Yeni Yönlendirici? SSID’nizi ve Parolanızı Yeniden Kullanarak Ağ Kurulumunu Basitleştirin – Geek’i İncele

Odada ışıklı masa üzerinde modern wi-fi yönlendirici
Aquarius Studio / Shutterstock

Evde geçirdiğiniz tüm internet aktivitelerinize yardımcı olacak yepyeni bir Wi-Fi yönlendiricisi aldınız mı? Evdeki video konferans, akış ve internet ile ilgili diğer faaliyetlerdeki artış sayesinde muhtemelen yalnız değilsiniz. Ancak en kötü yanı, tüm cihazlarınızı yeni Wi-Fi adı ve şifresiyle güncellemektir. Bu, akıllıca bir şey yapmadığınız ve SSID’nizi ve Parolanızı yeniden kullanmadığınız sürece.

Her yeni yönlendirici, Wi-Fi veya başka bir şekilde önceden ayarlanmış bir SSID ile birlikte gelir (Hizmet Kümesi Tanımlayıcı) ve şifre. Herhangi bir şeyi güncellemek için yönetici ayarlarında gezinmek zorunda kalmadığınız için bununla başa çıkmak cazip geliyor. Ama kendinize çok daha fazla çalışıyorsunuz. Yönlendiricileri değiştirir ve yeni SSID ve şifre kombinasyonunu saklarsanız, bu, evinizdeki her bir Wi-Fi cihazını güncellemeniz gerektiği anlamına gelir.

Hepsi cep telefonlarınız, tabletleriniz, dizüstü bilgisayarlarınız, akıllı hoparlörleriniz, akıllı TV’leriniz ve daha fazlası. Modern evler, yarım düzine bağlı Wi-Fi cihazından düzinelerce Wi-Fi cihazına taşındı. Ama bundan geçmek zorunda değilsin. Yeni yönlendiricide SSID ve parolayı eski yönlendiricinizin SSID’si ve parolasıyla eşleşecek şekilde değiştirerek hayatınızı kolaylaştırın.

Wi-Fi cihazlarınız ağınıza bağlanmaya çalıştığında, yaptıkları ilk şey, daha önce kullanmalarını söylediğiniz SSID ile eşleşen bir ağ aramaktır. Yönlendirici donanımının değiştiğini, sadece adresin doğru olduğunu bilmez. Daha sonra eşleşen ve otomatik olarak bağlanan şifreyi sağlayacaktır. Tüm cihazlarınızı yeniden bağlamak için hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek; otomatik olarak bağlanacaklar.

Sanki geniş ailenizin evinizi ziyarete gelmesi gibi. Eski yeri yıkıp yenisini inşa edebilir ve kilitleri yeniden kullanabilirdiniz. Adresiniz ve kilitleriniz aynı olduğu sürece, yeri bulabilir ve sağladığınız anahtarlarla içeri girebilirler.

Tabii ki hayat her zaman basit değildir, bu yüzden bahsetmemiz gereken bu tavsiyenin iki istisnası vardır. İlk olarak, WEP gibi eski bir güvenlik protokolü kullanan eski bir yönlendiriciden yükseltme yapıyorsanız bu işe yaramayabilir. Aynı şifreyi kullansanız bile, söz konusu makinelere aynı görünmeyecektir.

Esasen, şifreleme parolanızı farklı bir şekilde karıştırır, bu nedenle eşleşme olmaz. Düz metnin aynı olması önemli değil; nihai sonuç değil. Tıpkı eski bir şifreyle gönderilen şifrelenmiş bir mesajı çözemeyeceğiniz ve sahip olduğunuz tek şey yeni şifre.

Ama yine de geçiş yapmış olsanız daha iyi olur; modası geçmiş protokolleri kesmek kolaydır ve evinizi riske atar. Ve öngörülebilir gelecek için, yükseltme yaparken bu tavsiyeyi kullanabileceksiniz.

Diğer istisna, çok zayıf bir ağ şifresi kullanıyorsanız veya daha kötüsü, şifre kullanmıyorsanız. Mevcut Wi-Fi şifreniz “Şifre” ise veya hiç şifreniz yoksa, bunu durdurun. Birinden ne isterse ağınızı kullanmasını istiyorsunuz. Wi-Fi’niz zaten yavaşsa, karşılaştığınız sorun bu olabilir.

Ancak diğer herkes için zamandan ve emekten tasarruf edin ve SSID’nizi ve parolanızı yeniden adlandırın. Yeni bir MESH yönlendirici kullanıyorsanız, bunun gerçekleşmesi için muhtemelen bir uygulama indirebilirsiniz. Eski yönlendiricilerin yönetici ayarlarından çok daha kolaydır. Ağ olmayan bazı yeni yönlendiriciler bile uygulamaları kullanır, bu nedenle önce bunu kontrol edin. Kendinize daha sonra teşekkür edeceksiniz.