Temel Voleybol Becerileri | Kültürel bilgiler

Voleybol sporu, bir dizi yasa ve kurala tabi olduğundan, oyuncuların sahada takip ettiği çok sayıda ve farklı beceriye sahip diğer sporlar gibidir ve bu konuda voleybolun temel becerilerini ve onları yöneten yasaları ve oyuncuların sahadaki pozisyonlarını öğreneceğiz.

Voleybol nedir

Voleybol Topu, iki takımdan oluşan dünyanın en ünlü sporlarından biridir, her takım altı oyuncudan oluşur, bu spor 1895 yılında “Minuit” olarak adlandırılan William George Morgan tarafından kurulmuş ve uzun yıllar hüküm süren bazı kanunlarla kurmuştur ancak Daha sonra değiştirildi.

Ayrıca izleyin: Arap dünyasının en büyük futbol stadyumu nerede?

Voleybol araçları

Plaj voleybolu aletlerinin futsal olduğundan şüpheleniliyor:

top

Voleybol şartnamelerine göre Uluslararası Voleybol Federasyonu tarafından belirlenen tasarım standartlarına uyan, belirtilen şartlarda belirtilen voleybol üzerine bazı yazı ve tabelalar bulunmaktadır, bunlar şu şekilde özetlenmiştir:

Resmi olarak lansmanı yapılan uluslararası voleybol müsabakalarında kullanılan renklerin aynısı olan, sentetik veya orijinal deriden imal edilen, mavi ve sarı renklerde birlikte boyanan, 8 numaralı ve onsekize kadar panelden oluşan dikdörtgen panellerden oluşan yuvarlak toptur. Salonlarda bulunan voleybolun ağırlığı 260 grama, 280 grama ulaşabilir ve topun çevresi 65 veya 67 cm’ye ulaşır.

Plaj topu, suni veya hakiki deriden üretilen, genellikle 10 panel veya 18 panele kadar dikdörtgen panellerden oluşan, beyaz, sarı ve mavi renklerde görünen, ağırlığı 260 gram veya 280 grama ulaşan, topun çevresi ise 66cm veya 68cm’ye kadar.

Stadyum

Plajda oynanan voleybol, oyun sahası ve zeminin yapısı bakımından salonda oynananlardan farklıdır. Plaj topunun zemini taşsız kuma sahipken, salonda zemin aynı renkte hafif veya sentetik ahşaptan yapılmıştır.

Plaj voleybolu sahasının boyutları da salondaki voleybol sahasından farklıdır; Salondaki voleybol sahası onsekiz metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğinde, plaj voleybolu sahası ise on altı metre uzunluğunda ve sekiz metre genişliğinde ve her birinde 5 santimetre genişliğe ulaşan kara hatları bulunuyor.

Salondaki voleybol sahasının zemini, plajdaki voleybol sahasının zemininin renginden tamamen farklı açık renklerle boyanmış olup, her birinde sahilde voleybolun orta sahası bulunmadan sonuna kadar çizilmiş yan çizgiler ve çizgiler mevcut olup, bu çizgiler dayanıklı banttan yapılıp malzeme ile sabitlenmiştir. Salondaki voleybol sahasında, iki ucu arasında ağdan aşağı doğru uzanan bir orta hat bulunmakta olup, voleybol sahası iki yarıya bölünmüştür, her yarısı dokuz metre uzunluğunda, sahilde oynanan voleybolda file uzunluğu 8,5 metreye ulaşır ve 9,5 ile 10 arasında değişir. Balo salonu voleybolda metre.

Voleybolun Temel Kanunları

Voleybol sporu, onu yöneten kanunları ve kuralları olan herhangi bir spor gibidir ve takımın bu kanunlardan birini ihlal etmesi durumunda diğer takıma bir puan verilir ve bu kanunlardan en önemlileri şunlardır:

  • Her durumda topu yakalamak için izin verilir, ancak oyuncu doğrudan vurmalıdır.
  • Rakip takımdan bir oyuncu, ağdaki üç komşu oyuncudan birinin topa müdahale etmesi şartıyla, diğer takımın oyuncusu ağın tepesine yükseldiğinde, diğer takımın vuruşunu engellemek için diğer takımın vuruş topunu bloke etme hakkına sahiptir.
  • Arka çizgiye sahip oyuncular, hücum çizgisinin ışığında üç metre çizgisi olarak bilinen, ağ üzerinde topa vurma hakkına sahiptir.
  • Uluslararası Voleybol Federasyonu, 1998 yılında oyuna Libero olarak bilinen şeyi tanıttı; Kendisini diğer tüm oyunculardan ayıran renkli forma giyen kişidir ve arka hatlarda karşılama ve savunma yapmaktan sorumludur ve toplantıya her an girme özgürlüğüne sahiptir, ancak oyun için tam değildir ve takımın arka sıralarında herhangi bir oyuncunun yerine geçebilir ancak buna izin verilmez. Sahanın herhangi bir bölgesinden saldırı vuruşları gerçekleştirir.

