San Francisco ve turistik yerler | Kültürel bilgiler

San Francisco ve turistik yerlerBirisi San Francisco, dev bir turuncu uluslararası köprü, 1.000 dönümden fazla bir park veya çağdaş sanatın kültürle çarpıştığı bir şehir deyince akla gelir ve bu dayanaklar asla parlaklığını kaybetmez. Ancak, çoğu ziyaretçi sizi burada şaşırtabileceğinden, San Francisco’yu ziyaret etme nedenleri bundan çok daha fazlasıdır. Kültürel bilgiler tespit etmek San Francisco ve turistik yerler.

San Francisco Şehri

San Francisco

San Francisco

 • San Francisco (İngilizce: San Francisco), resmi olarak Kuzey Kaliforniya’nın şehri, ilçesi, kültürel, ticari ve finans merkezi olan San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 16. şehri ve Kaliforniya’nın dördüncü en kalabalık şehridir.
 • 2019 yılı itibariyle 881.549 kişilik bir nüfusa sahipti ve yaklaşık 46.89 mil karelik (121.4 km2) bir alanı kaplamaktadır.
 • San Francisco, 4,7 milyonluk nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ikinci metropol bölgesi ve ekonomik çıktı açısından dördüncü en büyük bölge.
 • Gayri safi yurtiçi hasıla 2018 yılında 549 milyar dolara ulaşırken; San Jose ile Amerika Birleşik Devletleri, San Jose – San Francisco – Oakland, Kaliforniya birleşik istatistik alanı (2018 CE’de 9,67 milyon kişi) ve San Francisco için konuşma dili arasında şehir, SAF, Fresco ve San gibi en kalabalık beşinci birleşik istatistik bölgesini oluşturur. pasta şefi.
 • San Francisco aynı zamanda beş büyük bankacılık kurumunun ve diğer birçok şirketin merkezidir. Şehir ve çevresindeki Bay Area, bilim ve sanat için bir dünya merkezidir ve San Francisco Üniversitesi (USF), California Üniversitesi ve San Francisco (UCSF) gibi bir dizi eğitim ve kültür kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. , San Francisco Eyalet Üniversitesi (SFSU), De Young Müzesi, San Francisco Modern Sanat Müzesi, SFJAZZ Merkezi ve California Bilimler Akademisi

Ayrıca bakınız: Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusu nedir

Kültür ve çağdaş yaşam

Pazarın güneyindeki Yerba Buena’yı yüksek bahçeler çevreliyor

 • Financial District, Union Square ve Fisherman’s Wharf dünya çapında iyi bilinmesine rağmen, San Francisco, hem sakinlerin hem de ziyaretçilerin yürüyebileceği merkezi ticari şeritlerin etrafına demirlenmiş karma kullanımlı mahalleleri içeren kültürel açıdan zengin birçok sokak manzarasına sahiptir. .
 • Bu özelliklerinden dolayı San Francisco, Walkscore.com tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde “en yürünebilir ikinci şehir” olarak seçilmiştir.
 • Birçok mahallede, birçok ziyaretçiye ve turiste hizmet verirken, aynı zamanda yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayan işletmeler, restoranlar ve yerlerin bir karışımı vardır. Bazı mahalleler, Cau Hollow’daki Union Street ve Noi Valley’deki 24th Street gibi butikler, kafeler ve gece hayatı ile doludur.
 • Ve Mission’daki Valencia Caddesi, North Beach’teki Grant Caddesi ve kapalı günbatımında Irving Caddesi.
 • Bu yaklaşım, özellikle yüksek katlı konutların yanı sıra iş ve bitişik hizmetlerdeki artışla birlikte South Souk bölgesinin devam eden yeniden gelişimini etkiledi.

Ekonomi

Finans Bölgesi’ndeki California Caddesi

 • San Francisco, finansal hizmetler, turizm ve (giderek artan bir şekilde) yüksek teknoloji dahil olmak üzere çok çeşitli profesyonel hizmetlere yayılmış istihdam ile çeşitlendirilmiş bir hizmet ekonomisine sahiptir; 2016 yılında AD.
 • Çalışanların yaklaşık% 27’si profesyonel iş hizmetlerinde,% 14’ü eğlence ve konaklama sektöründe,% 13’ü devlet hizmetlerinde,% 12’si eğitim ve sağlık hizmetlerinde,% 11’i ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde ve% 8’i finansal faaliyetlerde istihdam edilmiştir.
 • MS 2017’de, San Francisco’nun beş ilçe metropol bölgesindeki GSYİH% 3.4 artarak 501 milyar dolara yükseldi.
 • Buna ek olarak, AD 2017’de San Jose, San Francisco ve Oakland’ın 14 ilçesinin toplam GSYİH’si 907 milyar dolara ulaşarak CSA’da üçüncü ve 16 ülke hariç tüm ülkelerin önünde yer aldı.
 • 2017 itibariyle, San Francisco eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yedinci en yüksek gelirli ilçeydi (3,142 ülke arasında).
 • Kişi başına düşen 119.868 $ ‘lık kişisel geliri ile, Golden Gate Köprüsü üzerinden doğrudan kuzeyde bulunan Marin County ve yarımadanın hemen güneyinde San Mateo County, sırasıyla en yüksek gelirli beşinci ve dokuzuncu illerdi.

