YouTube’un Oynatma Hızı Nasıl Hızlandırılır (veya Yavaşlatılır)

Gri Arka Plan Üzerinde YouTube Logosu

YouTube’da çok yavaş veya çok hızlı hareket eden bir video mu izliyorsunuz? YouTube web sitesinde veya YouTube mobil uygulamasında herhangi bir videonun oynatılmasını hızlandırmak (veya yavaşlatmak) kolaydır. Nasıl yapacağınız burada.

YouTube’un Oynatma Hızı Kontrolleri Nasıl Çalışır?

YouTube, normal hızın 0,25 katı ile 2 katı arasında bir hız seçmenize olanak tanıyan “Oynatma hızı” adlı bir özellik içerir. “1” normal hız iken, “0.25” orijinal hızın dörtte birine eşittir (oynatmayı yavaşlatır) ve “2” normalin iki katıdır.

Bir şey sonsuza kadar sürüyormuş gibi görünüyorsa – belki de herkesin yavaş konuştuğu uzun bir sunum, röportaj veya podcast – aslında onu hızlandırabilirsiniz. Aynı şekilde, bir eğitim izliyorsanız ve işler çok hızlı ilerliyorsa, devam edebilmek için videoyu yavaşlatabilirsiniz.

YouTube’un oynatma hızı özelliği, videoyu hızlandırdığınızda veya yavaşlattığınızda videonun perdesini değiştirmez. Eğer öyleyse, bir kişinin sesi hızlıyken gıcırtılı bir fare gibi veya yavaşken hantal bir dev gibi gelebilir. Bunun yerine, oynatma sırasında aynı ses perdesini korumak için ses ve video örneklerini sıkıştırır veya genişletir – böylece gerçekten aynı kişi daha hızlı veya daha yavaş konuşuyormuş gibi görünür. Müzik ayrıca, müzik anahtarını değiştirmeden daha hızlı veya daha yavaş çalacaktır.

YouTube’un Web’de Oynatma Hızı Nasıl Değiştirilir

Oynatma hızını hem bir web tarayıcısında hem de iPhone, Android ve iPad için YouTube mobil uygulamasında değiştirebilirsiniz. İlk olarak, size web’de nasıl çalıştığını göstereceğiz.

Bir tarayıcıda bir YouTube videosunu yavaşlatmak veya hızlandırmak için YouTube.com’u ziyaret edin ve bir YouTube videosuna gidin. İzleme araç çubuğunu açın ve video alanının sağ alt köşesinde bulunan “dişli” simgesine tıklayın.

Masaüstünde YouTube oynatma hızını değiştirmek için dişli simgesini tıklayın.

Görünen menüde “Oynatma hızı” nı tıklayın.

Görünen menüde seçin "Oynatma hızı."

“Oynatma hızı” menüsünde, hızın 0,25 katı ile 2 katı arasında bir hız seçebilirsiniz, bu aralık içindeki özel bir değer dahil. “1” normal hız iken, 1’den küçük herhangi bir değer videoyu yavaşlatırken, 1’den büyük herhangi bir değer videoyu hızlandıracaktır.

Listeden bir YouTube oynatma hızı seçin.

Bundan sonra, kapatmak için menünün dışına tıklayın ve bir dahaki sefere oynat düğmesine bastığınızda, video seçtiğiniz hızda oynatılacaktır. Tekrar normale döndürmeniz gerekirse, dişli simgesine tekrar tıklayın, “Oynatma hızı” nı seçin ve listeden “1” i seçin.

YouTube Mobil Uygulamasında YouTube Oynatma Hızı Nasıl Değiştirilir?

İPhone, iPad veya Android cihazınızda bir YouTube videosunu yavaşlatmak veya hızlandırmak istiyorsanız, önce YouTube uygulamasını açın. Bir video oynatırken, araç çubuğunu getirmek için ekrana bir kez dokunun, ardından video çerçevesinin sağ üst köşesinde bulunan dikey üç nokta düğmesine (dikey olarak hizalanmış üç nokta) dokunun.

YouTube uygulamasında üç nokta düğmesine dokunun.

Açılan menüde “Oynatma hızı” nı seçin.

Görünen menüde "Oynatma hızı."

Görünen “Oynatma hızı” listesinde, istediğiniz hızı seçin. 1’den küçük herhangi bir değer videoyu yavaşlatırken, 1’den büyük herhangi bir sayı videoyu hızlandırır.

Listeden istediğiniz YouTube oynatma hızını seçin.

Bundan sonra, menüyü kapatın ve video seçilen hızda devam edecektir. Normal hıza geri döndürmeniz gerekirse, üç nokta düğmesine tekrar dokunun ve hızı “1” olarak değiştirin.

İyi seyirler!