Ayrıca bakınız: Voleybolun faydaları üzerine bir makale

Voleybolda oyuncuların yerleri

Oyun alanındaki her sitenin sahibi için temel bir rolü vardır ve aşağıdakiler oyunun her sitesi için geçerlidir:

  • Orta sırt

Takımın savunmasının ana anahtarıdır ve servis atma ve topa blok yapma konusunda son derece yetenekli olmalıdır ve ayrıca rakip takım tarafından topun vurulacağı yeri tahmin etme ve vuruş yerine ulaşmak için gerekli hız gibi yüksek becerilere sahip olmalıdır.

  • Sağ ve orta sırtlar

Blok yapma ve servis atma sırasında topla başa çıkabilmek için sağ ve stoperler çok yetenekli olmalıdır.

Arka saha çizgisiyle oynayan Libero olarak bilinir ve serbest savunmacının bir görev dağıtıcı ve yetenekli bir savunma oyuncusu olması gerekliliği ile topun hassas kontrolüne sahip olmasıyla karakterize edilir ve voleybolu havada tutmak için stadyumun çeşitli yerlerinde hareket etmesi gerekir ve düşmesine izin verilmez. Hakemin rakip takım lehine bir puan saymaması için sahada.

İnsanın bel kemiği olarak savunmayı destekleyen kişi, topu kimin durduracağını veya kimin göndereceğini belirlemede uygun kararları verir.

O, sahanın ön hattında görevliyi sağdan karşılayan kişidir ve sorumluluğu rakip takımdaki görevliye engel olmaktır ve servis atma ve pas verme konusunda iyi olmalıdır.

Temel voleybol becerileri

Voleybol oynamak için pek çok beceri vardır, bunlardan en önemlileri ve öne çıkanları şunlardır:

  • Beceri gönder

Voleybolda servis atma becerisi, ıstırabın takımın arka hattında oynayan ve iletim alanı boşluğu içerisinde yer alan oyuncu tarafından vurulması, birinci ve beşinci oyunda servis atacak takımın kura ile belirlenmesi ve voleybol maçının ikinci, üçüncü ve dördüncü maçlarında olmasıdır. Top, hücumu kazanan takımın her iki yarısındaki servis ile dönüşümlü olarak servis edilecektir; Önceden servisi yöneten oyuncu veya onun yerine yedek oynayan oyuncu tekrar servis attığında ve rakip takımın kazanması durumunda, topu sağ ön çizgiden sağ arka çizgiye hareket eden oyuncuya gönderecektir.

Hücum vuruşu, servis atışı veya blok vuruşu haricinde takımın rakip takıma yönelttiği darbedir ve devrilme olarak bilinen, hücum vuruşu sırasında topu yukarı doğru vururken oyuncunun parmak uçlarıyla hafifçe tutmasına izin verilir, ancak topla vurması gerekir. Fırlatmama veya yakalamama ile hücum vuruşu, topu tamamen ağın dikey düzlemine geçerek veya rakip takımın bir oyuncusu ona dokunarak tamamlanır.

  • Önleme ve engelleme

Bu oyunda topun kesilmesi veya bloke edilmesi, diğer takımın oyuncularının topun üst file üst kısmına, yani oyuncunun vücudunun bir kısmının file seviyesinin üzerindeki yüksekliğine atlayarak topa blok yaparak ulaşma girişimidir. Oyunculardan iki veya üç kişi ve buna toplu mücadele denir.

Ayrıca izleyin: Yeni Voleybol Kanunları

Konu sonunda temel voleybol becerilerini, voleybolun ne olduğunu, salonlarda oynanan plaj voleybolu araçlarını ve voleybolun yasalarını öğrendikten sonra bu konuyu tüm sosyal medyada paylaşmanız yeterli.