Riyad ve turistik yerler | Kültürel bilgiler

Riyad ve turistik yerler، Suudi Arabistan Krallığı’nın başkenti olan Riyad şehri, Suudi Arabistan’ın en önemli turistik şehirlerinden biridir.Riyad şehrinde turistik gezinizin tadını çıkaracaksınız ve ziyaretinizi hak eden en önemli yerlerle ilgili bugünkü yazımızda sizleri tanıyoruz.

Riyad’ın turistik yerlerine genel bakış

 • İslam medeniyetinin bir sembolü olduğu için Krallık’ta turizmin sadece İslami anıtlarla sınırlı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Riyad’a gittiğinizde en güzel turistik şehri ziyaret ettiğinizi fark edeceğiniz için inancınızı tamamen değiştireceksiniz.
 • Riyad’da turizm o kadar harikadır ki, turizm programınızın ilginç ve çeşitli aktivitelerle dolu olduğunu fark edeceksiniz.Aile turizmine uygun antik tarihi yerleri, harika müzeleri, pitoresk parkları ve eğlence yerlerini ziyaret edeceksiniz, ayrıca bazıları turizme ve eğlenceye adanmış 50’den fazla kulesi olan yüksek kuleleri ziyaret edeceksiniz. .
 • Riyad’daki birçok kişi için keyifli turizmin en önemli yönü, en lüks alışveriş merkezlerinde ve miras pazarlarında alışveriş yapmaktır.

Ayrıca bakınız: İsviçre’nin başkenti ve içindeki en önemli turistik yerler ve oteller hangisidir

Riyad’ın en önemli kuleleri

Riyad’da Krallık Kulesi

 • Krallık Kulesi, 300 metre yüksekliği ile Riyad’ın en önemli kültürel simgesi olan Krallık’ın en yüksek kulesi ve şehrin en uzak noktasından görebileceğiniz 99 kattan oluşuyor.
 • Aynı zamanda lüks bir alışveriş merkezi, bir ziyafet salonu, bir otel, bir dizi uluslararası kafe ve restoranın yanı sıra bir dizi ofis katı ve en lüks otel dairelerini de içermektedir.
 • Burada yapabileceğiniz en keyifli turlardan biri de 161 dükkanda alışveriş yapıp, içindeki uluslararası restoranlardan birinde lezzetli bir yemek yediğinizde Riyad şehrinin panoramik manzarasının tadını çıkarmanız ve turunuzu bitirmeden önce en güzel hatıra fotoğraflarını çekmek için kulenin tepesine çıkmayı unutmayın.

Al faisaliya kulesi

 • Piramit şekline sahip olduğu için eşsiz mimari tasarımı ve üstte yer alan dev bir cam küre, içinde en iyi yemekleri sunan ünlü uluslararası bir restoranın yanı sıra Riyad şehrinin çarpıcı panoramik manzarasını da içerir.
 • Al Faisaliah Tower, High Business District’te King Fahd Road üzerinde yer almaktadır ve 30 kattan oluşmaktadır ve dünyanın en yüksek 40. binası olarak sınıflandırılmıştır.

Rafal Kulesi

 • Riyad’ın en büyük ve en güzel kulelerinden biri olan Rafal’ın ayırt edici sırrı, binayı yüksek sıcaklık ve rüzgarlardan korumak için doğal ışığı çeken, 308 metre yüksekliğe ulaşan, 62 katlı ve yedi adet yüksek hızlı asansöre sahip dış tasarımıdır.

Riyad’daki en önemli müze ve saraylar

Masmak kalesi, sarayı veya müzesi

 • Prens Abdul Rahman bin Dhabaan’ın 1895’te inşa ettiği bu yerin tarihi, Suudi Arabistan devletinin uzun tarihinden çok eskidir. Suud Al-Riyad, savaşın izlerini hala tasarımcının değiştirilmemiş sarayının ziyaretçileri görebiliyor.

Riyad’daki Ulusal Müze

 • Suudi Arabistan’daki en önemli turistik yerlerden biri, Krallığın onurlu tarihini vurgulayan kültürel bir cephe olarak hizmet verdiği için Riyad’daki Ulusal Müze’dir.
 • Turunuz sırasında, tarih öncesi çağlardan başlayarak, harika bir dizide modern çağa ulaşana kadar, içinde farklı çağlardan özellikler ve özellikle Arap Yarımadası’nda meydana gelen gelişmelerin bir açıklaması bulacaksınız ve 8 salondan oluşmaktadır.

Saqr Al-Jazirah Havacılık Müzesi

 • Kral Abdülaziz’in saltanatından bugüne kadar 80 yılı aşkın bir süredir Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri için havacılık tarihinde gelişme sağladığından, Riyad’ın ziyaretinizi hak eden önemli müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir.
 • İki kattan oluşuyor, ilki Suudi Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde olan uçakları ve Hava Kuvvetlerinin tarihini gösteren ekranları gösteren temel bir kapalı showroom ve ikincisi füzeler, bombalar, giysiler ve askeri dekorasyonlar gibi farklı bir silah setini içeriyor.

Alhambra Sarayı Riyad

 • Alhambra Sarayı, hükümetin koltuğu olduğu için dünyanın en önemli devlet başkanlarını kabul etti. Saray, Kral Abdülaziz’in oğlu Kral Suud’a olan aşkını anlattı ve bu sarayı yanan sarayının tazminatı olarak yaptırdı.
 • Al-Hamra Sarayı’nın tarihi önemi Riyad kentinde demir ve çimento ile inşa edilen ilk bina olmasından kaynaklanmaktadır.Ondan önce Necd yöntemiyle kilin kullanıldığı binalar yapılmıştır.
 • O zamanlar pek tanıdık olmayan kırmızı dış cephe boyası nedeniyle Elhamra Sarayı olarak anılan, bir zamanlar Kral Suud’un ailesiyle birlikte ikametgahı ve ikametgahı olan Alhambra Sarayı, şimdi de en önemli tarihi turizm destinasyonu.

