Mısır’da Akbar nedir?

Propolis birçok kişi için bilinmeyen bir madde olarak kabul edilir ve birçok kişi onu duyduğunda şaşırır ve propolis arı sakızı olarak kabul edilir ve insan vücudunu genişleten birçok faydası olduğu için insan vücudu için etkili ve çok faydalı bir maddedir.Propolis arıların çiçeklerden çıkardığı nektardır. Propolis materyalinin çoğu balmumu içinde bulunur ve birçok farmasötik bileşiğin içinde antibiyotiklerde kullanılan bir dizi element, yağ ve vitamin içerir.Bu makale sırasında, Mısır’da propolisin ne olduğuna dair her şeyi ele alacağız.

Propolis

Arı sakızı olarak da adlandırılan veya bazen propolis olarak da adlandırılan propolis, eter ve terebentin ile çözülen ve karışan aktif bir maddedir ve arılar tarafından çiçeklerin tepelerinden ve farklı ağaçların dallarından bal nektarı ekstrakte edilerek toplanır.

Balmumu bileşiğinin birleşimidir ve üzerine bir miktar arı tükürüğü ve diğer bazı aşılar eklenir, rengi koyu siyahtan siyaha kadar değişir, biraz yeşil renkte görünür, tadı çok acıdır, çeşitli dış ve iç faktörlerin etkisiyle arılar aracılığıyla toplanır.

Ayrıca izle: Arap zamkı erkek tütsü mü?

Propolisin bileşenleri nelerdir?

Propolis, arılara yardımcı olan ve aynı zamanda insanların en önemlileri olan birçok sağlık sorunundan kurtulmasına yardımcı olan bir grup aktif bileşenden oluşur:

 • Çoklu doymamış yağ asitlerinden bazıları.
 • Flavonoidler.
 • Reçinelerin% 50 ila 55’lik bir oranı.
 • % 20 ile% 30 arasında değişen balmumu malzemesi.
 • Bir miktar uçucu yağ ve çiçek nektarı.
 • Polen,% 5 ile% 10 arasında değişen bir oranda.

Arılar için propolis faydası

Arıcılık, bakım ve arıcılık ile ilgilenen pek çok kişi, arıların yılın dört mevsiminde farklı hava dalgalanmalarından kovanlarını korumak için propolis materyali oluşturduğunu düşünmüştür.

Canlı arıların yollarını bilmek için kullanılan yöntemlerin geliştirilmesi ve arıların yaşamı üzerine birçok çalışma ve araştırma yapılarak arıların sadece kovanı hava koşullarındaki değişikliklerden korumak için propolis oluşturmadıkları, arıların yaşamına birçok faydası olduğu keşfedilmiştir.

Propolisin arıların yaşamı için en önemli faydaları

 • Hücrenin yapısını güçlendirerek onu hava koşullarının dalgalanmalarından korur, genel olarak yapısının stabilize olmasına yardımcı olur.
 • Hücreyi etkileyen titreşim yoğunluğundan koruma.
 • Birden fazla alternatif giriş sağlayarak kovanı güçlü bir kale haline getirir.
 • Hücreyi zararlı böcek mikroplarından korumaya çalışır ve ayrıca mantarların hücre içinde büyümesini önlemeye yardımcı olur.
 • Küflenmeye neden olan her şeyi önleyerek kovanın genel atmosferini arılar için sağlıklı hale getirin Arıların yaşamlarının doğası gereği, tüm atıkları kovanlarının dışına atmak için çalışırlar. Ancak bazen arılar, kelebekler ve fareler büyük olduğu gibi kovanın içindeki diğer bazı hayvanları dışarı atamazlar, bu nedenle arılar, kovan her zaman çok temiz, mikroplardan ve kötü kokulardan arınmış olana kadar propolis oluştururlar çünkü propolis tüm bu işlevleri otomatik olarak yerine getirir.

Ayrıca izleyin: Bee Propolis Nasıl Kullanılır, Adımlar

Propolisin tıbbi kullanımları

İnsanların tedavisinde uzun süredir kullanılan propolisin, soğuk algınlığı, bazı zührevi hastalıklar ve ameliyat sonrası insan ağrıları için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Al-Akbar’ın içinde pek çok tıbbi fayda vardır ve başarıları pratik deneylerle insanlar üzerinde kanıtlanmıştır, örneğin influenzayı tedavi edebilir ve enfeksiyonları tedavi etmek için bir tür doğal antibiyotik olarak kullanılır.

