Tutankhamun’un hazineleri | Kültürel bilgiler

Tutankhamun hazineleri, kralın tam hazineleri olarak kabul edilir ve altın bir maskenin yanı sıra üç altın lahit de dahil olmak üzere 385 eserden oluştuğu için bunlara benzerleri yoktur.Krala ait gümüşten bir trompet ve bakırdan yapılmış bir trompet bulunmuştur. Krallar Vadisi’nden Kral Ramses VI’ya giden tüneldeki mezarlıkta.

Tutankhamun’un mezarı

 • 1923’te, 16 Şubat’ta Howard Carter, kralın mezarının bulunduğu odaya girebildi ve bu mezarda, Howard’ın bu kutuyu kaldırdığı ve altını bulduğu odanın ortasında altınla işlenmiş bazı yazıtların bulunduğu ahşaptan bir kutu buldu. Başka bir tahta kutu, bu yüzden onu kaldırdı ve tahtadan yapılmış üçüncü bir kutu buldu ve onu kaldırdı ve Kral Tutankhamun’un heykeli şeklinde oyulmuş taşlarla kaplı bir taş lahit buldu.
 • Ve kaldırıldığında, kralın heykeli şeklinde altından yapılmış başka bir tabut buldu ve bu tabut kralın iki tabutunu kapladı ve onları kaldırdıktan sonra altından yapılmış ve mumyayı örten üçüncü ana kefene ulaştı, ancak Howard onu kesmeye zorlayan bu kefeni çıkaramadı ve sonra kralı buldu İpekle sarılmış mumya, saf altından yapılmış yüzükler, kolyeler, taçlar ve bastonlarla bulundu.

Ayrıca bakınız: Dünyanın En Büyük Tarihi Mezarlığı

Tutankhamun kimdir

İsim

 • Bu ismin Arapçadaki anlamı Tutankhamun, eski Mısır döneminde en büyük tanrı olarak kabul edilen tanrı Amun’un yaşayan imgesi olmasıdır.

Oranlar

 • Kral Amenhotep IV’ün, takma adı Akhenaten’in oğlu ve küçük hanımın oğlu, Kral III.Amenhotep’in kızı ve Kraliçe T.

Onun hayatı

 • On sekizinci hanedanlığın kralıydı ve MÖ 1334 yılında Mısır Firavunu olarak taç giydi.O dokuz yaşındaydı ve saltanatı MÖ 1325’e kadar sürdü.

Onun evliliği

 • Ankh As Amun ile evlendi.

Tutankhamun

 • Tutankhamun’un, Mısır tanrısını birleştirmeye istekli olan babası Kral Akhenaten’den sonra iktidara gelen kardeşi Smenkh Ka Ra’nın ölümünden sonra Mısır’ı yönetirken, eski Mısır’da geçiş döneminde yaşamış olması, ancak ölümünden ve Tutankhamun yönetiminden sonra çokluk geri döndü. Tanrı yine eski Mısır’dadır.

Ayrıca bakınız: Dünyanın En Güzel 20 Arkeoloji Müzesi

Onun ölümü

 • Arkeolog Zahi Hawass, Tutankhamun’un mumyasında bir 3D görüntüleme cihazı kullandıktan sonra, Mart 2005’in sekizinci gününde Kral Tutankhamun’un bir suikast sonucu öldüğünü kanıtlayacak hiçbir kanıt bulunmadığını belirttiği için bilinmeyen bir şekilde vefat etti. Arkeolog Zahi Hawass, kafatasındaki kırılmanın kafasına yapılan bir darbenin sonucu olmadığını da belirtti.
 • Ancak bu kırık, ölümünden sonra mumyalama amaçlarından biri için yapıldı ve ayrıca mumyanın sol uyluğundaki kırığın, kralın hayatı boyunca kırılan bir kaza sonucu olduğunu, daha önce düşünüldüğü gibi suikast sonucu değil, enfeksiyon olabileceğini söyledi. Bu kırılmanın sonucu, Kral Tutankhamun’un ölümünün sebebidir ve Zahi Hawass, ölümünün sıradan bir ölümden ziyade bir suikast sonucu olduğuna inandıktan sonra bunu kanıtladı.

Tutankhamun’un ölüm nedeni

 • Arkeolog ekibi tarafından yıllarca süren araştırmalar sonucunda hazırlanan nihai raporda, kralın sol uyluğundaki kırığın uyluktaki hücre ve dokuları öldüren enfeksiyonlara yol açması ve kandan oksijenin gelişini durdurması sonucu tamamen erimesi nedeniyle ölüm nedeninin kan zehirlenmesinden kaynaklandığı kanıtlandı. Bacağına.
 • Son raporlar, mumyanın ağzının çatısını oluşturan kemiğin tam olmadığını, daha ziyade kökeninin eksik olduğunu ve Kral Tutankhamun’un uzunluğunun 170 cm olduğunu ve kafatasının genişliğinin o kadar büyük olduğunu ve normalden daha büyük olduğunu gösterdi. Bilim adamları, erken ölüm nedeninin genetik bir hastalık olan Marfan sendromundan kaynaklandığını öne sürüyorlar.
 • Bilim adamları, 3D görüntüleme cihazını kullanmadan önce, X-ışınları kullanarak ölüm nedenini bulmaya çalışıyorlardı ve 1968 ve 1978’de Liverpool ve Michigan Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sırasında, iki üniversite, kralın kafatasının arkasında bulunan ve muhtemelen beyin kanaması olan karanlık bir nokta keşfetti. Beyinde daha sonra kanamaya neden olan kafasına darbe sonucu ölmüştü.
 • Mart 2010’da yapılan bir araştırma, ölüm nedeninin kalça kırığı sonucu bazı komplikasyonlara ek olarak sıtmaya bağlı olabileceğini ortaya koydu ve ölüm nedeninin de genetik bir hastalıktan kaynaklandığını gösterdi.

Ayrıca izleyin: Anıtlar Nasıl Korunur ve Geliştirilir?

Tutankhamun’un ölümünün gizemi

 • Ancak 2010’da, on yedinci şubatta, arkeolog Zahi Hawass, Mısır Müzesi’nin bahçesinde düzenlenen açıklayıcı bir pasajda, Kral Tutankhamun’a ait birçok gizemi, ölümünün gizemi de dahil olmak üzere ortaya çıkardı. Mumya nükleer programı Ölüm nedeninin sıtmadan kaynaklandığı ortaya çıktı.
 • Ölümünde büyük rol oynayan genetik hastalıklara ek olarak sonunda ölüme yol açan ciddi komplikasyonlardan muzdarip olduğu gibi, omurgasında bir kamburluk ve ayak başparmağında sol ayağında körelmeye neden olan deformiteler olduğunu keşfetti. Açıklamanın Kral Akhenaten’in Kral Tutankamon’un babası olduğunu kanıtlayabilmesi dikkat çekicidir.