Saçta kınanın zararları | Kültürel bilgiler

Saçta kınanın zararlarıKına, saçı boyamak ve korumak için kullanılan en eski ve en popüler doğal tariflerden biridir, ancak saçta kına kullanmanın herhangi bir riski var mı? Bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Kınanın Saçlara Zararları başlıklı bu makaleyi takip etmelisiniz O halde bizimle kalın.

Kına nedir

Kına bitkisi, üç ila on yıl arasında yaşayan orta yaşlı bitkilerden biri olarak kabul edilir ve kahverengi renkte çok dallı köklere sahip olmasıyla karakterize edilirken, kökleri kırmızı, kına yaprakları başlangıçta yeşil ve olgunlaştıklarında kahverengiye döner.

Hazırlık aşamasında kına yaprakları toplanıp doğal olarak saçta veya ciltte kullanıma hazır hale gelene kadar işlenir, bazı kişiler el ve bacak şekli için farklı çizimler ve gravürler yapar.

Ayrıca izleyin: Kuru saçlar için kına nasıl kullanılır

Kınanın faydaları nelerdir

Genel olarak insanlara faydalı olduğu için kınanın birçok faydası vardır ve faydaları saça da verilebilir ve aşağıdaki iki noktada öğreneceğimiz şey budur:

Birincisi, kınanın genel faydaları

Uzun zamandan beri insan, birçok sağlık kullanımından dolayı kına kullanımını bilmektedir ve eski çağlardan beri insanların bildiği en önemli kullanımlardan biri diş etlerinde, ağızda ve dişlerde oluşan ülserlerin tedavisinde kına kullanılmasıdır ve boğazı etkileyen birçok sorunu tedavi ettiği için kına suyuyla gargara yapmak da mümkündür.

Kına kullanımlarının çoğunun sadece dışarıda olduğu, kına veya türevlerinin yutulduğunda bazı sorunlara ve zararlara neden olabileceği için sindirim sistemine ulaşmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Kınanın genel kullanım alanları arasında ayaklardaki çatlakları ve pürüzleri tedavi etmesi, yanık ve cilt ülserlerinin etkilerini azaltmada kullanımı vardır.

Bazı parfüm türlerinin yapımında kına çiçekleri kullanılır; Çünkü kına güçlü bir aromatik bitki olarak kabul edilir.

İkincisi, kınanın saça faydaları

 • Kına, saç ve saç derisi için güvenli bir doğal boya olarak kabul edildiğinden gri ve beyaz saçları boyamak için kullanılır.
 • Kınanın özelliklerinden biri de saçı tamamen kaplayan ve saça protein sağladığından uzun süre kalıcı bir tabaka oluşturması ve zararlı güneş ışınlarına karşı koruyan bir yalıtım tabakası görevi görmesidir.
 • Kına ile boyanmış saçlarda kullanılan nemlendirici ve saç kremleri ile saçlar gerekli nemi kazanarak saça parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Kına, kişiyi saç dökülmesinden veya kellikten korur.
 • Kınadaki protein, saçı kökten uca kadar beslemeye çalışarak saça güç ve sağlık kazandırır.
 • Kına, saçı çatlak uçlardan koruduğu ve mikrop ve mikroplarla kafa derisi enfeksiyonuna karşı dezenfektan ve koruyucu görevi gördüğü için saç derisini kepekten tedavi etme özelliğine sahiptir.

Saçta kınanın zararları

Aşağıdaki noktalarda gözden geçirdiğimiz kına kullanımına eşlik edebilecek bazı zararlar vardır:

 • Kına, saçı neredeyse tamamen saran güçlü bir pigmenttir. Bu nedenle çıkarılması zordur ve yeni saçlar çıkıncaya kadar gitmez.
 • Kına boyasının rengi, kınanın uygulandığı saçın cinsine ve rengine göre değişir, çünkü istenmeyen bir renk oluşturabilir, bu nedenle sonucu göstermek için bir saç teli üzerinde kına denemenizi öneririz.
 • Kına boyası saçta yaklaşık beş ay sürer ve bu sırada normal kimyasal boyalar, üzerine kına kullandıktan sonra saçı boyayamaz.
 • Bazen saç kremi ve yağlardan nemlendiricilerle bakım yapmadığınız zamanlarda kına kuru saça ve kırılma ihtimaline yardımcı olur.
 • Ucuz ve taklit kına türleri, cilde hassasiyet dahil zarar verebilir, saça zarar verip zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir.

Ayrıca izle: Kınanın vücuda faydaları nelerdir?

Saçta kına kullanırken önemli notlar.

Aşağıdaki noktalarda gözden geçirdiğimiz kına kullanırken netleştirmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır:

 • Kınayı kullanmadan önce suyla karıştırırken metal kapların kullanılması tercih edilmez ancak kimyasal kına ile etkileşime girmediği için plastik veya tahta veya kil kapların kullanılması tavsiye edilir.
 • Cildi etkileyebilecek kına lekelerinden hızla kurtulun çünkü uzun süre dayanabilir ve cilde bir miktar Vazelin sürülerek bu durum önlenebilir.
 • Kına saçta beş aya kadar uzun süre kalıcıdır ve rengi saçın cinsine ve rengine göre değişiklik gösterir, bu nedenle değiştirilmesi zordur ve bu nedenle saçı tamamen kına ile boyamadan önce bazı saç tellerine test yaptırmanızı öneririz.
 • Kulak çevresine ve başın önüne biraz vazelin sürülmesi tavsiye edilir ve cildin kına ile boyanmaması için vazelin yerine doğal yağlar kullanılabilir.
 • Kına ile boyanmış saçlarda normal kimyasal boyalar kullanılamaz ancak diğer kimyasal preparatlarla boyama işlemi yapılmadan önce saç rengi ve kına geri çekilebilir.
 • Kullanmadan önce kına karışımına biraz yoğurt konulması tavsiye edilir; Çünkü bu, saça nem vermeye ve kurumasını önlemeye yardımcı olur.
 • Koyu bir kına rengi elde etmek istemeniz durumunda biraz çekilmiş kahve veya öğütülmüş karanfil ekleyebilirsiniz.
 • Kınanın saç üzerindeki etkisi beş aya kadar sürer ve saçta kınayı daha uzun süre tutmak isterseniz biraz portakal ve limon kabuğunu kaynatıp saçları boyarken kına ile yoğurabilirsiniz.
 • Saçları kına ile boyarken saçlar sadece ılık su ve saç kremi ile yıkanır, ertesi gün saç şampuanla yıkanır ve saçın nemli, parlak ve sağlıklı kalması için yağ banyosu yapılır.

Ayrıca izleyin: Fesleğenin kınalı saçlar için faydaları

Kınanın saça verdiği zararlarla ilgili yazımızın sonunda, kınanın yararları ve zararları ile ilgili noktaların çoğunu ele almış olduğumuzu umuyor, sitemizdeki diğer ilginç konularla bir toplantıya faydanın herkese yayılması için makaleyi arkadaşlarınızla ve sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla paylaşmanızı dileriz Kültürel bilgiler Sizleri Allah’ın gözüne bırakıyoruz.