Windows 10 PC’de HEIC ve HEVC Dosyaları Nasıl Açılır ve Oynatılır

Çevrimiçi olarak dosya alışverişi yapmak bazen aşina olmadığımız biçimlerle karşılaşmamıza neden olabilir. Örneğin, HEIF ve HEVC görüntü ve video dosyaları Windows 10 bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu dosya formatları daha önce mevcut olsa da Apple cihazlarında daha yaygındır.

HEIF Formatı nedir?

HEIF veya Yüksek Verimli Görüntü Dosyası Biçimi bir video dosyası kapsayıcısıdır. Görüntü kalitesini korurken sıkıştırmayı geliştiren görüntüler ve videolar içerebilir. HEIF, .heic uzantısına sahip HEIC olarak da adlandırılır.

HEVC Formatı nedir?

Bir HEIF kabında saklamak için PNG, GIF ve JPEG gibi popüler formatları kullanabilirsiniz. Videoları HEVC formatlarıyla da saklayabilirsiniz. HEVC High Efficiency Video Codec’in kısaltmasıdır. .Hevc, .mp4 ve .mov uzantılarına sahip olabilir.

– İlan –

Hem HEIF hem de HECV’nin avantajı, dosya sıkıştırmadaki gelişmedir, böylece kaliteden ödün vermeden küçük bir dosya boyutu elde edebilirsiniz.

Dosyaları dönüştürmeye gerek kalmadan Windows 10 PC’nizde bir HEIC görüntüsü ve HECV videosu izlemek istiyorsanız, önce yapmanız gereken adımlar vardır.

Windows 10’da HEIF ve HEVC Codec Desteği Nasıl Etkinleştirilir

Yapmanız gereken ilk şey, Microsoft’un kendisi tarafından geliştirilen Microsoft Store’dan iki uzantı indirmektir. Biri HEIF Görüntü Uzantısıdır. Diğeri HEVC Video Uzantılarıdır.

Microsoft Store’dan HEIF Görüntü Uzantıları Ekleyin

 1. Windows 10 bilgisayarınızda herhangi bir tarayıcı açın.
 2. Microsoft Mağazasına gidin.
 3. Arama çubuğuna HEIF Görüntü Uzantıları yazın.
 4. Al’ı tıklayın.
 5. Aç düğmesine tıklayın.
 6. Yükle seçeneğine tıklayın.

Microsoft Store’dan HEVC Video Uzantıları Ekleyin

ÜCRETLİMicrosoft, HEVC Video Uzantılarını Microsoft Store’da 0,99 ABD dolarından satışa sunuyor. Bu özellik ücretsiz olarak gelmeli ve en son Windows 10 sürümünüze önceden yüklenmiş olmalıdır. Yine de, işte nasıl yapılacağı.

 1. Bittiğinde, Microsoft Store’a geri dönün.
 2. Bu sefer HEVC Video Uzantılarını arayın.
 3. Satın al’ı tıklayın ve 0,99 $ ödeyin.
 4. Aç düğmesine ve ardından Yükle seçeneğine tıklayın.

– İlan –

BEDAVA

Neyse ki, hala “Microsoft Corporation” dan başka bir HEVC Video Uzantısı bulduk, ancak bu sefer “Aygıt Üreticisinden HEVC Video Uzantıları” olarak adlandırıldı. Maalesef, bu yazı itibariyle uygulama artık mevcut değil. Almak için bir koda sahip olmanız gerekecek. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Microsoft Mağazasına gidin.
 2. Bu sefer, Cihaz Üreticisinden HEVC Video Uzantılarını arayın.
 3. Varsa “Kodu kullan” ı tıklayın.
 4. Kodunuzu girin.
 5. Aç düğmesine ve ardından Yükle seçeneğine tıklayın.

Uzantı Ayarlarını Sıfırlayın

Bazı durumlarda, düzgün çalışması için Windows 10’daki HEVC, HEIC ve HEIF uygulama uzantılarını sıfırlamanız gerekecektir.

 1. Windows Ayarlarına gidin ve ardından “Uygulamalar ve özellikler” e tıklayın.
 2. Aşağı kaydırın ve “HEVC Video Uzantısı” ve “HEIF Resim Uzantısı” veya “Cihaz Üreticisinden HEVC Video Uzantıları” gibi yeni yüklediğiniz uygulama uzantılarını arayın.
 3. Her uygulamada “Gelişmiş Seçenekler” i tıklayın.
 4. Aşağı kaydırın ve “Sıfırla” düğmesine basın.

Windows 10’da HEIC ve HEVC Nasıl Açılır ve İzlenir

Artık video ve görüntü dosyaları için iki uzantıya sahip olduğunuza göre, uyumlu bir uygulama kullanarak görüntüleyebilir veya açabilirsiniz. Örneğin, HEIC veya HEVC dosya kabının içindeki resimleri Microsoft Paint uygulamasını veya Fotoğraflar uygulamasını kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

HEIF dosyalarını bir Windows eklentisi kullanarak da açabilirsiniz. Ancak bazı eklentiler, Photoshop’ta görüntülerin düzenlenmesine izin vermez. Bunları yalnızca Microsoft belgelerine ekleyebilirsiniz. Windows eklentileri, HEIF dosyalarını JPEG formatına da dönüştürebilir.

Makale yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

– İlan –

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir