how fix iphone wont charge

Pilini Şarj Etmeyen Bir iPhone (veya iPad) Nasıl Onarılır: 8 İpucu

Bazen bir iPhone veya iPad, bir güç kaynağına takılı olduğunda veya uyumlu bir kablosuz şarj pedi üzerine yerleştirildiğinde bile pilini şarj etmeyi reddedebilir. Cihazın vızıldadığını ve size şarj olduğunu söylediğini fark edebilirsiniz, ancak güç seviyesi asla artmaz; güvenilmez bir şekilde şarj ettiğini, sürekli oynamayı ve dengelemeyi gerektirdiğini; Lightning (veya USB-C) kablosunun gevşek olduğunu ve düzgün bir bağlantıyı sürdüremediğini; ya da hiçbir şey olmuyor.

Bu makalede, Apple’ın resmi tavsiyeleri, sorun giderme ipuçları ve bulduğumuz birkaç geçici düzeltme ve cihazınızı nasıl tamir ettireceğinizle ilgili tavsiyeler de dahil olmak üzere şarj edilmeyen bir iPhone veya iPad’i düzeltmek için neler yapabileceğinizi özetliyoruz. çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa.

(Cihazınız şarj oluyorsa ancak hızlandırmak istiyorsanız bunun yerine iPhone’u hızlı şarj etme konusuna bakın. Ve pil tamamen şarj olduğunda bile istediğiniz kadar uzun dayanmıyorsa, iPhone pil ömrünü nasıl iyileştireceğinizi deneyin.)

Sorun giderme ipuçları

  • Önce bariz şeyler: kabloların ve adaptörlerin tümünün sıkıca takılı olduğundan ve elektrik prizinin çalıştığından emin olun.
  • Bir bilgisayara bağlanıyorsanız, açık olduğundan (ve cihazınızı şarj edebileceğinden) emin olun. Farklı bir bilgisayara bağlanmayı deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.
  • Cihazınızın fişini çekin ve Lightning bağlantı noktasında kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Hızlı bir şekilde üfleyin veya basınçlı hava üfleyici kullanın.
  • Sorunu izole edip edemeyeceğinizi görmek için birer birer farklı bir kablo, güç adaptörü ve USB bağlantı noktası kullanmayı deneyin. (Şarj sisteminin her bir bileşenini nasıl test edeceğinizi – ve yeni bir tane satın alırken daha güvenli olup olmadığınızı – ayrı bir makalede konuşuyoruz: Bozuk bir iPhone veya iPad şarj cihazı nasıl düzeltilir?
  • Her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, cihazınızı yeniden bağlayın ve 30 dakika bekleyin. Cihazınız hala şarj olmuyorsa, güç kaynağına bağlıyken yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden başlatamıyorsanız, cihazınızı sıfırlayın. Ardından, cihazınızı taktığınızda ‘Bu aksesuar bu cihaz tarafından desteklenmiyor’ gibi bir uyarı görebilirsiniz. Bu durumda sorunun şarj cihazı olduğunu bilirsiniz.

Şarj edilmeyen bir iPhone nasıl düzeltilir: Lightning bağlantı noktası

Geçici düzeltmeler

Bu, temelleri kapsar ve şimdi daha gelişmiş tanılamaya geçiyoruz. Ancak onarım aşamasına geçmeden önce veya siz Apple desteğinin uzun vadeli bir çözüm sağlamasını beklerken, bu kısa vadeli geçici çözümleri denemek isteyebilirsiniz. Altta yatan nedenleri ele almayacaklar, ancak arızalı bir iPhone’un şarj olmasına yardımcı olabileceklerini gördük.

  • Şarj olurken telefonu konektör üzerinde nazikçe dengelemeyi deneyin. Dikkatli olun, çünkü şarj kablosu üzerine çok fazla basınç uygulandığında kopmaya meyillidir.
  • Garip bir şekilde, Lightning adaptörlü eski bir 30 iğneli iPhone kablosu kullanmanın standart bir Lightning kablosundan daha iyi çalıştığını da bulduk.

