Neden Ön Ödemeli Cep Telefonu Planını Düşünmelisiniz – Geek’i İncele

Akıllı telefonları nakit sembolleri ile havada tutan eller görülmektedir.
VEKTÖR EĞLENCESİ / Shutterstock

Telefon planınızda fazla ödeme yapmanız için hiçbir neden yok. Ön ödemeli planlar, tipik faturalı planların neredeyse yarı fiyatına mal olur ve herhangi bir sözleşme veya kredi kontrolü gerektirmez, böylece istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Daha düşük maliyet, özgürlük ve esneklik: Ön ödemeli bir taşıyıcıya geçmenin nedenleri bunlardır.

Fark ne?

Ön ödemeli planlar, ayın başında belirli bir miktar konuşma, metin ve veri için ücret alır. Bir sözleşme veya kredi kontrolü gerektirmezler ve yalnızca zaten ödediğiniz verileri veya dakikaları kullanabileceğiniz için aşım ücreti yoktur. Ön ödemeli taşıyıcıların çoğu, isteyenler için düşük maliyetli sınırsız seçenekler sunsa da, sınırlı miktarda veri veya dakikayı ön ödemeli bir planla ödeyerek çok paradan tasarruf edebilirsiniz.

AT&T, Sprint, T-Mobile ve Verizon’un geleneksel “faturalı” planları, pratik olarak ön ödemeli planların tam tersidir. Siz ve operatör, ayın başında belirli miktarda veri, konuşma veya metin üzerinde anlaşırsınız, ancak ayın sonunda ödeme yaparsınız. Bu nedenle faturalı planlar kredi kontrolleri gerektirir ve aşım ücretlerini zorunlu kılar. Tabii ki, faturalı taşıyıcılar son birkaç yılını pahalı ancak fazla ücret içermeyen sınırsız planlara dönerek geçirdiler.

Viteslerin döndüğünü hissedebiliyor musun? Ön ödemeli planlarda güçlük veya taahhütlü faturalı planlar yoktur ve özellikle çok fazla veri, dakika veya metin kullanmıyorsanız size tonlarca para kazandırabilirler.

Ön Ödemeli Maliyet Neden Daha Az?

Bir cep telefonunu tutarken bir domuz bankasına bozuk para koyan birinin fotoğrafı.
fizkes / Shutterstock

Kim telefon faturasından tasarruf etmek istemez? Sınırsız veriye sahip ön ödemeli planlar yaklaşık 40 $ ‘a mal olurken, sınırlı verili (veya verisiz) planlar ayda 15 $’ a kadar düşebilir. Bu, Verizon, AT&T, Sprint ve T-Mobile tarafından sunulan ve vergiler ve cihaz ödemelerinden önce yaklaşık 60 veya 70 ABD doları olan faturalı planlardan çok daha ucuz.

Peki neden sınırsız ön ödemeli planlar (ve genel olarak ön ödemeli planlar) bu kadar ucuz? Şey, performansa bağlı. Ön ödemeli müşteriler “düşük öncelikli” olarak kabul edilir, yani yoğun alanlarda düşük hızlarla veya düşen çağrılarla ilk karşılaşan onlardır. Ön ödemeli operatörünüz, ortalama faturalı taşıyıcıdan daha yavaş indirme hızları sunabilir, LTE etkin nokta verilerini atlayabilir veya tüm video akışını 480p’de sınırlayabilir. Tabii ki, bunlar taşıyıcılar ve planlar arasında farklılık gösterir.

Ön ödemeli müşteriler, faturalı müşterilere göre çok daha erken yavaşlama (yavaşlatılmış hızlar) yaşayabilir. Sınırsız bir faturalı plan, işleri yavaşlatmadan önce size 50 GB tam hızlı kablosuz internet sağlayabilirken, sınırsız bir ön ödemeli taşıyıcı 30 GB’de (veya bir bütçe planındaysanız daha erken) frene basabilir.

Elbette, ön ödemeli maliyetleri düşük tutan tek şey performans değildir. Ön ödemeli operatörler, genellikle faturalı faturalara dahil edilen BOGO telefonları veya ücretsiz Disney + abonelikleri gibi avantajlar sunmaz. Ayrıca, ön ödemeli taşıyıcılar nadiren sizden aktivasyon veya hizmet ücreti ödemenizi ister, bu da telefonları değiştirmeniz veya daha ucuz bir plana geçmeniz gerektiğinde paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Faturalı planların daha ucuz olduğu bazı durumlar vardır. Faturalı taşıyıcılar, örneğin, büyük aileler için büyük indirimler sunma eğilimindedir. Ve hangi telefonu kullandığınız konusunda net değilseniz, faturalı bir taşıyıcı tarafından sunulan BOGO telefon avantajları veya ücretsiz yükseltmeler size bir ton para kazandırabilir. Ancak genel olarak konuşursak, ön ödemeli planlar, düşük ağ performansı ve avantaj eksikliği nedeniyle faturalı planlardan daha ucuzdur.

Taahhüt Yok, Kredi Kontrolü Yok

Bir dağda, kolları ardına kadar açık, güneş ışığına bakan birinin fotoğrafı.  Özgür hissediyorlar.
HQuality / Shutterstock

Ön ödemeli planların en iyi kısımlarından biri, size bir ton özgürlük vermeleridir. Sözleşme yoktur, bu nedenle planınızı değiştirebilir veya istediğiniz zaman yeni bir operatöre geçebilirsiniz. Ve ayın başında ödeme yaptığınız için, kredinize dayalı bir planın reddedilmesi konusunda endişelenmenize gerek yok.

Ama bekleyin, çoğu faturalı plan sözleşmesiz değil mi? Faturalı taşıyıcılar sözleşmeleri yıllar önce aşamalı olarak kaldırdı, ancak müşterileri tuzağa düşürmek için hala telefon ödeme planlarını ve erken sonlandırma ücretlerini kullanıyorlar. “Faizsiz” cihaz ödeme planları, hizmetinizi erken iptal ederseniz faiz biriktirir ve aileniz veya arkadaşlarınızla bir planı paylaşıyorsanız, bir göçü koordine etmek zor olabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar ön ödemeli hayata alışmakta zorlanabilir. Ön ödemeli taşıyıcıların çoğu, kendi cihazınızı getirmenizi bekler ve operatörünüzün telefon satması ihtimaline karşı, muhtemelen ön ödemeli müşterilere finansman planları sunmazlar. Best Buy, B&H veya Amazon gibi mağazalardan bir finansman planı alamıyorsanız, telefonları kendi başınıza araştırmanız veya önceden bir telefon satın almanız gerekebilir.

Hangi Ön Ödemeli Plana Katılmalısınız?

Artık uygun fiyatlı bir ön ödemeli plan belirlediğinize göre, alışverişe başlama zamanı! Aileler için bile katil fırsatlar sunan sayısız ön ödemeli taşıyıcı var. Ve telefonunuzu çevrimiçi olarak etkinleştirebildiğiniz için, hangi operatörlerin evinizin yakınında perakende satış yeri olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok!

Başlamanıza yardımcı olmak için, işte favori ön ödemeli planlarımız: