Yerli kaplumbağa türleri | Kültürel bilgiler

Yerli kaplumbağa türleri، Kaplumbağalar evde yetiştirilebilen evcil hayvanlar arasında olup, mutlak nezaket, aşırı sakinlik ile karakterize edilen ve uzun ömürle karakterize edilen hayvanlardan biri olarak kabul edilirler ve yazımız aracılığıyla evcil kaplumbağa türlerini öğreneceğiz.

Yerli kaplumbağa türleri

Aşağıdakiler dahil birçok kaplumbağa türü vardır:

Ayrıca izleyin: Deniz kaplumbağaları ve türleri neden göç ediyor?

Yeşil kaplumbağa

 • Kalkanı üzerinde yeşil lekelerin bulunmasından dolayı bu isimle isimlendirilmiş olup, biri yeşil mahsullerle beslenen yabani tip, diğeri ise Körfez bölgelerinde bulunan deniz kaplumbağası olmak üzere iki çeşidi vardır.

Büyük kaplumbağa

 • Kaliforniya kıyılarına ve Umman kıyılarına yakın yaşadığı için ayırt edici kaplumbağalardan biri olarak kabul edilir ve ayırt edici ve nesli tükenmekte olan bir kaplumbağa olarak ayırt edildiği için esas olarak yumuşakçalarla beslenir ve en önemli özelliği büyük kafasıdır.

Yunan kaplumbağası

 • Yunan kaplumbağası, ortalama 18 cm uzunluğundaki küçük boyutu ile karakterize edilir ve genel olarak Arap bölgesinde de yayılır.

Kaplumbağa Hermann

 • Bu kaplumbağalar, yaklaşık 28 cm uzunluğa ulaşan büyük bir boyut ile karakterize edilir ve nesli tükenmekte olan bir kaplumbağa türüdür.

Çöl kaplumbağası

 • Çöl kaplumbağaları, çöl kumu rengine eğimli kahverengi renkleri ile ayırt edilirler ve vücutlarında su depolamakla karakterize edilen kaplumbağalar gün boyunca büyük miktarlarda su içmeye ihtiyaç duymadıkları, ancak belirli bir atmosfere ihtiyaç duyan kaplumbağalar oldukları için orta büyüklükleri ile karakterize edilirler. İle yaşamak.

Kaplumbağa sarı ayaklar

 • Bu tür kaplumbağa, sarı pullara sahip olduğu için sarı ayaklı kaplumbağa olarak adlandırıldığı için Güney Amerika kıtasında bulunur ve yaklaşık 40 cm uzunluğa ulaşan kendine özgü bir kaplumbağa olarak kabul edilir ve birçok meyve ve sebze ile beslenir.

Bir ev kaplumbağası nasıl yetiştirilir

Ev kaplumbağası yetiştiriciliğini şu yollarla yapabiliriz:

Kaplumbağaların bakımı

 • Kaplumbağalar barışçıl hayvanlar oldukları için evde yetiştirilip eğlenmek ve onlarla oynamak için yetiştirilebilen evcil kaplumbağalar olup, insanlar için tehlike oluşturmamaları ve evcil kaplumbağaların uzun ömürleri ile ayırt edilirler.
 • Aynı zamanda mülke veya evlere zarar vermez ve sessiz hayvanlar arasında olmasıyla karakterize edilir ve aynı zamanda küçük olmasıyla da karakterize edilir, bu nedenle herhangi bir soruna neden olmaz. Küçük yaşta ölebilirler ve hassas hayvanlar oldukları için onlar için belirli koşullar mevcut olmalıdır ve herhangi bir hastalığa yakalanmamaları için bulundukları yer konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kaplumbağalar nerede saklanır

 • Kaplumbağalar, özellikle Yunan kaplumbağaları yetiştirirken belirli bir yere ve ortama ihtiyaç duyar ve kaplumbağalar da, sanki hastalığa maruz kalmış gibi sağlıkları hızla kötüleştiğinden, serbestçe hareket edebilmek için yetiştirildiklerinde geniş bir alana ihtiyaç duyarlar.
 • Bu nedenle, kaplumbağaların evde bahçenin varlığı gibi, kaplumbağaların serbestçe hareket etmelerine imkan veren geniş bir dış mekan sağlayabilmeleri durumunda sahip olmaları ve şiddetli yağmur, rüzgar veya kum fırtınası gibi kötü hava koşullarına maruz kalma durumunda kaplumbağaların eve getirilmesi tavsiye edilir.

Aydınlatma ve ısıtma

 • Kaplumbağaların günlük olarak 14 saat hem ışık hem de ısı için sıcak tutulması gerekir ve mekanda yeterli ısı ve ışıklandırma olmaması durumunda yapay ışıkların kullanılması tercih edilir.

Ayrıca izleyin: Kaplumbağa türleri nelerdir ve onları nasıl ayırt edebilirim?

