Sonar ile fetal anormallikler ne zaman görülür?

Sonografi ile fetüsün anormallikleri ne zaman görülür?؟; Bebeklerin çoğu sorunsuz doğar, ancak tüm bebeklerin yüzde 3 ila 5’i doğum kusuruyla doğar ve bazı insanlar doğum kusurlarının yaygın olmasına şaşırır. Ayrıca günümüzde doktorlar, bebek doğmadan önce bazı doğum kusurlarını (bazı tahminlere göre yüzde 70’e kadar) teşhis edebiliyor. Ve bugünkü yazımız, farkında olmanız gereken fetal anomalilerin nasıl teşhis edileceği ve bu konudaki sonarın rolü hakkında olacak. Öyleyse, bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Sonar ile fetal anormallikler ne zaman görülür?

Fetal malformasyonlar nasıl teşhis edilir?

Doğum kusurlarının teşhisi soruları ve testleri içerir. İlk olarak, bir çocuğun doğum kusuru geliştirme riski altında olup olmadığını belirlemek için doktorlar her ikisini de soruyor:

 • Hastanın aile tıbbi geçmişi.
 • Hastanın kişisel tıbbi geçmişi (önceki gebelik sonuçları dahil).
 • Hasta tarafından alınan ilaçlar.

Bazı konjenital anomalilerin genetik bir faktörü olduğu için, cevaplar doktorların test sonuçlarının analizine rehberlik eder; Örnekler arasında spina bifida bulunur; burada bu durum ailede ortaya çıkarsa, doktorlar ultrason sırasında bebeğin omurgasına daha fazla dikkat ederler.

Ayrıca izleyin: Sol taraflı ağrının hamile bir kadınla ilişkisi ve fetüsün cinsiyeti nedir?

Sonar ile fetal anormallikler ne zaman görülür?

 • Bazı fetal anormallikler gebeliğin ilk aylarında (ilk haftadan on ikinci haftaya kadar) ultrason veya ultrason ile, ikinci orta dönemde (12 ila 24 hafta) ve son aylarda (24 ila 40 hafta veya doğuma kadar) başlar. Görünebilecek diğer fetal anormallikler.
 • Bu ultrason ile görüntüleme için gereken süre, fetal ultrasonu sınırlayabilen obezite dahil belirli nedenler veya koşullar nedeniyle değişebilir.

Fetal malformasyonları tespit etmek için ne tür ultrason kullanılır?

Bu tür ultrason muayeneleri belirli durumlarda gerekli olabilir (örneğin, bir fetal malformasyon bilindiğinde veya bundan şüphelenildiğinde), bu durumda anormallikle ilgili daha ayrıntılı endikasyonlar ve diğer bilgiler sağlayabilir.Ultrason türleri her ikisini de içerir:

 • Transvajinal ultrason Ultrason, fetal anormalliklerin tamamen net görüntülerini görüntülemek için vajinadan geçirilerek uygulanabilir ve bu tür ultrason genellikle hamileliğin erken döneminde, net bir görüntü yakalamada güçlük olması durumunda kullanılır.
 • Ultrason 3D –Tamamlayınız Bu tür ultrasonun, doktorların yüz veya nöral tüp anormalliklerini bulmalarına yardımcı olmak için kullanılması.
 • Doppler ultrason Doppler ultrason, kan hücreleri gibi hareket eden her şeyi sektirerek çocuğun kan akışı hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi mümkün kıldığından, ultrasondaki ince değişiklikleri ölçer.
 • Fetal ekokardiyografi Bu tarama, doğuştan kalp anormalliklerinin varlığını doğrulamak veya dışlamak için kullanılabilen, çocuğun kalbinin ayrıntılı resimlerini gösterebilir. Bu haritalama, fetüsün kalbinin ayrıntılı resimlerini çekmenin yanı sıra kalbin boyutunu, şeklini ve yapısını gösterebilir ve böylece doktorların bebeğinizin kalbinin nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olur.

Fetal anormalliklerin nedenleri nelerdir?

Fetal bir malformasyon geliştirme şansına katkıda bulunabilecek veya bunları artırabilecek faktörler şunları içerir:

Genetik faktörler

Genellikle bir gen veya modifiye edilmiş veya “kusurlu” genler kümesi, belirtilen gendeki bilginin değiştirildiği veya eksik olduğu anlamına gelir; Genetik testler ve en yaygın bozukluklar için tarama, hamilelik ve doğum öncesi herhangi bir sorunun belirlenmesine yardımcı olabilir.

