Windows 10’da Tüm Açık Pencerelerinizin Küçük Resimlerini Nasıl Görürsünüz?

Pencere küçük resimlerinin önündeki Windows 10 Görev Görünümü simgesi

Windows 10, uygulama pencerelerini yönetmek için bir dizi kullanışlı yol içerir. Bunlardan biri, tüm açık pencerelerinizin küçük resimlerini tek bir yerde gösteren yerleşik bir özellik olan Görev Görünümüdür. İşte nasıl kullanılacağı.

Windows’u kullanırken, tüm açık pencerelerinizin küçük resimlerini hızlı bir şekilde görmek kolaydır. Bunu yapmak için, Başlat düğmesinin hemen sağında bulunan görev çubuğunuzdaki “Görev Görünümü” düğmesini tıklayın. Veya klavyenizdeki Windows + Tab tuşlarına da basabilirsiniz.

İpucu: Görev çubuğunuzda “Görev Görünümü” düğmesini bulamazsanız, görev çubuğunu sağ tıklayın ve bağlam menüsünde “Görev Görünümü Düğmesini Göster” seçeneğini etkinleştirin.

Windows 10'da, "Görev Görünümü" Görev çubuğundaki düğmesine basın.

Görev Görünümü açıldığında, açtığınız her pencerenin küçük resimlerini göreceksiniz ve bunlar düzgün satırlar halinde düzenlenecek.

Birçok pencerenin açık olduğu bir Windows 10 Görev Görünümü örneği.

Harika olan şey, Görev Görünümü’nün tüm pencerelerinizin canlı bir görünümü olmasıdır, bu nedenle uygulamalar kendilerini güncelledikçe – örneğin, oynatılan bir YouTube videosu veya devam eden bir oyun varsa – küçük resminin zaman içinde değiştiğini görmeye devam edeceksiniz.

Görev Görünümü’nü kapatmak ve masaüstüne dönmek için, Görev Görünümü ekranının herhangi bir boş alanına tıklamanız veya “Escape” tuşuna basmanız yeterlidir.

Windows’u Görev Görünümüyle Yönetme

Pencereleri fareniz veya klavyenizle yönetmek için Görev Görünümü’nü kullanabilirsiniz. “Görev Görünümü” açıkken, görüntülemek istediğiniz pencereyi seçmek için klavyenizin ok tuşlarını kullanın ve ardından “Enter” tuşuna basın. Ya da farenizle küçük resme tıklayabilirsiniz.

Windows 10 Görev Görünümü'nde imleç tuşlarını kullanarak bir uygulama penceresi seçme.

Seçtiğiniz pencere zaten açıksa, Windows onu diğer tüm açık pencerelerin önünde açacaktır. Simge durumuna küçültülmüşse (aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi), geri yüklenecek ve ön plana getirilecektir.

Windows 10 Hesap Makinesi uygulaması ön plana çıkarıldı.

Görev Görünümü’nü kullanarak bir pencereyi kapatmak istiyorsanız, “X” düğmesi görünene kadar fare imlecinizle küçük resminin üzerine gelin ve ardından tıklayın. Alternatif olarak, imleç tuşlarınızı kullanarak pencereyi seçebilir ve kapatmak için “Sil” tuşuna basabilirsiniz.

Windows 10 Görev Görünümü'nde X düğmesine tıklayarak bir pencerenin kapatılması.

Görev Görünümü ekranının üst kısmındaki sanal masaüstü küçük resimlerine tıklayarak Sanal Masaüstlerini yönetmek için Görev Görünümü’nü de kullanabilirsiniz. Birden çok sanal masaüstünü oluşturduktan sonra, uygulama pencerelerini aralarında sürükleyebilirsiniz. İyi eğlenceler!

İLİŞKİLİ: Windows 10’da Sanal Masaüstleri Arasında Hızlı Geçiş Nasıl Yapılır