Kaplumbağa yemi

 • Kaplumbağaların belirli bir yiyeceğe ve içinde bulunması gereken besin maddelerine ihtiyacı vardır, bu nedenle kaplumbağa yeminin çok miktarda diyet lifi ve birçok protein, yağ ve şeker içermesi tercih edilir.
 • Ayrıca, kaplumbağaları her türlü bakliyat (fasulye, nohut ve bezelye gibi) beslemekten kaçınmalısınız.
 • Ayrıca kaplumbağaların zarar vermemesi için köpek ve kedi maması ile beslenmemesi zorunludur.Yeşil yapraklar ve çiçekler konusunda uzman olan birçok doktor, bu kaplumbağaların kendileri için doğal besinleri olduğu ve sebze ve meyvelerin verilmemesi tercih edilen bir durum olduğu için tavsiyede bulunmaktadır.

Kaplumbağa yaşam alanları

 • Kaplumbağaların yaşayacakları belirli bir yere, belli bir ortama ve belli bir yiyeceğe ihtiyaçları vardır, çünkü evde yetiştirilebilirler ve dünyanın yaşına göre cinsi değişen evcil kaplumbağalar arasında sayılırlar.
 • Antik çağlardan beri var olan hayvanlardan biridir ve yaşam yerleri farklıdır ve daha önce de açıkladığımız gibi, yaşama yerleri ve yiyecekleri hakkında bilmemiz gereken üç tür olduğu için şekilleri de farklılık gösterir.

Vahşi kaplumbağalar

 • Bu tür kaplumbağa, suda yüzmek yerine yerde sürünme ustalığı ile karakterize edildiği için yerin üstünde yaşar ve aynı zamanda şekil ve yaş bakımından farklılık gösteren ve bir kişinin onları evde taşıyabileceği ve büyütebileceği çok yaygın olan birçok farklı türle karakterize edilir, çünkü kaplumbağalar sakinlik ile karakterize edilen evcil hayvanlar Kişiye ve yaşadığınız yere zarar vermez, şekil olarak ürkütücü ve dünyaya yayılan orta boy kaplumbağalar ve büyük başlı kaplumbağalar vardır.
 • Filistin’de ve yerleşim yerlerinin yanında yayıldıkça, Ürdün’de yayılabilen çöl kaplumbağası, evlere yaklaşan yerlerde olduğu gibi, toprak kazan çukurlarda yaşamayı da tercih ediyor ve belirli bir ortamın olması gereken kendine özgü türler arasında kabul ediliyor.

Deniz kaplumbağası

 • Denizlerin ve okyanusların sularında yaşayan bu tür kaplumbağa, yüzüp balık tutabilen ve milyonlarca yıldır denize uyum sağlamış türler arasındadır.
 • Deniz dibinde yaşayan iri başlı kaplumbağalar, nesli tükenmekte olan türler ve en ünlü deniz kaplumbağası türleri dahil olmak üzere suda uzun süre kalmayı sever.
 • Küçük balıklar, yengeçler ve diğer yumuşakçalarla da beslenir ve yeşil kaplumbağalar da dahil olmak üzere başka bir türü vardır ve çevrede yaşayan ve yabani otlarla beslenen organizmalarla beslenir ve bu türler Akdeniz’de bulunur.

Tatlı su kaplumbağaları

 • Göl ve akarsu sularında, özellikle taze kaynak sularında yaşayan ve sudan çıktıktan sonra karaya çıkıp güneşi gören, tatlı su kaplumbağaları toprağa kazarken yumurtladıkları yumurtaları bırakan ayırt edici türler arasında sayılır.
 • Aynı zamanda kurbağa, balık ve yılan yiyen kaplumbağalar olan amfibi kaplumbağalar da dahil olmak üzere iki farklı türü olan ve ayrıca bazı yeni doğan ve küçük kaplumbağalarla beslenen ayırt edici bir tür olarak kabul edilir.
 • Böcekler, algler, nehir planktonları, kabuklular ve salyangozlarla beslenen diğer tatlı su kaplumbağasına gelince.
 • Kaplumbağaların şekil ve boyut olarak farklılık gösterdiği ve daha önce ayrıntılı olarak açıklandığı gibi yeşil, siyah, düz sırtlı, kösele sırtlı ve iri başlı kaplumbağalar dahil olmak üzere 8 türe ayrıldığı ve daha büyük türler arasında Hint Okyanusu’ndaki Jalapagos adasında yaşayan büyük başlı kaplumbağa olduğu unutulmamalıdır. .

Ayrıca bakınız: Kaplumbağaların isimleri Arapça

Makalenin sonunda sizlere evcil kaplumbağa türleri, kaplumbağaların yaşadığı yerler, hayvanların bakılacağı yerler ve hayvanlara nasıl bakılacağı hakkında birçok faydalı bilgi vermiş olmayı umuyoruz.