Sosyo-demografik faktörler

Anne yaşı ve bazı etnik gruplar, artmış fetal malformasyon riski ile ilişkilendirilmiştir ve akrabalık (her iki ebeveynin aynı ilişkide olduğu ve benzer bir genetik yapıya sahip olduğu durumlarda) fetal malformasyon gelişme riskinde artış ile ilişkilidir. Benzer bir genetik yapıya sahip çiftlerin, fetal malformasyona yol açabilecek ortak bir genetik varyasyona sahip olmaları muhtemeldir ve gebe kalmaya çalışmadan önce bu çiftlerin genetik taraması, potansiyel genetik bozuklukları tanımlayabilir.

Uyuşturucu ve alkol

Alkol, tütün, yasadışı uyuşturucular, bazı reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar gibi uyuşturucular, hamilelik sırasında alındığında doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir ve buna bazı tamamlayıcı ilaçlar ve Ayurveda (Hint geleneksel); Hamilelik sırasında alkol ve tütünden kaçınılmalıdır – ilaçlarla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Çevresel faktörler

Pestisitlere ve kurşun ve cıva (bazı temizlik ürünleri dahil) ve radyasyona (röntgen makinelerinden veya diğer kaynaklardan) gibi diğer kimyasallara maruz kalma, doğum kusurları riskini artırabilir ve mümkün olan her durumda kaçınılmalıdır; Hamilelik sırasında çevresel maruziyet konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Aşı ile önlenebilecek enfeksiyon

Hamilelik sırasında kızamıkçık ve suçiçeği gibi enfeksiyonlar beyin, kalp, uzuvlar ve gözlerde malformasyonlara neden olabilir; Bazı bulaşıcı hastalıklar aşı ile önlenebilir ve hamilelik planlayan kadınlar aşı olduklarından emin olmalıdır – önerilen aşılar hakkında doktorunuzla konuşun.

Ayrıca izleyin: Üçüncü ayda fetüsün cinsiyetini belirlemede hata yüzdesi

En yaygın doğum kusurları nelerdir?

 • En yaygın doğum kusurlarından biri – 100 gebelikten yaklaşık 1’ini etkiler – bebeğin çoğunlukla vücut dışında kalan bir kısmını içerir ve bu, göbek kordonu üç yerine iki kan damarı içerdiğinde meydana gelir; Fetüsteki diğer yapılara dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde bakmayı gerektirir, ancak bahsettiğimiz diğer bazı konjenital anomalilerin aksine, bu genellikle tek anomali olduğu sürece endişe nedeni değildir.
 • Doğuştan kalp kusurları yaygın değildir ve tahmin edilmesi zordur çünkü ultrason yaparken kalp içinde genellikle küçük delikler görürüz ve bu delikler genellikle bebek doğduğunda kaybolur. Nispeten yaygın doğum kusurları şunları içerir::
 • Spina bifida.
 • Çarpık ayak.
 • Yarık dudak.
 • Böbrek kusurları.

Herhangi bir fetal anormallik tespit ederken doktorlar için seçenekler nelerdir?

 • Bir fetal anomali tespit edildiğinde, doktorlar kendilerine sunulan seçenekler hakkında ebeveynlerle görüşeceklerdir Bu seçenekler, teşhis edilen doğum kusurunun türüne bağlıdır.
 • Doktorlar, bebek hala rahimdeyken, spina bifida gibi bazı doğum kusurlarını onarabilir; Ve 2011’de yayınlanan bir araştırma, bir bebeğin doğumundan önce spina bifidayı tamir etmenin doğumdan sonra yapılan ameliyattan daha iyi sonuçlar verdiğini buldu.
 • Bebek anne karnındayken de bazı mesane tıkanıklıkları tedavi edilebilir.
 • Ancak diğer birçok doğum kusuru bebek doğmadan önce düzeltilemez, çünkü bazı ebeveynler gebeliği sonlandırmayı seçerken, diğerleri gebeliğe devam etmeyi seçer.
 • Her senaryoda, doktorların amacı, ebeveynlerin doğum öncesi ultrasonda gördüklerini, doğumdan sonra bebeğin ne tür problemler yaşayabileceğini ve hamileliği yönetmek için ne tür seçeneklere sahip olduklarını anlamalarına yardımcı olmaktır.

Ayrıca bakınız: fetüste işitme duyusu

Sonunda bir makale var Sonar ile fetal anormallikler ne zaman görülür?Sonar türleri ve ortaya çıkabilecek bozulma türleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.Makalenin size fayda sağladığını ve beğeninizi kazanmasını umuyoruz. Daha fazla eğitim konusu için bir kültürel bilgi sitesini ziyaret edin!