Rajajil’in antik kalıntıları nerede?

Rajajil’in antik kalıntıları nerede, Suudi Arabistan Krallığı, birçok soruyu gündeme getiren bu anıtlardan biri olan Rajajil’in etkilerinin olduğu eski uygarlıklara kadar uzanan birçok arkeolojik alan açısından zengindir ve bu makalede Rajajil’in antik kalıntılarının nerede olduğunu açıklayacağız.

Rajajil’in antik kalıntılarının bulunduğu yere giriş

 • Rajajil kalıntıları, Suudi Arabistan’ın kuzeydoğusundaki Al-Jawf çölünde bulunan ve bulunan kazıların M.Ö. 4000 yılındaki Kalkolitik uygarlık döneminden bu yana olduğunu gösteren en eski eserler arasında yer alıyor.
 • Bu eserler üzerindeki yazıtlar Semudik yazılara atıfta bulunmakta, akademisyenlerin ve araştırmacıların yorumlayamadığı bazı yazıtlar ve yazılar vardır ve bazı araştırmacılar bunların bu insanların efendilerinin mezarları olduğunu iddia etmektedir.
 • Bu anıtlar, Sakaka bölgesinde bulunan en eski anıtlar arasında yer alıyor ve bu sütunların birçoğu üç metre yüksekliğe kadar gruplara ayrılmış durumda.
 • Ayrıca, bununla güney Britanya’daki Stonehenge’in etkileri arasında, özellikle Avery köyüne büyük bir benzerlik var, bu da makinesiz insanlar tarafından inşa edildiğinden, 3 ila 22 ton ağırlığındaki bir sütun grubu.

Ayrıca izleyin: Suudi Arabistan Krallığı Ulusal Günü için tebrikler

Antik Rajajil’in etkileri nelerdir

 • Rajajil harabeleri, her sütun yaklaşık 3 buçuk metre uzunluğunda ve 60 cm genişliğinde olduğu için, her biri birkaç sütun, bazı gruplarda 13 sütuna kadar 50 gruba ayrılmış bir grup sütundan oluşur.
 • Bu sütunlar taşlardan yapılmış ve daire şeklinde, bir kısmı ayakta adam şeklinde, bir kısmı dik, bir kısmı yerdedir.
 • Bazıları buranın kurbanların sunulduğu veya antik bir şehrin kalıntılarının sunulduğu bir alan olduğuna ve bunların sur kalıntıları olduğuna inanıyor.
 • Ancak hakim olan görüş, Suudi Arabistan Krallığı, Mısır, Suriye ve Irak’ı güneşin doğuşuna ve batışına dik olarak birbirine bağlayan eski bir ticaret yolu olduğu yönündedir.

Rajajil sütunlarının tarihi

 • Bu sütunların tarihi, Metalik Taş Devri’nin hakim olduğu tarih biliminde araştırmacıların görüşlerine göre MÖ 4000 yılında var olan bir tapınakla olan ilişkilerine kadar uzanmaktadır ve bu anıtlar, ayakta insana benzetilerek bu isimle adlandırılmıştır.
 • Ayrıca bu sütunların eski uygarlıkta astronomi ve yıldızları gözlemleme yeri olarak inşa edildiği ve aynı zamanda dini bir merkez olabileceği ve her kabilenin bu sütunların bir grubunu takip ettiğinin kanıtı olarak sütunların belirli bir şekilde dağılmış olabileceği varsayılmaktadır.
 • Eski zamanlarda hac yerleri olmuş olabilirler ve Rajajil kalıntılarının bulunduğu yerde Neolitik döneme ait birçok taş alet bulundu ve bu etkiler oklar, kazıyıcılar ve çıkışlardır.

Ayrıca izleyin: Al-Qassim Riyad’dan ne kadar uzakta ve her birinin özellikleri neler

Dumat Al-Jandal Müzesi belgesi

Bu belge, bu sütunların şeklinin, bazıları tarafından uygulanabilecek bazı dini ritüellerin kanıtı olduğunu veya belirli bir ekonomik durumun kanıtı olduğunu açıklığa kavuşturuyor.Bu belge, Taş Devri medeniyetinin bu dönemde ortaya çıktığını analiz ediyor:

 • Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, Irak ve Sina Krallığı. Bu medeniyet çanak çömlek, tarım, sürü ve diğer ilkel faaliyetlerin kullanımıyla karakterize edildi. Belge ayrıca Sina’daki Rajajil kalıntılarına benzer bazı sütunların varlığına da işaret ediyor.
 • Bu alanlar geçici barınma amacıyla kullanıldığından, bölgenin iklimi kuru çöl iklimine dönüştü, böylece bireyler yer altı sularına ve verimli topraklara yerleşti ve sonra ticaret başladı.
 • Bu önemli turistik bölgeye dikkat edilmesi gerektiğinden, bu anıtların turizmde geliştirilmediğini ve bu değerli anıtların ve uygarlık tarihinin net ve kesin bir açıklamasına ulaşmak için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Ayrıca bakınız: Suudi Arabistan Riyad şehrinin coğrafi konumu

Rajajil antik kalıntılarının bulunduğu, yerleri ve sayılarının netleştirildiği ve bu kalıntıları arayan Domat Al-Jandal Müzesi’nin belgesinin ne olduğu bir makale tamamlandı ve şimdi de yorumunuzla katılmayı bekliyoruz.