WhatsApp iPhone

WhatsApp, App Store Gizlilik Etiketini Eleştiriyor, iMessage ve Birinci Taraf Uygulamalarını Tercih Ettiğini Söylüyor [Update: Apple Responds]


WhatsApp iPhone

WhatsApp, Apple’ı yeni App Store gizlilik etiketleri için eleştirdi ve iOS cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelen iMessage’a haksız bir avantaj sağladığını söyledi.

Apple, iOS 14 ile birlikte App Store listesinde, geliştiricilerin uygulamalarının topladığı kullanıcı verilerini vurgulayan “gizlilik etiketleri” göndermelerini gerektiren bir değişiklik yaptı. Apple, bu değişikliği WWDC 2020’de duyurdu ve yeni düzenlemeler önümüzdeki yıl Ocak ayında yürürlüğe girecek.

WhatsApp, iMessage iPhone’a önceden yüklenmiş olarak geldiğinden ve bu nedenle şirketin topladığı kullanıcı verileri için herhangi bir gizlilik etiketi göstermesi gerekmediğinden, bu gizlilik etiketi için Apple’ı eleştirdi. Eleştiri, Apple’ın geliştiricilerin uygulama etiketi için gerekli bilgileri göndermelerini gerektiren son tarihinin sona ermesiyle geldi (8 Aralık). WhatsApp, bu gizlilik etiketlerinin birçok kullanıcıyı ürkütebileceğine ve bunun yerine onları iMessage kullanmaya itebileceğine inanıyor.

Bir WhatsApp sözcüsü Axios’a “Etiketlerin birinci ve üçüncü taraf uygulamalarında tutarlı olması gerektiğini ve ayrıca uygulamaların insanların özel bilgilerini korumak için alabileceği güçlü önlemleri yansıtması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “İnsanlara okuması kolay bilgiler sağlamak iyi bir başlangıç ​​olsa da, kullanıcıların indirdikleri uygulamalardaki bu” gizlilik beslenme “etiketlerini iMessage gibi önceden yüklenmiş uygulamalarla karşılaştırabilmelerinin önemli olduğuna inanıyoruz.”

WhatsApp, blog gönderisinde, topladığı çeşitli kullanıcı verilerini ve Apple’ın bunun için göstereceği etiketi de detaylandırdı. Şirket, Apple’ın gizlilik etiketlerinin, geliştiricilerin kullanıcı verilerini korumak için gittikleri kapsamı vurgulamadığını vurguluyor. Ayrıca, WhatsApp’ın kendi platformunda gönderilen mesajları veya bir kullanıcının tam konumunu görememesine rağmen, yine de bu tür verilere erişen diğer uygulamalarla aynı gizlilik etiketini kullanması gerektiğini belirtiyor.

Güncelleme: Apple, WhatsApp’ın eleştirilerine yanıt verdi ve bir uygulamanın bir App Store listesi yoksa gizlilik etiketlerinin şirket tarafından kendi web sitesinde yayınlanacağını söyledi. Bu, iPhone’lara önceden yüklenmiş tüm uygulamaların gizlilik etiketlerinin Apple’ın web sitesinde görüntüleneceği anlamına gelir.

[Via WhatsApp, Axios]