Obsesif kompulsif bozukluktan iyileşme belirtileri?

Obsesif-kompulsif bozukluk, insanların bazı sakıncalı davranışlar sergilemelerine, tekrar tekrar ve histerik olarak bir şeyler yapmalarına neden olan bir hastalıktır.

Bir kişinin bir eylemi defalarca tekrar etmesine neden olan bazı zorlayıcı alışkanlıklar vardır, örneğin elleri sebepsiz yere defalarca hareket ettirmek gibi, bu kişi bu eylemin özellikle insanların önünde olmasını istemese de, kişinin kontrol edemeyeceği istemsiz bir duygudur.En önemli detayları ve yöntemleri tartışacağız. Bu konu sırasında obsesif-kompulsif bozukluğun tedavisi.

Obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif-kompulsif bozukluk, bir kişinin, bu kişinin duygu ve algılarının bir bölümünü işgal ettiği için belirli bir eylemi birkaç kez tekrar etmeye zorlayan ve bu fikrin zorunlu olduğundan ve sürekli yapılması gerektiğinden ve bu kişinin bu şeyi yapamayacağından emin olmasını sağlayarak, hastayı yapmaya zorlayan bir takıntıdır. Belirli bir kişi veya onu sürekli olarak belirli sesleri çıkarmaya zorlar.

Bazen onu etrafındakileri deli olduğunu düşündüren şeyler yapmaya zorlarsınız ve bazen hasta kişinin kendisine zarar veren bazı hareketler yapmasına neden olurlar; örneğin gözleri histerik bir şekilde ovuşturmak, kafasından saç çekmek, vücudun belirli bir yerine kuvvetlice bastırmak veya başka şeyler yapmak Bilimin gelişmesi ve ilerlemesi, hastanın obsesif kompulsif hastalıktan kurtulmasına yardımcı olan bazı tıbbi ilaçlar keşfedilmiştir.

Ayrıca bakınız: Entelektüel Obsesif-Kompulsif Bozukluk ve Kuran ile tedavisi

Obsesif kompulsif hastalığın belirti ve semptomları

Obsesif kompulsif bozukluğu olan bir hastanın karşılaştığı birçok semptom vardır, ancak bunlar her duruma bağlı olarak bir hastadan diğerine farklılık gösterir, ancak en yaygın semptom ve semptomları aşağıdaki gibi göstereceğiz:

 • Obsesif-kompulsif hastalığın en önemli belirtilerinden biri, kişinin etrafındaki yerin temizliğine bakılmaksızın sık sık mikrop ve etrafındaki kirlilik hissidir veya her zaman havanın çok temiz olmasına rağmen çok fazla toz olduğunu hisseder, ancak hasta tarafından istemsiz olarak meydana gelen kompulsif bir olaydır.
 • Hasta, kendisine zarar verecek herhangi bir eylemde bulunmamakla birlikte, başkalarına zarar verdiğini her zaman hisseder, ancak başkalarından korktuğu için eylemlerinin kendisine zarar ve zarar verdiğine inanır.
 • Hasta kişinin işleri yeniden düzenlemesi ve abartılı bir şekilde organize etmesi ve her zaman başkalarının fikirlerini beklemesi, tek bir karar alamaması ve yaptığı şey doğru karar olsa bile başkalarının görüşleriyle kontrol edilememesi için ısrarcı bir duygu, hasta da ne yaparsa yapsın özgüven eksikliği hissediyor.
 • Hasta kişinin, etrafındaki herkesin onu izlediği ve hatalarının onunla dalga geçmesini beklediği ve herhangi bir hareket veya herhangi bir tepki vermeden önce etrafındaki herkese baktığı şeklindeki sürekli hissi.

Çoğu insanda tekrarlayan zorlayıcı davranışlar

Çalışmalar ve incelemeler, OKB’si olan kişilerin çoğunda aşağıdaki gibi görünen bazı kalıcı davranışlar olduğunu kanıtlamıştır:

 • Hastanın sürekli ve çok abartılı bir şekilde ellerini ve yüzünü yıkamak istediğine dair sürekli bir arzu ve hissi vardır, diğerleri ise duş almasına gerek olmadığını bilmesine rağmen doğal olmayan ve çok fark edilir bir şekilde duş almak ister ama bunu durduramaz.
 • Hasta kişi, insanlara yaklaşmanın kendisine çok fazla enfeksiyona veya sağlık sorunlarına yol açacağı veya kendisine bazı mikrop ve virüs bulaştıracağı, bazıları başkalarıyla tokalaşmamayı, ona yakın insanları kucaklamamayı, öpmemeyi veya insanlara yakın oturmamayı tercih eder.
 • Hastaların büyük çoğunluğu her zaman kapıyı açık bırakma, gazı açık bırakma, buzdolabı kapısını açık bırakma ya da hasta kişilerde histeriye neden olan, etraflarındaki her şeyin sıkıca kapalı olduğundan emin olmalarına, ancak aynı şeyi birden fazla kez ve mantıksız bir şekilde kontrol etmelerine neden olan bir saplantıya sahiptir.
 • Obsesif-kompulsif hastalıktan muzdarip bazı insanlar vardır, her zaman başkalarının önünde düzgün bir görünümde görünmeye çalışır, bu da onun birden fazla kıyafet giymesine ve aynı anda değiştirmesine neden olur çünkü seçimlerine güvenmediği ve kişisel eşyalarını her zaman abartılı bir şekilde düzenlemeye ve düzenlemeye çalışır.

