Orijinal safran şekli | Kültürel bilgiler

Safranın birçok kullanım alanı vardır ve yiyeceklerin her zaman farklı tat ve aromalara sahip olmasında önemli bir rol oynar, bu da onu pahalı kılar çünkü kendi gramından az sayıda elde etmek için büyük miktarlarda çiçeğe ihtiyaç duyar ve bu nedenle kırmızı altın adı verilir, ancak Orijinal safran ile karıştırılmış safranı birbirinden ayıran bir grup farklılık vardır, bu nedenle bir sonraki konumuzda orijinal safranın şekli hakkında birlikte öğreneceğiz, bu nedenle seçkin sitemizde her zaman kültürel bilgilerde tüm bunların ayrıntılarını ve daha fazlasını bizimle takip edin.

Orijinal safran şekli

 • Orijinal ve sahte olmayan safranın orijinal menşei Akdeniz ülkeleri ve onların ülkeleridir.İspanya gibi diğer ülkelerden çıkan safrana gelince, bu tür sahtedir ve orijinal safranın yaygın ve açık bir şekilde İtalya, Fransa, Yunanistan, İran, Hindistan ve Türkiye menşeli olması nedeniyle orijinal değildir.
 • Safranın tatlı bir tadı ve şekerli bir tadı varsa, o zaman orijinal tür değil sahte safrandır.
 • Safranın orijinal mi sahte mi olduğunu öğrenmek için evde rahatlıkla takip edilebilecek bir yöntem var, safranı bir bardak soğuk suya koyup, suyun rengi sarımsı-turuncu renkte olursa ve safran çıkarsa rengini olduğu gibi buluyorsunuz ve safran orjinaldir. Safran çıkarılmışsa ve renginin değiştiğini fark ederseniz, sahtedir ve orijinal değildir.
 • Hiçbir tüccarın sahte olamayacağı, hatta müşterilerin aldatmasına neden olamayacağı bir avantaj var ki bu safran kokusu, onu diğer baharatlardan ayıran kendine özgü bir kokusu var ve bu nedenle koku onlar için olabilecek rengin aksine aldatılamıyor. Sararma rengini artıran renkli boyalar ekleyerek hile yapmak.

Ayrıca bakınız: Safran yetiştiriciliği hakkında bilgiler

Orijinal ve sahte safran arasındaki farkların bir koleksiyonu

Çeşni

Orijinal safranın tadı, tadı karıştırılmış safranın aksine, tatlı ve keskin bir tada sahiptir.

Koku

 • Sahtecilik veya sahtekarlık derecesine bakılmaksızın, sahtecilikte bulunmayan özel ve ayırt edici bir kokusu ve tadı vardır.
 • Koku, belirgin ve yoğun bir ışık kokusuna sahip olan sahtenin tam tersi için önemli ölçüde güçlü ve açıktır.
 • Orijinal safran, bal veya saman kokusuna benzer kokuyor.
 • Orijinal safran, suya karışan veya sahte olanların aksine suda çözünmez ve çözünmez, suya konulduğunda erir ve ayrışır.

renk

Safranın orijinal rengi sabittir ve değişmez.

Testi yapabilmek için, safranın konulduğu suyun renginin sonucunu gözlemlerken, safranın soğuk suya konulması ve renginin değişip değişmediğinin not edilmesi ile ilgili daha önce bahsettiğimiz su adımını tavsiye ediyoruz.

Safranı evde saklamanın yolları

 • Safran, hava geçirmez bir kapta saklanabilir ve aynı zamanda serin ve karanlık bir yere yerleştirilebilir.
 • Mümkün olduğunca havaya maruz kalmamayı tavsiye ederiz.
 • Safran, aromasını ve lezzetini korurken, yaklaşık altı aya kadar uzun süre saklanabilir.
 • Altı aylık safran saklama süresi sona erdiğinde ve bu süre sona erdiğinde safran bozulmaz, aksine yavaş yavaş aromasını kaybetmeye devam eder ve ardından tadı yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Safran türleri

Orijinal safran

 • Çok zor çıkarıldığı için çok pahalı ve net bir görüntüdür ve arzu ettiğimiz safran miktarını elde etmek için çok miktarda safran çiçeğine ihtiyacınız vardır.
 • Kendi menşe ülkeleri olan Fransa, Hindistan, İtalya ve İran’da üretilmektedir.
 • Sarı safran ve beyaz veya kırmızı safran olmak üzere sadece iki çeşidi vardır.

