Ters oruç ve faydaları Kültürel bilgiler

Ters oruç ve faydalarıOruç tutmanın faydalarını haber yapmadan neredeyse bir gün geçmiyor; Oruç tutmanın artık kan şekeri kontrolü, hücre onarımı, kardiyovasküler sağlık ve iltihaptan fayda sağladığı bilinmektedir. Her zaman kanıta dayalı bir yaklaşım benimsiyoruz – bu makalede ters oruç tutmayı tanıtacağız ve orucunuzun zamanlamasının sağlığınız için nasıl belirli faydaları olabileceğini keşfedeceğiz; Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Ters oruç ve faydaları.

Ters oruç ile kastedilen nedir?

 • Aralıklı oruç tutmayı duymuş ve buradan okumuş olabilirsiniz; Peki ya ters oruç tutulur? Muhtemelen değil. Ters oruç, sirkadiyen ritimlerimizin gücünü kullanan aralıklı bir oruç türüdür; Günün geç saatlerinde oruç tutmak yerine öğünlerinizi günün erken saatlerinde bitirerek başlayın.
 • Bu uygulama iyi incelenmiştir ve tıp literatüründe sıklıkla “zaman kısıtlamalı yemek yeme” olarak anılır; Yiyecek alımınızı günde 8 veya 10 saat ile sınırlandırmayı içerir ve araştırmalar kahvaltıyı atlamaktansa erken bir akşam yemeği yemenin daha iyi olduğunu göstermektedir.
 • Geleneksel olarak, aralıklı oruç tutan insanlar geç bir akşam yemeği yer ve sonra oruç tutar ve ertesi gün 12:00 veya 13: 00’e kadar sadece su veya sıfır kalorili sıvı tüketir; Her iki yöntemin de sağlık açısından faydaları vardır, ancak akşam yemeğini atlamak veya erken bir akşam yemeği yemek daha faydalı olma eğilimindedir.
 • Birçok yaygın aralıklı oruç protokolü, öğlen ve akşam 8 arasında pencerelerin açılmasını ve böylece kahvaltının sabahın geç saatlerine veya öğleden sonraya kadar geciktirilmesinden oluşur; Bu, katılımcılara bir oruç dönemi yaşama fırsatı verirken, gece yemenin etkileri hakkında sorular ortaya çıkmaya başlıyor. Doğal biyolojik saatimiz olan sirkadiyen ritim, gece ve gündüz performansta farklılıklar yaratan farklı hormonal sinyaller gönderir. “Ters oruç”, öğün yemeyi bitirmek için günün en iyi zamanının ne zaman olduğu şeklindeki temel soruyu ele alan popüler bir terimdir.

Ayrıca bakınız: Oruç Tutmanın İnsan Vücuduna Faydaları

Kuvvet veya sirkadiyen ritim ile kastedilen nedir?

 • Ters oruç kavramı, sizi yeme, uyku ve uyanma programınız hakkında bilgilendirmek için güneşin gücünü ve sirkadiyen ritmi kullanmak etrafında döner; Pek çok insan sirkadiyen ritimleri duymuştur, ancak hücrelerimizin her birinde biyolojik bir saatimiz olduğunu biliyor muydunuz? Bu bir gerçektir.
 • Tüm hücrelerimizde ve organlarımızda, genlerimizin ne zaman açılıp kapanacağını gösteren saatler vardır; Vücudunuzdaki tüm işlemleri aynı anda yapamamanızın bir nedeni var, bu nedenle güneş battığında sindirim süreçleri genellikle durdurulur ve onarım ve restorasyon önlemleri tetiklenir.
 • Gece geç saatte yemek yerseniz, daha yavaş sindirim, uygun olmayan asit üretimi ve daha fazla insülin direncine sahip olabilirsiniz; Bu, artan lipidler, GI, semptomlar ve hatta diyabete yol açar.
 • Ancak sabahları, gün doğumundan kısa bir süre sonra sindirim genleriniz tekrar daha aktif hale gelir, bu nedenle akşam yemeği değil kahvaltı yemek, optimal sağlığı geliştirmek isteyenler için harika bir seçimdir.

Bugün ters oruç tutmaya nasıl başlıyorsunuz?

 • Ters oruç kavramından etkileniyorsanız ve sirkadiyen ritimlerinizle uyum içinde yaşıyorsanız, işte şu şekilde başlayabilirsiniz: Her gün ters oruç yapmayı planlayın, yani erken akşam yemeği ile kahvaltı arasında 12 ila 13 saat bırakın; Sonra haftada iki gün, orucunuzu birkaç saat daha uzatın, erken akşam yemeği ile ertesi gün kahvaltı arasında 16 saat bırakın.
 • Bu, haftada beş gün 12 ila 13 saat arasında oruç tuttuğunuz anlamına gelir – yalnızca su veya düşük kalorili sıvılar içersiniz – ve ardından haftada iki gün 15 veya 16 saat oruç tutarsınız; Oruçluyken sadece su veya 20 kaloriye kadar düşük kalorili sıvılar tüketmeyi ve orucunuzu bozduğunuzda az şekerli bir öğün yemeyi ve işlenmiş gıdalardan uzak durmayı unutmayın.

