Ocd nedir? | Kültürel bilgiler

Psikiyatrik hastalıklar birçok insanı etkileyebilir ve dereceleri, yaşam koşulları veya genetik faktörler gibi çeşitli faktörlere göre veya kişinin hayatının belirli dönemlerinde yetiştirme ve yetiştirme ile ilgili sorunlar varsa ve bu sorunlar arasında bu yazıda bahsedeceğimiz obsesif-kompulsif hastalıklar yer alır.

Ocd nedir?

Ocd, obsesif-kompulsif bir bozukluktur ve sizi tekrarlayan davranışlar sergilemeye sevk eden mantıksız düşünce ve korkularla karakterizedir ve bu obsesyonlar ve kompulsif davranışlar günlük aktivitelere müdahale eder ve ciddi rahatsızlığa neden olur.

Takıntılarınızı görmezden gelmek veya durdurmak mümkündür, ancak bu yalnızca sıkıntı ve kaygıyı artırır ve nihayetinde insanlar stresi azaltmak için zorlama eylemleri gerçekleştirmek için motive olurlar.

Ve rahatsız edici düşünceleri veya dürtüleri görmezden gelme veya ortadan kaldırma çabalarına rağmen, onlar hakkında düşünmeye devam edersiniz. Bu, daha fazla davranışa ve ritüele yol açar ve obsesif-kompulsif bozukluğun kısır döngüsüne yol açar..

Ayrıca izleyin: En yaygın akıl hastalığı türleri nelerdir

Obsesif semptomlar

Obsesif kompulsif bozukluğun semptomları hem obsesif hem de kompulsif eylemlerdir, ancak hastanın yalnızca obsesif semptomları, kompulsiyon semptomları veya kompulsif eylemleri olması mümkündür ve hasta obsesif veya kompulsif eylemlerin aşırı veya mantıksız olduğunu fark edebilir veya anlamayabilir, ancak bunlar Çok fazla zaman tüketir ve günlük rutini, sosyal veya iş performansını etkiler.

Obsesif-kompulsif obsesyonlar sık ​​görülür, düşünceler ısrarcıdır ve istenmez ve hastanın zihnine hitap eden dürtüler veya görüntüler sıkıntıya veya endişeye neden olur ve hasta bunları görmezden gelmeye veya kompulsif davranışlar sergileyerek onlardan kurtulmaya çalışabilir ve bu obsesyonlar genellikle başka şeyler yapmayı düşünmeye çalıştığınızda karışır ve sıklıkla Obsesiflerin kendi temaları vardır, örneğin:

 • Kirlenme veya kirlenme korkusu.
 • Kendinize veya başkalarına zarar verme konusunda agresif düşünceler.
 • Saldırganlık veya cinsel veya dini konular dahil olmak üzere istenmeyen düşünceler.
 • İşler düzensiz olduğunda veya belirli bir şekilde konumlandırıldığında aşırı stres.
 • Kendinize veya başka bir kişiye zarar veren, istenmeyen ve sizi rahatsız eden resimler.
 • Küfür bağırmak veya uygunsuz davranmakla ilgili düşünceler, bu düşünceler istenmez ve sizi rahatsız eder.

Zorlama veya zorlama belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk kompulsiyonları, hastanın hissettiği ve onu yapmaya ittiği tekrarlayan davranışlardır. Bu tekrarlayan davranışlar veya zihinsel eylemler, obsesyon ve obsesyonlarla ilgili kaygıyı önlemeyi veya azaltmayı veya kötü bir şey olmasını önlemeyi amaçlar. Ancak kompulsif eylemlerde bulunmak herhangi bir zevk getirmez ve sadece rahatlama sağlayabilir. Geçici kaygı.

Hasta, düşünceleri ve eşitlikçiliği olduğunda kaygısını kontrol etmesine yardımcı olacak, takip ettiği kurallar veya ritüelleri icat edebilir. Bu zorlamalar aşırıdır ve genellikle tedavi edilen problemle gerçekçi bir şekilde ilişkili değildir ve obsesyonlarda olduğu gibi, kompülsif eylemler genellikle aşağıdaki gibi temalara ve işaretlere sahiptir:

 • Cildiniz pişene kadar yıkayın.
 • Kilitli olduklarından emin olmak için kapıları sık sık kontrol edin.
 • Kapatıldığından emin olmak için ocağın tekrar tekrar kontrol edilmesi.
 • Belirli el kalıplarında sayma.
 • Sessizce bir duayı, kelimeyi veya cümleyi tekrarlamak.
 • Konserve ürünleri aynı statüde kalacak şekilde düzenleyin.