Ayrıca bakınız: Sihir için Kırmızı Safran

Sahte safran

Orjinal safranın tamamının küçük bir safranla karıştırıldığı, şekil ve renk olarak ona benzeyen, renk veya şekil bakımından benzer olan birkaç çeşit baharatla değiştirilebilen bir çeşittir.

Bu tür safran ucuz veya ucuzdur ve bu nedenle fiyatından orijinal veya üretilmiş safran olmadığını biliyoruz.

Safran yetiştirmek için özel koşullar

 • Güneş ışınlarından yararlanabilmek için yapraklarını döken mevsimlik ağaçların altına baharda safran dikmek mümkündür, bu da onların çok büyümelerine ve gerekli besin maddelerini elde etmelerine yardımcı olur.
 • Safrana zarar veren ekili safrana güneş ışığının ulaşmasını engelleyen, fayda sağlamak ve büyümesine katkı sağlamak yerine kalıcı ağaçların altına dikilmesini önermiyoruz.
 • Safran sürekli olarak ve günde yaklaşık altı saat doğrudan güneşe maruz bırakılmalıdır, yani güneş ile safran arasında herhangi bir sakınca yoktur.
 • Toprak, safranın doğru ve doğru yetiştirilmesi için önemli bir faktördür ve bu nedenle safranın yetiştirilmesi gereken ve yapılması gereken en önemli toprak türleri killi toprak veya kumlu topraktır.Ayrıca, gübre yüzdesini 5’ten 7,6 cm’ye belirli bir oranda artırarak toprağın kendisinin kalitesinin artırılmasını tavsiye ederiz.
 • Bu safranın, özellikle kışın, su drenajı iyi olan topraklarda yetiştirilmesini tavsiye ediyoruz, çünkü ıslak toprak toprağa küf bulaşmasına neden olabilir ve safran soğanları etkilenir, bu da bariz çürümesine neden olur.
 • Bu safranın gübresinin sabah hasat edilmesi gerekir ancak güneşin parlak ve çiçeklerin açık olması, ihtiyaç duyduğu lezzeti vermesi için kuru bir yere konması, böylece farklı yiyeceklere ilave edilerek ayrı bir tat vermesi gibi koşullar vardır.
 • Safran ekimi için en uygun zamanlar yaz başında filizlenen, sonbaharın başlarında ekilecek ve üç buçuk hafta bırakılan çiçeğin yaprakları ise yaklaşık sekiz hafta gibi belirli bir süre içinde çıkar.
 • Safran ve yetiştiriciliği için toprağa ilave edilen gübrelerin, bitkiler arası mesafe yaklaşık 11 cm olmak kaydıyla, soğanların yan yana dikilmesi şartıyla organik olması tercih edilir.
 • Safranın soğanları, o dönemde yeni çiçekler açması şartıyla yıldan yıla çoğalır, ancak o toprakta fare bulunması durumunda, safranın o bahçenin toprağında değil, soğanı ile açık tencerelerde yetiştirilmesini tavsiye ederiz.

Ayrıca bakınız: safran çayının yararları ve zararları

Safranın orijinal şekli ile ilgili konuşmamızın sonunda, size orijinal ve safranı kolaylıkla ve net bir şekilde ayırt etmeye çalışan en önemli ayrımları sunduk, böylece bu farklılıklar basit bir şekilde tanımlanabilir ve bu farklılıkları tespit etmek için basit adımlar olur, bu nedenle bundan fayda sağladığınızı umuyoruz. Bu konu büyük ölçüde iyidir.