Ayrıca izleyin: OKB tedavisi hakkında bilmedikleriniz

Nadir görülen zorlayıcı davranışlar ve hareketler edinin

Çalışmalar ve incelemeler, obsesif kompulsif hastalığı olan bazı kişilerde görülen bazı nadir davranışlar olduğunu kanıtlamıştır, bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Obsesif-kompulsif bozukluktan muzdarip olan bazı insanlar, günlük yaşamlarında, her gün aynı şeyi sıkılmadan tekrarlamak, bir gün aynı kıyafetleri giymek, her gün aynı yemeği yemek ve diğer yerleşik gelenek ve görenekler gibi rutinin hakimiyetindedir.
 • Bazen obsesif-kompulsif bozukluğu olan bir hasta odaklanma, algılama ve gözlemleme yeteneğini yitirir, hasta zihninin daima dikkati dağıldığı için her zaman kaybolduğunu ve bilgiyi çok yavaş aldığını hisseder, bu da dinlenme döneminde veya uyku döneminde endişelenmesine, strese girmesine ve rahatsız olmasına neden olur.
 • Obsesif-kompulsif hastalığı olan bazı kişiler sürekli ve yüksek sesle bazı sesler çıkarır ve bazı müzik kliplerini abartılı bir şekilde söyler, bu da etrafındakilerin bu kişinin akıl hastalığına sahip olduğunu düşünmesine neden olur, bu da insanların onlardan kaçınmasına ve onları kesmesine neden olur, böylece hasta kendini yalnız ve yalnız hisseder.

Obsesif kompulsif hastalığı tedavi etmek

Bilimin gelişmesi ve tıp alanının önemli ölçüde gelişmesiyle birlikte, obsesif kompulsif hastalığı tedavi etmeye çalışan bazı ilaçlar ve kimyasal formüller keşfedildi, ancak bunlardan herhangi birini almadan önce bir uzmana danışmak gerekiyor.

Ayrıca, davranışları, tepkileri ve genel olarak psikolojik iyiliği tedavi etmek için çeşitli merkezlerin varlığı, hastayı bakım ve gözlem altına almak ve davranışlarını iyileştirmesine yardımcı olmak için çalışmaya başladı. Hayatlarından tam tatmin ve bunların hepsi elbette özgüvenlerini artıracak, zorluklara ve engellere meydan okumalarına neden olacaktır.

Obsesif kompulsif bozukluktan iyileşme belirtileri

Hastalara olumlu bir öneri veren birçok belirti ve gösterge, sağlıklarının çok önemli ölçüde iyileştiğini, bu da onları mutlu, mutlu ve kendilerinden memnun hissetmelerini sağlar, çünkü insanların kararlılığı ve zorluklara karşı dayanıklılıklarının gücü, herhangi bir anormal davranış veya tepkiyi tekrar yapmayı reddetmelerine neden olur.

Doğal olarak, iyileştikten sonra, hasta bir kişi daha önce yaptığı aynı kötü alışkanlıkları, örneğin saçlarını kafasından çekmeye dikkat etmemek, histerik olarak gözleri ovuşturmamak ve daha önce yaptığı diğer kötü alışkanlıkları ve doktor yaralı kişiyi bir süre bakım ve gözetim altına aldıktan sonra yapmaktan kaçınır. Kesin ve bu kişinin bir daha anormal şeyler yapmadığını, bundan sonra tedavi aşamasının tamamlandığından emin olduğu için bu kişiye daha fazla ilaç vermemeye karar verdiğini belirtiyor.

Ayrıca izleyin: Saplantılı Psikolojiden Nasıl Kurtulunur?

Makalenin sonunda, obsesif-kompulsif bozuklukla ilgili tüm unsurları, belirtilerini, yöntemlerini ve tedavi yöntemlerini sunduğumuzu umuyoruz, bu yüzden iyi okumalarınız için teşekkür ederiz, bu yüzden lütfen konuyu çeşitli sosyal medya sayfalarında yeniden yayınlayın, böylece aynı konuları okumakla ilgilenen birçok kişi ondan faydalanabilir.