Uluslararası kabul görmüş piramit diyeti

besin zinciri Bir kişinin tüm sağlıklı besinleri basitleştirilmiş bir şekilde içeren bir piramit formunda günlük beslenme ihtiyaçlarını temsil eder ve bu nedenle piramit şeklinde tasarlandığı için besin piramidi olarak adlandırılmıştır, böylece piramidin tabanı en önemli, piramit ne kadar yüksekse katmanların alanı o kadar küçüktür, bu da insan ihtiyacının azalması anlamına gelir. Dünyanın dört bir yanındaki beslenme uzmanları, beslenme önerilerinde ve her bir birey için yiyecek türlerini ve miktarlarını belirlerken besin piramidinde.

Uluslararası kabul görmüş piramit diyeti

Gıda ve İlaç Dairesi ve Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından tanınan uluslararası gıda piramidi, piramidin tabanını temsil eden su katmanıyla birlikte beş katman içerir:

Ayrıca bakınız: Besin Piramidi Konusu

İlk katman: tahıl

 • Günlük insan beslenmesindeki büyük önemi nedeniyle piramidin tabanında yer almaktadır.
 • İnsan vücudunun normal günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için ihtiyaç duyduğu karbonhidrat kaynaklarıdır.
 • İçerisinde sindirim sistemi sağlığı için gerekli olan lif ve insan sağlığı açısından önemli pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır.
 • Bu grup her türlü farklı tahılları ve bunların pirinç, ekmek, makarna ve diğerleri gibi tüm ürünlerini içerir.
 • Tipik olarak, bir yetişkinin 6 ila 11 porsiyon hap alması tavsiye edilir.

İkinci katman: sebzeler

 • Bu katman diğerleri arasında mercimek, fasulye, fasulye gibi baklagiller gibi her türlü sebzeleri, marul, ıspanak, su teresi, lahana gibi yapraklı sebzeleri ve patates ve patates gibi nişastalı sebzeleri içerir.
 • Sebzeler, sağlıklı bir sindirim sistemi ve vücudun genel sağlığı için gerekli olan en önemli lif kaynaklarından biri olarak kabul edilir.
 • Aynı zamanda sağlıklı bir vücut için önemli miktarda mineral, vitamin ve çeşitli gerekli maddeleri içerir.
 • Ayrıca genel olarak cilt, saç ve vücut fonksiyonlarının sağlığı için gerekli malzemelerden biri olarak kabul edilir.
 • Bir yetişkinin günde 3 ila 5 porsiyon sebze yemesi tavsiye edilir.

Üçüncü katman: meyveler

 • Meyveler, yağ ve tuz oranı düşük olduğu için vücuda faydalı olan bir miktar doğal şeker içermeleriyle karakterize edilir.
 • Kivi meyveleri, çilekler, guava ve diğerleri gibi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli en önemli unsurlardan olan vücuda çok miktarda antioksidan ve C vitamini sağlar.
 • Aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu birçok mineral, vitamin, lif ve besinleri içerir.
 • Bir yetişkinin günde iki ila dört porsiyon farklı meyve türlerinden yemesi tavsiye edilir.
 • Meyvelerin yanı sıra meyve sularının da içlerindeki tüm lifleri muhafaza etmeleri ve onlardan yararlanmaları, suni şeker eklenmemesi ve meyvelerde bulunan doğal şekerden yararlanmaları için tüketilmesi önerilir.

Dördüncü katman: Süt ve süt ürünleri

 • Bu tabaka vücudun özellikle kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğu en önemli kalsiyum ve protein kaynaklarından biri olarak kabul edilir.
 • Süt ve yoğurt, çeşitli peynir türleri, krema ve diğerleri gibi tüm türevlerini içerir.
 • Ancak artan vücut yağının zararlı etkilerinden kaçınmak için az yağlı peynirlerin seçilmesi tavsiye edilir.
 • Bir yetişkinin günde iki ila üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketmesi tavsiye edilir.

Beşinci katman: et

Bu grup, her tür sığır eti, kuzu eti ve bufalo, kümes hayvanları, balık ve deniz ürünleri, yumurta ve fındık içerir.

Altıncı katman: yağ ve şeker

 • Ve bu katman piramidin tepesine ve mümkün olan en küçük alana yerleştirildi ve bireyin yağlardan, işlenmiş şekerlerden, atıştırmalıklardan, hidrojene yağlardan, bitkisel yağdan vb. Yemesi gereken az miktarı gösterir.
 • Yani zararlı etkilerinden kaçınmak için bu maddelerin alımının olabildiğince azaltılması gerektiği söylenebilir.
 • Sağlıklı bir vücut, kas ve vücut hücreleri oluşturmak için gerekli olan en önemli protein kaynaklarından biridir.
 • Aynı zamanda vücut için gerekli olan demir, çinko, kalsiyum ve diğer birçok mineral kaynağıdır.

