Sterilizasyon Sonrası Kedilerin Çiftleştirilmesi | Kültürel bilgiler

Kısırlaştırma sonrası kedilerin çiftleşmesi, Kediler ve köpekler de dahil olmak üzere tüm hayvanları sterilize etmenin, kedilerin kısırlaştırma işlemi veya kısırlaştırılmasında olduğu gibi birçok avantajı vardır ve kedi sterilizasyon sürecine başvurmamız gerekir, yani rahim ve yumurtalıkları çıkarırız ve bazen dişi kedilerden sadece yumurtalıklar alınır. Kastrasyonun erkek ya da dişi kedileri kısırlaştırmak ve kısırlaştırmak için teknik bir süreç olduğunu söyleyebiliriz ve bu nedenle bu yöntemin erkek ve dişi kedileri kısırlaştırmak için çok yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Kediler kısırlaştırmadan sonra çiftleşir

Kedilerin önemli dönemde yani kızgınlık dönemi olan çiftleşmelerini önlemek için yapılan kısırlaştırma işlemlerinin bu dönem için ister hayvan sahibi, ister hayvan için pek çok faydası vardır ve bu işlem dişi kedilerin kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını içerir ve bu işlemin sağlayacağımız pek çok avantajı vardır. şimdi:

 • İlk kızışma döngüsünün erken ve geç dönemlerinde kısırlaştırılan kedilerde ve özellikle bu dönem, kedilerde meme kanserine maruziyetin düşük olduğu dönemdir.
 • Kısırlaştırılacak kediler için, anne karnında süpürasyona kadar vakalarında bir gelişme olmamakla birlikte, bu hastalık hakkında hiçbir şey bilmeyen kişiler için pyometra en bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklardan biridir ve büyük çoğunluğunda ölüm noktasına ulaşır.
 • Kedileri kısırlaştırdığımızda, dişi kedilerde pyometra olacağına dair hiçbir şüphe ya da ihtimal olmadı.

Ayrıca bakınız: Kedilerde Göz Hastalıkları

Erkek kısırlaştırmanın avantajları

 • Pek çok erkek kedi kısırlaştırıldıklarında daha az püskürtme eğilimindedir, kısırlaştırma sürecinin kedinize püskürtme şansını azaltabileceğini bildiğimizi biliyoruz (yani, idrarını yaptığı alanı kontrol etmek ve belirlemek), dişi kedilerin de kısırlaştırılması gerekir. Aseptik veya püskürtülerek sterilize edilmiştir.
 • Kısırlaştırılan tüm kediler sakin ve huzurlu olmasalar ve bazen egzotik kedilerle veya onlarla daha az evde yaşayanlarla isyan etme ve kavga etme eğiliminde olsalar da, kediler arasındaki anlaşmazlıkların azalması, hadım etme sürecinden sonra daha az yara ve sorun anlamına gelecektir. Kısırlaştırma ve kısırlaştırma sırasında kedilerin birçok sağlık ve davranışsal avantajı.
 • Kedinizin yüksek evcil hayvan popülasyonu sorunlarına katkıda bulunmadığından emin olmak için bir özellik vardır.Birçok kedi, onlar için barınak veya bu kedilerin sorumluluğunu alabilecek bir ev olmadığı için öldürülür.
 • Kedileri kısırlaştırma süreci, üzerinde çok düşünmemiz gereken şeylerden biridir ve ayrıca kedileri kısırlaştırmak veya kısırlaştırmak için doğru zamanı veya yaşı da bilmeliyiz.

Kedileri kısırlaştırmak için uygun yaş

Veteriner hekimler arasında, kısırlaştırma yapan kedilerin yaşı konusunda büyük bir tartışma vardır.Burada üç genel seçenek vardır:

 • Yavru kedilerin erken kısırlaştırma ve kısırlaştırma sürecini altı ila sekiz haftalıkken tamamlamalıyız.
 • En az altı aylık kediler için standart, nötr bir sterilizasyon prosedürü uygulamalıyız.
 • Kızgınlığın ilk döngüsünü beklememiz gerekiyor ve bu döngü dişin 12 ayı arasında bir yerde sonra sterilizasyon işlemini gerçekleştiriyoruz.
 • Bu operasyonları gerçekleştiren veteriner hekimlerin çoğu beş aylıkken kısırlaştırma ve kısırlaştırmayı desteklemektedir.
 • Evcil hayvanlar veya ev hayvanları uygun büyüklüktedir ve sahipleri onlara anestezi ve operasyonun güvenli olması için öğretti ve eğitti.
 • Kısırlaştırma süreci ve erken kısırlaştırma ile ilgili endişeler.