Meydan sarayı

 • Murabba Sarayı, geleneksel Necd yapı tarzını yansıtan ayrı bir mimari ikondur.Kral Abdülaziz Tarihi Merkezi içinde yer alan saray, Riyad şehir merkezinde yer almakta ve ülkenin tarihini öğrenmek isteyen çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Sarayın çevresi pitoresk bahçeler, tarihi camiler, müzeler ve popüler pazarlarla doludur.

King Saud Üniversitesi Arkeoloji Müzesi

 • Müze, Prens Abdullah Yolu üzerinde, zemin kattaki Sanat Koleji binasında yer almaktadır ve bilimsel keşif gezileri sırasında bulunan birçok tarihi ve arkeolojik yapı ve parçayı içermektedir.

Riyad’ın en önemli camileri

Al-Rajhi Camii, Riyad

 • Riyad’ın en büyük camisi olan Al-Rajhi Camii, Doğu Çevre Yolu üzerinde bulunan şehirde bir bilgi ve inanç işareti olarak kabul edilir ve şehre gelen Müslüman ziyaretçilerin ziyaret etmeye istekli olduğu Riyad’ın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Ayrıca bakınız: Yunanistan’ın başkenti ve içindeki en önemli turistik yerler neresidir

Kral Halid Ulu Camii

 • Riyad’ın kuzeyindeki ünlü Ümmü’l-Hamam Caddesi ile ilişkilendirilen, buradaki hayati simgelerden biri olarak kabul edilir, çarpıcı mimarisi ve binlerce ibadetçiyi barındıran geniş alanı ile ayırt edilir.

Riyad’daki en önemli eğlence parkları

Kral Abdullah Parkı

 • Riyad’ın Al-Malaz semtinde, aileler için, park geniş yeşil alanlara sahip, gösteriler ve kutlamalar için bir alan ve interaktif lazer teknolojileriyle donatılmış 110 metre yüksekliğe kadar dans eden bir çeşmeye sahip büyük bir yapay göl var.

Hayvanat Bahçesi Riyad içinde

 • Hayvanat bahçesi Riyad gezisinin bir parçası olarak aile tarafından dikilmeyi hak eden önemli bir yer Bunun nedeni, geniş yeşil alanları ve 164 türe kadar numaralandıran farklı hayvanlarla ayırt edilmesidir.

Riyad’daki Salam Parkı

 • Riyad’daki Salam Park, en güzel su oyunlarının bulunduğu göl alanını ve içinde dans eden bir çeşmenin bulunduğu bir başka alanı ve parkın tüm özelliklerini görebileceğiniz, bin palmiye ağacının bulunduğu alanda dinlenebileceğiniz, temiz havayı soluyabileceğiniz ve içinde barındırdığı korunaklı alanı bulabileceğiniz, içinde dans eden bir çeşme ve bir köprü bulunmaktadır. Bir grup farklı kuş, hayvan ve bitki.

Riyad’da Alhokair Arsa

 • Muhafazakar Suudi halkının gelenek ve göreneklerine uyan bir eğlence kenti çünkü sadece kadınlara özel eğlence mekanları bulunuyor.

Riyad’da kar şehri

 • Riyad’ın gençlikten keyif alan en önemli eğlence bölgesi olarak kabul edilir.Krallık genelindeki ilk kar şehri olarak kabul edilir.Rabwah mahallesindeki Al-Othaim Mall’da yer alır.Şehir, yıl boyunca sıfırın altında 3’ü geçmeyen bir sıcaklık ile karakterizedir.

Su Sıçrama Parkı

 • Geniş yeşil alanların yanı sıra yapay göller ve şelaleler içinde çok çeşitli su oyunları içerir.

Riyad’daki Al-Watan Parkı

 • Ziyaret ederken, parkın merkezinde bulunan Riyad su kulesinin yanı sıra eğlence alanı ve birçok eğlence ve sanatsal şovun sergilendiği Roma tiyatrosunun en iyi manzarasının tadını çıkaracaksınız.

Kral Salman Vahşi Yaşam Parkı

 • Parkın içinde, arka planında fotoğraflanmayı hak eden en güzel pitoresk kayalık manzaraları, piknik ve safari alanını bulabilir ve harika Bedevi atmosferini yaşamak için içine yayılmış çadırlardan birinde oturabilirsiniz.

Toplam bir dünya

 • Çocuğunuza hem ilgiyi hem de eğlence atmosferini birleştiren bir şekilde kendini keşfetmesi, hayallerini gerçekleştirmesi ve kendini ifade etmesi için eşsiz bir deneyim sunan, kapsayıcı bir dünyanın tüm farklı mesleklerin yaşayan bir vücut bulması için bir fırsat sağladığı bir yer; Gelecekte yapmak istediği mesleği aralarından seçmek ve böylece çocuğun algısını genişletmek.

Ayrıca bakınız: Belçika’nın başkenti Brüksel’deki turistik yerler

Wadi Hanifa

 • Açık çevredeki en büyük parklardan biri olan bu parka verilen isim, İslam öncesi dönemlerde yanına yerleşen Arap kabilelerinin adından kaynaklanıyor.