San Francisco’da gezi

Alışveriş ve eğlence merkezi – İSKELE 39

İSKELE 39

 • PIER 39, manzaralardan çorbalı ekmek yemeklerine kadar hayranlık uyandıran bir ortam. San Francisco’ya ziyaretiniz, San Francisco’nun en çok ziyaret edilen destinasyonu olan PIER 39’un, tümü şehrin ve körfezin rakipsiz manzaralarıyla çevrili iki seviyeli yemek, eğlence, alışveriş ve cazibe merkezleri sunduğu PIER 39’da başlıyor.
 • Tarihi San Francisco sahilinde yer alan PIER 39, Altın Kapı, Körfez Köprüleri, Alcatraz, Angel Adası, ikonik şehir silüeti ve PIER 39’un girişinde kartpostal görünümleri için mükemmel bir arka plan sağlar.
 • San Francisco Körfezi’nin yüzeyinin altında dolup taşan muhteşem bir yaşam manzarası sunan, unutulmaz bir San Francisco deneyiminin keyfini çıkarın ve San Francisco’yu neden PIER 39’da ziyaret etmeye başladığınızı keşfedin.

Golden Gate Köprüsü

Golden Gate Köprüsü

 • Geçmişte “inşa edilemeyen köprü” olarak anılıyordu ve bugün Modern Dünyanın Yedi Harikasından biri … San Francisco’nun belki de en ünlü simgesi olan bu muhteşem köprü açıldı.
 • 1937’de, kuvvetli rüzgarlara, sise, kayalara ve hain dalgalara karşı dört yıllık bir mücadelenin ardından.
 • Köprü rıhtımları San Francisco’dan Marin Heads’e 2,7 mil uzanır ve gündüzleri tekerlekli sandalye kullananlar ve bisikletliler dahil yayalar için açıktır.

Ayrıca bakınız: San Francisco konumu nerede

California Bilimler Akademisi

California Bilimler Akademisi

 • Bir Akvaryum, Planetaryum, Doğa Tarihi Müzesi ve birinci sınıf araştırma ve eğitim programlarına ev sahipliği yapan California Bilimler Akademisi, Afrika Salonu’nu süsleyen penguenlerden çatıdaki kır çiçeklerine kadar San Francisco’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
 • Canlı dört katlı yağmur ormanı ve büyüleyici bir mercan kayalığı ekosistemi, her yaştan ziyaretçiyi memnun edecek.
 • Planetaryumun sürükleyici gösterileri, gezegenimize yeni bir bakış açısı için izleyicileri uzay ve zaman boyunca taşıyacak olsa da, penguenleri beslemekten mercan resiflerine dalmaya kadar dinamik günlük programlar daha derine dalmak için zengin fırsatlar sunuyor.

De Young Müzesi

De Young Müzesi

 • San Francisco’daki Golden Gate Park’ta bulunan de Young, 17. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar Amerikan sanatını, modern ve çağdaş sanatı, fotoğrafçılığı, tekstili ve uluslararası moda ile Afrika, Okyanusya ve Amerika’dan sanat sergiler.
 • Hamon de Young Kulesi’nin dokuzuncu katındaki gözlem katı da San Francisco ve Pasifik Okyanusu’nun 360 derecelik çarpıcı manzaralarını sunuyor.

San Francisco Hayvanat Bahçesi ve Bahçeleri

San Francisco Hayvanat Bahçesi ve Bahçeleri

 • San Francisco Hayvanat Bahçesi ve Parkları, Pasifik Okyanusu’ndaki 100 dönümlük güzel ve huzurlu parklarda sergilenen 250 türü temsil eden, nesli tükenmekte olan ve kurtarılmış 1.000 hayvandan oluşan tarihi bir hazinedir.
 • Görevleri, ziyaretçileri yaban hayatı ile buluşturmak, doğaya ilgi duymak ve koruma önlemlerini teşvik etmektir.
 • Hayvanat bahçesi misafirlerine eğitim programları, korucu konuşmaları, eğlenceli geziler ve her yaştan çocuk için heyecan verici etkinlikler dahil olmak üzere zengin bir tarih sunuyor.

Ayrıca izle: Küresel sıralamaya göre dünyanın en güzel ülkeleri hangileri?

Bir makalenin sonunda San Francisco ve turistik yerlerSan Francisco, serin yazları, sisleri ve dik tepeleri ve Golden Gate Köprüsü, teleferik ve eski Alcatraz Federal Hapishanesi, Balıkçı İskelesi ve Çin Mahallesi gibi eklektik bir mimari ve simge yapı karışımı gibi popüler bir turizm merkezidir. .