Kedilerin laparoskopik sterilizasyonu ve kısırlaştırılması

 • Kedilerin sterilizasyon ve laparoskopik kısırlaştırma işlemi birbirinden farklı birçok yönteme sahiptir; örneğin, invaziv sürece hafif bir alternatif arıyorsanız, yani cerrahi sırasında geleneksel sterilizasyon sürecinin derinliklerinde, laparoskopik sterilizasyon işleminde olduğu gibi, kediniz veya köpeğiniz için uygundur.
 • Kedilerin geleneksel kısırlaştırılması ve kısırlaştırılmasında ise genellikle yumurtalıkların ve rahmin alınmasıyla yapılır, ancak genellikle bu işlemi yaparken kedinin sterilizasyonunu ve kastrasyonunu laparoskopla çıkarmaktır.
 • Uzman doktor, endoskopi yapılan kedi üzerinde küçük bir veya çok sayıda açıklık açmalıdır ve yapılan iki işlemde ikisi de aynı sonucu elde eder, yani kediyi sterilize etme işlemi.

Kedilerin kısırlaştırılması ve kısırlaştırılması laparoskopik güvenli midir?

 • Bu nedenle, bazı uzmanlardan kedilerin laparoskopik olarak kısırlaştırılmasının ve kısırlaştırılmasının güvenli olup olmadığından emin olmaları istenmiştir. Sterilizasyon ve kastrasyon işlemleri endoskopla yapılır ve iki işlemin işleminde bazı küçük farklılıklar oluşur. Bu açıklıklar karın boyunca uzanır ve doktor ameliyat için kamera ve endoskopların geçişine izin veren yerler yapar.
 • Hasta bir kedinin midesi karbondioksit olan bir tür gazla doldurulur, böylece operasyon sırasında net bir görüş elde ederiz.
 • Kameranın ameliyatlarda ekranın dijital görüntüsünü gösterdiği yer, kedinin ameliyat olduğu süre boyunca karın bölgesini tamamen ve kedinin tüm iç organlarını tam olarak görme fırsatı verir.
 • Daha sonra yumurtalıkların alınması sırasında kedide bulunan kan damarlarını kapatıp alıyoruz.Endoskop kullanılan ameliyatta doktor asla ellerini kedinin karnına sokamaz.

Ayrıca bakınız: Kedi Hareketleri ve Anlamları?

Laparoskopinin geleneksel sterilizasyona karşı güvenliği

 • Hasta bir kedi için en iyi korumayı sağlayabilecek yöntemler konusunda farklı görüşlere sahip olmaları durumunda, laparoskopik bir cihazla sterilizasyonun yararı konusunda doktorlar ve veterinerlik uzmanları arasında mutabık kalınmıştır.
 • Kapsama en çok güvenilen bu operasyon, kedinin dokularında daha az travma olması ve ayrıca daha az yaralanma ve daha az kanama riski olması nedeniyle en güvenli olarak kabul edilir.
 • Bu operasyonlar laparoskopik kedi sterilizasyonu içindir.Bu operasyonlar, cerrahın bir veya iki prosedür uygulamasından farklı olarak gelen geleneksel sterilizasyondan ne daha güvenli ne de daha tehlikeli operasyonlar arasında kabul edilir.
 • Doktor veya cerrah sterilizasyon ve laparoskopi konusunda daha deneyimli olduğunda, büyük çoğunluğunda bu, kedilerin anestezi ve laparoskopik sterilizasyon sürelerini kısaltır ve ameliyatı güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirmesine izin verilir.

Laparoskopik sterilizasyona girmenin faydaları

 • Bilimsel araştırmalar, kısırlaştırma uygulanan kedilerin çoğunun ameliyat sırasında geleneksel sterilizasyon işleminin en az% 65’inde ağrı hissettiğini ve kısırlaştırma işlemi sırasında varsa kanamanın dişi kedilerin karnında, ancak testislerde ise daha küçük açıklığa bağlı olarak azaldığını göstermiştir. Erkek kedilerde bulunur.
 • Daha sonra kedi ve köpekler için kısırlaştırma ve kastrasyon işlemi tamamlanır ve böylece açık ameliyatlara göre daha kısa sürede yara iyileşir ve kısırlaştırılmış kediler ameliyat sonrası normal pozisyonlarına dönerek normal yaşamlarını tatbik eder.

Ayrıca bakınız: Arapça kedi isimleri

Kedilerin çiftleşmesi ve kısırlaştırılması, kısırlaştırmanın faydaları, kısırlaştırma operasyonları için uygun yaş ve bu operasyonların güvenli olup olmadığı konusunda sizleri bilgilendireceğimizi ve faydalı bilgilerin aktarılmasına yardımcı olacağımızı umuyor ve bu yazımızda sizleri bilgilendireceğimizi umuyoruz.