Tac Mahal hakkında basit bilgiler

Tac Mahal hakkında basit bilgiler, bugün yazımızda Tac Mahal hakkında birçok gizli bilgi sergiliyoruz, isminin nedenini ve yapım nedenini bilmek için yapmanız gereken tek şey yazıyı sonuna kadar takip etmek.

Tac Mahal hakkında basit bilgilere giriş

Tac Mahal hakkında çok şey söylendi, saray olan Mahal kelimesinin bir yorumundan gelen saray tacıdır ve hepimiz biliyoruz ki taç onu süslemek için yerleştirilen başın tacıdır, saraylı bir taç sarayların tacını verir, bu paragrafta Tac Mahal hakkında birçok bilgi vereceğiz:

 • Birçok üst düzey mühendis Ali’ye, Tac Mahal’i tasarlayanın Müslüman mühendis “Ahmed Lahori” olduğunu doğruladı.Mühendis Ahmad Lahori, MS 1632’de tasarlamaya başladı ve MS 1638’e kadar zaman aldı.
 • Tac Mahal, işin icrasında mükemmellikle ve aynı zamanda yüksek kaliteli mükemmel malzemelerle inşa edildi.Mühendis “Ahmed Lahor”, Tac Mahal’in inşaatını uzun bir çalışma sonunda 1632 yılında tamamladı.
 • Mahal binası çok sayıda dekorasyon ve çok sayıda Babür tasarımı içerir, bu harika mimari bina birçok İslami tarzı Farsça ve Hint stilleri ile birleştirir.
 • Pek çok şeyin bilmediği şey, harika bir aşk hikayesini ifade etmek için bir tacın yapıldığı, yirmi binden fazla insanın başından sonuna kadar bir taç inşa etmek için çalıştığı ve yapım süresinin yirmi yıldan fazla sürdüğüdür.
 • Karısına delilik noktasına kadar aşık olan Babür İmparatoru, İmparator “Şah Cihan”, mühendis Ahmed Lahori’ye ölümünden sonra cömert karısına bir aşk anısı olarak sunmak için bir taç yapmasını emretti ve bu Tac Mahal’i inşa etmenin asıl sebebidir.

Ayrıca bakınız: Lut halkının Ölü Deniz’in altındaki etkileri

Tac Mahal’in coğrafi konumu

 • Hindistan’da bir Tac var, özellikle Agra şehrinde, Tac Mahal ünlü Yamuna Nehri’ne ve Hindistan’daki en ünlü kalelere, yani Agra Kalesi’ne, buradan Tac’ın Hindistan’da mükemmel bir coğrafi konumda bulunduğunu görüyoruz.
 • Tac Mahal, aşıkların buluşma yeri olarak biliniyordu.Tac Mahal’e giden herkes fildişinden yapıldığı için en çok sevgiyi yayan yer olduğunu hissediyor ve kalbin saflığını ifade eden beyaz renk verildi.
 • İstatistikler, Tac Mahal’i ziyaret eden herkesin hissettiği sevgi hissini yaşamak için Mahal’in birçok turistin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri olduğunu kanıtladı.
 • Dükkanın yılda on milyondan fazla ziyaretçi aldığını, nefesle taçlandırmak istemeyen turistlerin ise ekonominin en iyi türlerinden biri olarak kabul edilen 75 milyon dolara ulaştığı açıklandı.
 • Tac Mahal’i ziyaret ettiğinizde önünüzde büyük bir taç resmi olan beyaz bir kapı buluyorsunuz ve önünde kapının görüntüsünü yansıtan suyla dolu bir havuz buluyorsunuz, bu yüzden o havuza bakarken estetik bir resme veya çok güzel bir tabloya baktığınızı buluyorsunuz.

Tac Mahal’i inşa etme hikayesi

 • Olayların başlangıcı, Babür İmparatoru “Jahangir” in oğullarından biri olarak kabul edilen Babür İmparatoru “Şah Cahan” etrafında dönüyor. Bir gün Şah Cihan, tamamen saf tenli çok güzel bir Pers prensesine aşık oldu.
 • Şah Jehan, “Argman Bano Bijim” olarak adlandırılan Pers prensesinin eline evlenmek için başvurdu ve bu evlilik, Şah Cihan ile Arjaman Banu arasındaki ilk görüşmeden beş yıl sonra sürdü.
 • 1612’de evlendiler ve Shah Jahan, Pers prensesinin adını Arjaman Banu’dan Tac’ın adını imparatorun karısı Şah Cihan’dan aldığını bildiğimiz bir eşin adından “Mumtaz Mahal” olarak değiştirdi.
 • Çok ve çok zaman geçirdikten sonra Şah Cihan’ın sevgisi arttı ve Mümtaz ayrılık günü geldi, Pers prensesi çok acı çektiği ve on dördüncü sayıyı taşıyan bir doğumdan sonra öldü.
 • Prenses Mumtaz’ın ölümü sırasında, kocasına öldükten sonra tekrar evlenmemesini tavsiye etmiş, hatta Cihan Ali, Mümtaz Mahal’in vasiyetini tutmuş ve her gün onun ayrılığına ağlamak için mezarına gittiği söylenmiştir.
 • Birçoğu, sürekli iki yıldır bu duruma alıştığını vurguladı, ardından mühendisleri topladı ve karısına olan sevgisinin bir ifadesi olarak karısının mezarının üzerine büyük, devasa bir saray dikmelerini emretti.

Ayrıca bakınız: Antik Babil kalıntıları nerede

Tac Mahal hakkında bazı tarihi gerçekler

 • Dünyanın en büyük bahçelerinden biri olarak bilinen ve orijinal konumu Hint Jamuna Nehri’nin sağ tarafında olduğu için muazzam büyüklüğü ve genişliği ile bilinen Babür Bahçesi’nin ortasına bir dükkan inşa edildi.
 • Pek çok ülke bir tacı taklit etti, hatta çoğu Dubai’de inşa edilen bir tacın, en önemli kopyalarından biri veya Arap tacının tıpatıp aynısını yapmayı başardı, hakkında en önemli bilgi, dört yüzden fazla odası içermesi.
 • Tac Mahal, İmparator Şah Jehan’ın mezarını içerir ve aynı zamanda karısının mezarını da içerir, ziyaretçilerin endişelenmemesi ve rahatsız edilmemesi için tacın altında gizli bir odaya gömülmüşlerdir.
 • Şah’ın ve eşinin mezarını ziyaret etmek isteyenler için Tac Mahal’in içine de sahte bir mezar inşa edildi, bu yüzden tüm ziyaretçilerin göz kamaştıracağı süslü bir mezar inşa ettiğinizden emin olun, bu bilgi pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.
 • Taj, 300 metreden fazla geniş bir bahçeye sahiptir. Bahçe, çok sayıda farklı ağaç ve bitki içerdiğinden, İran mimari tarzında tasarlanmıştır.

Ayrıca bakınız: İsfahan ve Semerkant’ın Tarihi Anıtları

Tac Mahal Hakkında Basit Bilgiler makalesinin sonunda umarım size Tac Mahal hakkında birçok bilgi vermişimdir ve sizi sitemdeki daha fazla makaleyi görüntülemeye davet ediyorum.