Windows 10’da Uygulamalar Nasıl Parola ile Korunur

Windows 10 Logo Hero - Sürüm 3

Paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, diğer kullanıcıları belirli uygulamalardan uzak tutmanın bir yolu, o uygulamayı açmak için bir parola gerektirmektir. Üçüncü taraf bir uygulama ile ayrı uygulamaları parola ile koruyabilirsiniz.

Bunu bile yapmalı mısın? Bu Sınırlamaları Okuyun

Bu eğitimde, ücretsiz ve ücretli bir sürüm sağlayan My Lockbox’ı kullanacağız. Uygulamaları koruyabilen Folder Guard da dahil olmak üzere ücretsiz deneme sağlayan, ancak deneme sona erdikten sonra bir lisans satın almanızı gerektiren başka üçüncü taraf uygulamaları da mevcuttur.

Ücretsiz yazılım, gizliliği veya güvenliği ile bilinmemektedir. Ücretsiz yazılımın bir sona ulaşmanın hızlı ve kolay bir yolu olarak kullanılmasıyla ilgili riskler vardır. Neredeyse tüm ücretsiz yazılımlar bloatware ile birlikte gelir ve çoğu bloatware kötü amaçlı olmasa da, durum her zaman böyle değildir. Ancak bloatware kendi başına kötü niyetli olmasa bile, disk alanını tüketir ve bu da bilgisayarınızı yavaşlatabilir – çoğu kişinin ücretsiz yazılım için ödemeye istekli olmadığı bir fiyattır.

İLİŞKİLİ: Kelimeyi Yayın: Ninite, Windows Ücretsiz Yazılımlarını Almak İçin Tek Güvenli Yerdir

Bu makalede kullandığımız özel ücretsiz yazılım uygulaması, söylediği şeyi yapmakta iyi bir iş çıkarıyor: klasörleri (ve bu klasörler içindeki uygulamaları) parola koruması ve yetkisiz kullanıcıların erişimini engelleme. Ancak bunun etrafından dolaşmanın yolları var. Örneğin, bir kişi bir yönetici hesabıyla oturum açtıysa, Windows izinlerini değiştirerek ve önceden kilitlenmiş klasörlere erişim sağlayarak Lockbox’ta çalışabilir. Yapılması en kolay şey olmasa da, dır-dir mümkün.

Parola Korumalı Uygulamalara Alternatifler

Uygulamaları gerçekten parolayla korumak istiyorsanız, üçüncü taraf uygulamaları indirmenin dışında alabileceğiniz başka önlemler de vardır. Örneğin, amacınız çocuğunuz için içeriği ve ekran süresini düzenlemekse, Windows 10’un ebeveyn denetimlerini kullanarak kurallar belirleyebilirsiniz.

Paylaşılan bir bilgisayarı kullanan diğer kişilerin de dosyalarınıza erişmesini önlemek için ayrı Windows kullanıcı hesapları kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda işle ilgili belirli uygulamaları korumak istiyorsanız, ancak bir eşle paylaşılan bir hesabınız varsa, şifreli bir kapsayıcı dosyası oluşturabilir ve uygulamayı o konuma yükleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, ihtiyacınız olan şey hızlı ve (ideal olarak) geçici bir çözümse, yapabilecekleriniz burada.

İLİŞKİLİ: Dosyaları ve Klasörleri Şifreleme ile Parola Koruması

Windows 10’da Uygulamaları Kilitleme

Öncelikle, FSPro Labs web sitesindeki “Kilitli Kutum” sayfasına gidip “İndir” düğmesini tıklayarak My Lockbox’ı indirin ve kurun.

İndirdikten sonra, “mylockbox_setup” simgesine çift tıklayın. Bu My Lockbox kurulum sihirbazını başlatacaktır.

Sihirbaz sizi kurulum süreci boyunca yönlendirecektir. İlk iki pencere sizden bir dil seçmenizi ve Lisans Sözleşmesini kabul etmenizi isteyecektir. Bundan sonra, My Lockbox’ı kurmak için bir klasör seçmeniz istenecektir. Bu C:Program FilesMy Lockbox varsayılan olarak. Konumu değiştirmek istiyorsanız, “Gözat” a tıklayın ve ardından My Lockbox’ı kuracağınız konumu seçin. Aksi takdirde, “İleri” yi tıklayın.

My Lockbox’ı kurmak için en az 9 MB boş disk alanına ihtiyacınız olacak.

Sihirbaza devam edin ve sonunda “Yükle” yi tıklayın. Yazılımın yüklenmesi yalnızca birkaç saniye sürer.

Lockbox’ım şimdi kurulacak. Başlatmak için uygulama simgesine çift tıklayın.

Uygulamayı başlatırken yapmanız istenecek ilk şey bir şifre eklemektir. Güçlü bir şifre girin ve onaylamak için tekrar yazın. Gerekirse, unutmanız durumunda parolayı kurtarmak için bir ipucu ve e-posta adresinizi ekleyin.

Devam etmek için “Tamam” ı tıklayın.

Ardından, korumak istediğiniz klasörü seçmeniz istenecektir. Burada yapmak isteyeceğiniz şey, kilitlemek istediğiniz uygulamayı içeren klasörü seçmektir. Uygulamayı içeren klasörü kilitlerseniz, uygulamaya başlat menüsünden veya masaüstü kısayolundan erişmeye çalışsanız bile uygulamayı açamazsınız.

Dosya Gezgini’ni açmak için “Gözat” ı tıklayın.

Kilitlemek istediğiniz uygulamayı içeren klasöre gidin, onu seçmek için tıklayın ve ardından “Tamam” ı tıklayın. Bu örnekte, Google Chrome’u içeren klasörü seçeceğiz.

“Korunacak Klasör” kutusunda dosya yolunu onaylayın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Artık uygulamayı başlatmaya çalışırken erişiminiz reddedilecektir.

Uygulamayı açmak için Kilitli Kutum’u başlatın ve şifreyi girin. “Tamam” ı tıklayın.

Kilitli klasörün içeriği artık “Kilitli Kutum Dosya Tarayıcımda” görünecektir. Uygulamayı burada veya başka bir yerde çift tıklayarak başlatabilirsiniz.

Ayarı yeniden etkinleştirene kadar uygulamaya artık koruma olmadan erişilebilir. Bunu yapmak için Lockbox uygulamasının sağ üst köşesindeki “Korumayı Etkinleştir” düğmesini tıklayın.

Klasörün içindeki uygulama şimdi tekrar şifre duvarının arkasında olacak. Uygulamayı her bitirdiğinizde bu koruma özelliğini etkinleştirdiğinizden emin olun.