Ayrıca izleyin: Yaygın akıl hastalıkları nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluğun teşhisi

Bir doktor veya psikoterapist, birinin obsesif kompulsif bozukluktan muzdarip olduğundan şüphelenirse, bir dizi tıbbi muayene yapar ve bu testler, aynı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilecek diğer tıbbi durumları ekarte ederek hastalığın teşhisine yardımcı olur ve ayrıca herhangi bir şeyin keşfedilmesine yardımcı olur. Obsesif kompulsif bozuklukla ilgili diğer hastalıklar arasında fizik muayene, laboratuar testleri ve psikolojik değerlendirmeyle ilgili muayeneler bulunur.

Obsesif kompulsif bozukluğun teşhisi için kriterler değişiklik gösterir ve bunlar:

 • İncelemeye konu olan kişi eşit davranmaktadır.
 • Muayene edilen kişi obsesif veya kompulsif davranışlarının abartılı veya mantıksız olduğunu fark eder.
 • Obsesif veya kompülsif davranış olumsuz ve günlük rutin hayatı büyük ölçüde etkiler.
 • Obsesif davranış, kişinin olumsuzlamasında sıkıntıya neden olabilecek tekrarlayan düşünceler, arzular, dürtüler ve fanteziler için kriterlere uymalıdır.
 • Zorlayıcı davranış, belirli tekrarlayan ve istemsiz eylemleri gerçekleştirmek gibi belirli kriterlere uymalıdır ve amacı, anormal bir takıntıdan kaynaklanan sıkıntıyı önlemektir.

Obsesif kompulsif bozukluk için risk faktörleri

Obsesif kompulsif bozukluk geliştirme veya tetikleme riskini artırabilecek faktörler şunları içerir:

 • Aile öyküsü: Bu bozukluğa sahip bir ebeveynin veya başka bir aile üyesinin yaralanması, OKB geliştirme riskini artırabilir.
 • Stresli yaşam olayları: Strese neden olan travmatik olaylar hastalık riskini artırabilir ve bu reaksiyon obsesif kompulsif bozukluğun düşüncelerini, ritüellerini ve duygusal bozukluğun özelliklerini canlandırabilir.
 • Diğer akıl sağlığı bozuklukları: Obsesif kompulsif bozukluk, anksiyete bozuklukları, depresyon veya madde bağımlılığı gibi diğer akıl sağlığı bozukluklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Obsesif kompulsif bozukluğun nedenleri

Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni, aşağıdakileri içeren ana teorilerle belirsizliğini koruyor:

 • Biyoloji: Obsesif kompulsif bozukluk, beyin fonksiyonundaki veya vücudun fiziksel kimyasındaki değişikliklerden kaynaklanabilir.
 • Genetik faktörler: Obsesif kompulsif bozukluğun genetik bir etkisi olabilir, ancak bundan sorumlu olan spesifik genler henüz bilinmemektedir.
 • Çevre: Enfeksiyon gibi bazı çevresel faktörlerin obsesif kompulsif bozukluğun ortaya çıkmasını teşvik etmede rol oynadığına inananlar var.

Obsesif kompulsif bozukluğun komplikasyonları

Obsesif kompulsif bozukluğun neden olduğu sorunlar, vücudun diğer bölgelerine zarar verebilecek bazı komplikasyonları içerebilir, örneğin:

 • Sürekli el yıkamadan kaynaklanan kontakt dermatit gibi sağlık sorunları.
 • İşe gidememe veya sosyal aktiviteler yapamama.
 • Bir bireyin etrafındakilerle sorunlu ilişkiler.
 • Tamamen düşük yaşam kalitesi, artan kötü düşünceler ve intihar davranışları.

Obsesif kompulsif bozukluktan enfeksiyonun önlenmesi

Obsesif kompulsif bozukluğu önlemenin kesin bir yolu yoktur, ancak obsesif kompulsif bozukluğun olağan günlük aktivitelerinizi ve çalışmanızı kötüleştirmesini ve rahatsız etmesini önlemeye yardımcı olmak için mümkün olan en kısa sürede tedavi alınabilir.

Mükemmeliyetçi bir kişi olmakla, her zaman sonuç veya hata şüphesi olmayan performans arayan biri, örneğin obsesif-kompulsif bozukluğu olan bir kişi olmak arasında bir fark vardır ve obsesif-kompulsif bozukluk düşünceleri, hayatınızdaki veya aşkınızdaki gerçek sorunlar hakkında aşırı korkular değildir çünkü İşler temiz veya belirli bir şekilde düzenlenmiştir ve takıntılar ve zorlamalar hayatınızı etkiliyorsa, doktorunuza görünmelisiniz.

Ayrıca bakınız: Psikiyatrik hastalıklar ve bunların içtihat üzerindeki etkileri

Obsesif kompulsif hastalık olan obsesif kompulsif bir hastalık olan, birçok nedeni ve zararlı faktörü olan, aynı zamanda farmakolojik veya psikolojik olarak farklı ve çeşitli tedavi yöntemlerine sahip olan OKB’nin ne olduğunu daha önce öğrenmiştik ve kişinin bu hastalığa yakalanma derecesine göre değişmektedir.