Besin piramidinin önemi

 1. Besin piramidi, yaş, cinsiyet, kilo, boy ve günlük yaptığı fiziksel aktivitenin kapsamını içeren çeşitli ölçütlere dayanarak bireyin ihtiyaç duyduğu kalori miktarını ve yiyecek kalitesini belirlemeye yardımcı olur.
 2. Yemek hazırlarken her gruptan bir tür seçerek, besinlerle dolu bir öğün düzenlemeye yardımcı olur.
 3. Vücuda faydasından daha fazla zarar vermeyen unsurlar arasında yer alan daha az yağ, ilave şeker veya sodyum içeren yiyecek ve içecek türlerini öğrenin.
 4. Meyveleri tamamen yemenin önemine odaklanmak ve içlerindeki lifleri ve mineralleri parçalayan meyve sularının alımını azaltmak ve böylelikle bunlardan elde edilen faydayı azaltmak.
 5. Farklı sebze türleri hakkında bilgi edinin ve farklı sebze türlerini servis etme ve yemeyi çeşitlendirin.
 6. Besin piramidi, gün içinde yenen yiyecek türlerinde çeşitlenme ve genişlemenin önemini vurguluyor ve bunun için her insanın yaşam koşullarına ve yeteneklerine uygun olanlara göre yararlanabileceği birçok örnek ve fikir sağladı.
 7. Besin piramidinin şeklinin en karakteristik özelliklerinden biri, piramidin üst ve tabanındaki açık farktır, bu da yararlı yiyeceklerin önemini ve gün içinde bol miktarda yemek ihtiyacını açıklar ve bu nedenle piramidin tabanına temel taşı olarak ve en geniş alana yerleştirilmiştir.
 8. Aksine vücuda fayda sağlamayan zararlı yiyecekler piramidin tepesine ve mümkün olan en küçük alana yerleştirildi, bu da alımlarını azaltma ve gün içinde bu yiyeceklerden en az miktarda tatmin olma ihtiyacını gösterir.

Ayrıca izleyin: Besin piramidinin tanımı nedir

Besin piramidinin eksileri

Diyetin belirlenmesindeki büyük önemi ve her bir türünün önemi olmasına rağmen, araştırmacıların ve beslenme uzmanlarının bahsettiği bazı hata ve hatalarla karakterize edilmiş ve bu hatalarla ilgili olarak Amerikan Tarım fabrikasına yönelik bazı suçlamalar yöneltilmiştir:

 • Piramidin tabanına tahıl ve karbonhidrat koymak ve bunların en büyük kısmını bireyin gün içinde yemesi için belirlemek, obezite ve fazla kilolu hastalıklara ve bunlardan kaynaklanan birçok sağlık sorununa yol açtığı için birçok suçlama ve itirazla karşılaşan bir durumdur.
 • USDA, tasarımının başlangıcında besin piramidinin ana temeli olan sebze yerine tahıllar yerine hamur işi şirketi sahipleri ve mandıra yatırımcıları ile işbirliği yapma suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.
 • Piramit, bir kişinin süt ve süt ürünlerinden aldığı protein yüzdesini saymaz ve vücudun gün boyunca doğru miktarda protein alması için aynı gün et ve süt ürünleri yemek arasında bir denge kurmanın mümkün olduğu değeri belirtmez.
 • Besin piramidi, bitki proteinlerinin yanı sıra, gün içinde tüketilmesi gereken uygun miktarı ve bitki proteini, hayvansal protein ve süt ürünleri arasında nasıl bir denge kurulacağını belirleyerek, sözünü gözden kaçırdı.
 • Ayrıca, kişinin gün boyunca alabileceği yağ yüzdesini bitkisel yağlarla değiştirirse ayarlanmasına da yardımcı olmaz.
 • Piramidin kusurları, birçok gıda markasının ortaya çıkması ve tek bir gıda türünde büyük çeşitlilik sağlayan bileşiklerin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkmış, bu da bireyin bu çeşitlerin nasıl yenileceği ve bunların uygun miktarının ne olduğu konusunda kafa karışıklığını artırmaktadır.
 • Besin piramidi, bireyin çocuk veya yetişkin olması durumunda yaşı ve bireyin gün içinde gerçekleştirdiği fiziksel aktivite türü gibi, bireyin günlük rasyon oranının yüzdesini ve bu kriterlere göre tükettiği gıdanın kalitesini değiştiren birçok kriteri birbirinden ayırt etmez.
 • Piramit ayrıca gıda yoluyla kilo vermek veya kilo almak isteyenler için yeterli tavsiyede bulunmaz, çünkü bu sorunların tümü, diğer kaynaklara ve gıda ile ilgili araştırmalara dayanmadan yalnızca besin piramidi aracılığıyla çözülemez.

Ayrıca bakınız: Arapça Çocuklar için Besin Piramidi

Bu nedenle, piramit diyeti, her insanın gün boyunca ihtiyaç duyduğu kalori miktarına bağlı kalması ve düzenli fiziksel aktivite yapması ile her insanın fiziksel, psikolojik ve zihinsel sağlığını korumasına yardımcı olur.