Bu resmi bir tavsiye değil, sadece deneyimlerimiz. Ve tüm donanım sorunlarında olduğu gibi, zamanla iyileşme olasılığı düşüktür. Bu sorunu gerçekten çözmeniz gerekiyor.

Şarj edilmeyen bir iPhone nasıl düzeltilir: iPhone 7

iOS 12’de iPhone XS ve XS Max şarj sorunları

Bir iPhone XS veya XS Max’iniz varsa, The Sun’ın 2018 sonbaharında piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra bu cihazları etkileyen yazılımla ilgili görünen bir hataya vermeye çalıştığı ad olan ‘Şarj Kapısı’ndan muzdarip olabilirsiniz.

Bu Apple tartışma başlığında ayrıntılı olarak tartışılan sorun, en yaygın olarak aşağıdaki şekilde ortaya çıkar. Kullanıcı Lightning kablosunu uyuyan bir XS veya XS Max’e takıyor, ancak ses çıkarmıyor veya şarj olmaya başlamıyor. Cihazı uyandırdıklarında bile, yine de işbirliği yapmayı reddediyor.

Bazı kullanıcılar, Yıldırım kablosunu çıkarıp, ekranın aydınlandığından emin olduktan sonra tekrar takarak bunun üstesinden gelebileceklerini buldular – bu noktada şarj olmaya başlayacaktı. Ayrıca genel olarak XS Lightning bağlantı noktalarının biraz mizaçlı olabileceğini ve kabloyu birkaç kez çıkarıp yeniden takmanın (ideal olarak denemeler arasında döndürerek) bazen rahatsız edici derecede bilimsel olmayan bir şekilde de olsa yardımcı olabileceğini bulduk.

Sorunun belirli bir iOS 12 sürümüyle ilgili olduğunu ve Apple’ın bunu bir süre önce bir işletim sistemi güncellemesiyle düzelttiğini anlıyoruz – bu yüzden iOS’u güncellemeyi deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın. Ancak şunu da eklemeliyiz, yazarken (Temmuz 2019), incelememiz XS ile benzer bir sorun görmeye devam ediyoruz ve bu, iOS’un en son sürümünü çalıştırıyor.

Kablosuz olarak şarj etmenin daha kolay olduğunu bulduk, bu da iyi çalışıyor. (Mophie’nin araç içi şarj cihazını, işte yerleşik şarj cihazıyla düzenli bir masa ve evde bir Ted Baker pedini kullanıyoruz.)

Aydınlatma veya USB-C bağlantı noktasını düzeltmek için Apple’ı edinin

Bu, sunabileceğimiz ev teşhislerinin çoğunu kapsar ve bir sonraki adım Apple desteğiyle iletişim kurmaktır. Sorun şu ki, ilk desteğin çoğu yukarıdaki sorun giderme bölümünde belirtilen adımları takip edecek.

Çok hızlı bir şekilde – yararlı – Apple çevrimiçi destek programına girdiğinizde, iPhone veya iPad’inizi bir servis için göndermeniz veya almanız istenecektir. Bunların hepsi iyi, ancak garanti kapsamı dışında, bu sorunun onarımı için insanlardan 200 sterlin tahsil edildiğini duyduk.

İdeal olarak bu aşamada sigortanız devreye girecektir. Ismarlama telefon sigortanız veya hatta kaliteli bir ev ve içerik sigortanız varsa, sigortanız aracılığıyla onarımı talep edebilirsiniz.

Bir sözleşmedeyseniz, ağ sağlayıcınız, daha uzun bir süre için kaydolmak anlamına gelse bile, onarım veya değiştirme maliyetini karşılayabilir. Değilse, onarım maliyetini yeni bir telefonun maliyetiyle dengelemeniz gerekir. Bu iyi bir haber değil, ancak onarım için £ 200’da yeni bir telefon satın almanız muhtemelen daha iyidir.

.