Uyku ve uyanma döngüsü ve güneş ile öğünlerinizin zamanlaması nedir?

 • Aralıklı oruç / güneş döngüsü planının bir sonraki kısmı, uyku programınızı yeme programınıza göre ayarlamaktır; Bu, uyku saatinizin her gece 21:00 ile 23:00 arasında olduğu ve uyanma saatinizin her sabah 05:30 ile 08:00 arasında olduğu anlamına gelir.
 • Peki ya kendinizi bir gece kuşu olarak kuran siz olsaydınız? Gece baykuşları ve sabah erkenden insanlar gibi görünse de – gerçek şu ki, çoğu insan çok benzer günlük ritimlere sahip! Uyku programınızı bu programdan mümkün olan en kısa sürede sürdürmek, iyi bir uyku hijyenine sahip olmanıza yardımcı olacaktır ve vücudunuz bunun için size teşekkür edecektir.
 • Güneş döngüsü rejiminin sonraki kısmı, her sabah kalkmak ve iki ila beş dakika güneş ışığı almaktır; İdeal olarak, dışarıda çıplak ayakla yürüyebilir ve birkaç dakika güneşte uzanırken, yavaş derin nefesler alarak ve gün için niyetlerinizi belirleyerek geçirebilirsiniz; Ya da belki evcil hayvanınızı gezdirirsiniz ya da güneş ışığında çalışmak için son iki ila beş dakika yürürsünüz ya da arabadan indiğinizde park yerinde güneşte birkaç saniye daha geçirirsiniz.
 • O sabah saat 10: 00’dan önce güneşe girmek, hipotalamustaki üst kiyazmatik çekirdeğinize sinyaller gönderir ve beyninizi sıfırlar. Hormon düzenlemesini iyileştirmek için faydaları uykunun ötesine uzanır.

Ayrıca izleyin: Oruçlu Baş Ağrılarından Nasıl Kurtulunur?

Ters Oruç Sistemi Aslında Kilo Vermede Çalışır mı?

 • Birmingham’daki Alabama Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, yeme programınızı değiştirerek ve günün son öğünü akşamın erken saatlerinde bitirerek vücudunuzu yağ yakma moduna gönderebileceğinizi ileri sürdü; Oruç diyetinin vücuttaki dinlenme kalp atış hızını ve kan basıncını düşürerek işe yaradığı söylenir.
 • Etkili bir şekilde kilo vermenin anahtarı, akşam yemeğini erken bitirmektir, çünkü sindirimimiz gece geç saatlerde en yavaş olanıdır, bu nedenle gece geç saatlerde fazla yemek kilo almaya neden olabilir; Dahası, ters oruç, günün tüm öğünlerini 12 saatlik bir süre içinde sıkarak tüketilen kalori miktarını da azaltabilir.

Ters oruç tutmanın genel faydaları nelerdir?

Aralıklı oruç tutmanın faydalarının şunlardır:

 • İnsülin duyarlılığını artırın.
 • Büyüme hormonunu artırın.
 • Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü düşürmek
 • Trigliseridlerin azaltılması.
 • Büyüme hormonunu artırın.
 • Hasarlı hücrelerin onarımını teşvik edin.
 • Enflamasyonu azaltın.
 • başka.

Tüm bu faydalar esas olarak azalan kalori ve kilo kaybından kaynaklanmaktadır.

Ters oruç sisteminin dezavantajı nedir?

 • Bu diyetin tek dezavantajı, oruç döneminde vücudunuzun enerjisi azalacağı için akşam geç saatlerde egzersiz yapamamanızdır; Bununla birlikte, sabahın erken saatlerinde bir antrenman yaparsanız ve hemen ardından erken bir öğle yemeği yerseniz, vücudunuza gerekli fiziksel aktiviteyi vermenin yanı sıra antrenmanı takip edebilirsiniz.

Ayrıca izleyin: Sally Fouad’ın aralıklı açlık diyeti

Bir makalenin sonunda Ters oruç ve faydaları, Tavsiyeler de dahil olmak üzere bu içerik, yalnızca genel bilgi sağlar ve hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini almaz. Bu nedenle, oruç tutmayı veya başka herhangi bir yeni diyet türünü denemeyi düşündüğünüzde, bunu doktorunuzla konuşmalı ve sizin için doğru olduğundan emin olmalısınız!