How to Run Windows Apps on M1 Macs

Windows Uygulamalarını M1 MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini’de Çalıştırma

M1 Mac'lerde Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

Apple’ın M1 çipi, olağanüstü performans ve inanılmaz güç verimliliği ile Mac’te devrim yarattı. Ama bir sorun var; mimarisi, eski Intel mikroişlemcilerinden kökten farklıdır ve bu, Boot Camp kullanarak Windows’a çift önyükleme yapmanıza engel olur. Ayrıca, Parallels gibi popüler Windows sanallaştırma yazılımları henüz yeni yonga setine adapte olmadı. Yine de umudunuzu kaybetmeyin. İçinde M1 çip bulunan bir MacBook Air, MacBook Pro veya Mac Mini kullanıyorsanız, CrossOver uyumluluk katmanını kullanarak Windows uygulamalarını yine de çalıştırabilirsiniz.

Mac için CrossOver nedir?

CrossOver, Mac’te bir Windows uyumluluk katmanı sağlayan bir uygulamadır. Windows uygulamalarını, Windows’un kendisini yüklemenize gerek kalmadan simüle edilmiş bir Windows ortamında indirmenize, kurmanıza ve çalıştırmanıza olanak tanır. Ayrıca macOS Big Sur için de güncellendi ve Apple M1 çipini tamamen destekliyor. İşte The Witcher 3: Wild Hunt, CrossOver ile bir M1 Mac’te neredeyse mükemmel çalışıyor.

Bununla birlikte, tüm Windows uygulamaları CrossOver’da düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle, M1 Mac’inizde çalıştırmak istediğiniz herhangi bir özel Windows uygulaması için CrossOver uyumluluk veritabanına gidip 1-5 yıldız ölçeğinde uyumluluk derecelendirmesine göz atmak en iyisidir. CrossOver’ın kendisine bir uygulama yüklemeden önce de bunu kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte, CrossOver ücretsiz değildir – tek bir lisans için 14,95 ABD doları veya 12 aylık destekle bir lisans için 20,95 ABD dolarıdır. Bununla birlikte, tamamen işlevsel 14 günlük bir deneme sunar, bu da ilk önce kullanmanızı tavsiye ettiğimiz şeydir.

M1 Mac’lerde Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

CrossOver’ı kurmak en ufak bir karmaşıklık değil. CodeWeavers web sitesine gidin ve CrossOver’ı indirin. Ardından, CrossOver’ı diğer herhangi bir programda yaptığınız gibi kurun ve gitmeye hazırsınız.

Aşağıdaki adımlar, bir M1 Mac’e yalnızca Windows’a yönelik bir programı yüklemek ve çalıştırmak için CrossOver’ı nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

Aşama 1: CrossOver’ı başlatın.

Adım 2: Seçin Bir Windows Uygulaması Kurun buton.

CrossOver Ana Kullanıcı Arayüzü

Aşama 3: Yüklemek istediğiniz Windows uygulamasının adını yazın. Ardından, arama önerilerinden seçin. Örnek olarak, MetaTrader 4 grafik platformunu arayalım ve seçelim.

CrossOver Arama

4. Adım: Seçilen program için bir uyumluluk derecelendirmesi göreceksiniz – uygulamanın en az üç yıldız derecelendirmesi olduğu sürece, uygulamayı büyük sorunlar olmadan çalıştırabilmelisiniz. Ancak ideal olarak, bir programın düzgün çalışması için 4-5 yıldıza sahip olması gerekir. Devam etmek istiyorsanız, seçin Devam et.

CrossOver Değerlendirmesi

Adım 5: Bir yükleyici kaynağı seçin. Genellikle, CrossOver otomatik olarak bir uygulama için doğrudan bir indirme bağlantısı ile gelir ve hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz. Ancak bazı durumlarda, programın yükleyicisini web tarayıcınızı kullanarak manuel olarak indirmeniz ve dosyayı Mac’inizin indirme klasöründen seçmeniz gerekir; Yükleyici dosyasını seçin veya Yükleyici klasörünü seçin bunu yapmak ve seçmek Devam et.

CrossOver Yükleyici Kaynağı

6. Adım: Bir “şişe” seçin. Ama bu ne? “Şişe”, temelde seçilen programı çalıştırmak için kullanmanız gereken Windows simülasyonu ortamıdır. Çoğu durumda, CrossOver otomatik olarak doğru “şişeyi” seçecektir, bu nedenle Devam et.

CrossOver Şişeleri

7. Adım: Uygulamayı yükle. CrossOver, gerekli dosyaları otomatik olarak indirecek veya indirme yükleyicisindeki dosyaları kullanacak ve programı kurmaya başlayacaktır. Ayrıca, uygulamanın düzgün çalışması için gereken tüm bağımlılıkları da yükleyecektir.

CrossOver Kurulum Programı

8. Adım: Yol boyunca birkaç açılır pencere istemiyle uğraşmanız gerekebilir. CrossOver bir şey ekleyemezse, sizden şunu isteyecektir: Yeniden dene veya Atla – defalarca başarısız olursa, dosyayı atlamayı düşünün.

9. Adım: Programı kurduktan sonra, Şişeler CrossOver penceresinin sol üst kısmındaki simgesi. Ardından, yan çubukta “şişe” programını seçin ve çalıştırmak için programın simgesine çift tıklayın.

CrossOver Run Programı

CrossOver programı düzgün bir şekilde kurmayı başardıysa, sorunsuz bir şekilde kullanabilmelisiniz.


CrossOver, M1 Mac’inizde çok sayıda Windows uygulamasını çalıştırmayı gülünç derecede kolaylaştırır. Her uygulama en iyi şekilde çalışmayacaktır (ve bazıları hiç çalışmayacaktır), ancak bu şimdilik olabildiğince iyi. Peki, CrossOver hakkındaki düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlarda sesi kapatın.