Propolisin insanlar için faydaları

 • Birçok kalp hastalığını, tıkalı atardamarları ve kalple ilgili diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olur.
 • Dişlerin tazeliğini ve beyazlığını korur ve diş çürümesi riskini azaltır.
 • En önemli özelliklerinden biri vücuttaki kanser hücreleriyle savaşmasıdır.
 • Göz hastalıkları ve zayıf görme riskini azaltır.
 • İnsan sinir sistemini güçlendirir ve vücudun tüm hücrelerini güçlendirmeye çalışır.
 • İnsan vücudundaki yaraları iyileştirme konusunda muazzam bir yeteneği vardır.
 • Solunum bozukluklarını tedavi etmek, bronşit semptomlarını azaltmak ve soğuk algınlığı ve grip vakalarıyla mücadele etmek.
 • Erkekleri kısırlığa maruz kalmaktan korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ona birçok hastalıkla karşı karşıya kalan antibiyotikler sağlamak için çalışır.
 • Erkeklerde doğurganlığı artırmak için çalışır.
 • Saçlara çok faydalıdır ve saçların tazeliğine yardımcı olan, saç dökülmesini engelleyen ve erkeklerde kellik olasılığını azaltan vitaminler ile saç köklerini ve saç derisini uzatmaya çalışır.
 • Cildin gözeneklerini güçlendirmek için çalışır, sivilcelerle savaşır, iltihaplı cildi tedavi eder ve genel olarak yanıkları tedavi eder, cilt hassasiyetinin ortaya çıkmasını önler ve ciltte yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar veya çiller göstermeden görünümü üzerinde çalışır, yüzdeki bakterileri önler ve yağlı cildi tedavi eder.
 • Virüs ve bakterilerle savaşan ve insanlar için enfeksiyon riskini açık ara azaltan güçlü, doğal bir antibiyotik.

Propolisin yan etkileri

 • Hamilelik ve emzirme: Uzman doktorlar, propolisin hamilelik ve emzirme döneminde zarar verip vermediğinin henüz keşfedilmediğini, bu nedenle doktorların hamile kadını veya fetüsü etkileyebilecek herhangi bir yan etkiden kaçınmak için bu dönemde ondan uzak durmayı tercih ettiğini bildirmiştir.
 • Astım: Kronik astım problemi yaşayan kişiler için ise çalışmalar ve bilimsel araştırmalar propolisten uzak durması gerektiğini kanıtladı çünkü propolisten kan pompalamasını etkileyen, şiddetli yorgunluğa ve nefes almada zorluğa yol açan bazı kimyasal bileşikler içeriyor.
 • Kanama vakaları: Propolis, içerdiği kimyasallar sayesinde kanın pıhtılaşmasına neden olur, bu da kan akışına ve etkilenen kişiyi olumsuz yönde etkileyen sürekli kanamaya neden olur, bu nedenle bu gibi durumlarda kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Alerji: Şeker içeren bazı yiyeceklere tahammülsüzlük çeken bazı insanlar vardır, bu nedenle bu semptomlardan muzdarip kişiler için propolis yememek tercih edilir.

Propolisin çocuklar için faydaları

Propolis, çocuklara fayda sağlayan, onlara canlılık ve enerji sağlayan birçok bileşik içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirerek çocuğu kalıcı hastalıklardan uzak tutması, çocuklar için en önemli faydalarından biri olarak kabul edilir.

Çocuğun kemiklerini güçlendirmesine ve büyütmesine yardımcı olan vitaminler, mineraller ve kalsiyum vücuda sağlamaya çalışır ve hafızayı güçlendirmeye ve görme yeteneğini güçlendirmeye çalışır.

Vücut hücrelerinin ve sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olur, dişlerin şekillenmesine yardımcı olur, cildin tazeliğine katkıda bulunur ve özellikle kız çocuklarının saç köklerine ve saç derisine nüfuz ederek saçlarının uzamasına yardımcı olur, sağlıklı, parlak ve güçlü saçlar verir.

Ayrıca izleyin: Propolis haplarının faydaları nelerdir?

Sonunda, propolis hakkında aklınızdan geçen tüm soruları listelediğimizi ve propolis ile ilgili bileşenlerinin tanımı ve açıklaması ile ilgili tüm detayları sunduğumuzu umuyoruz ve ayrıca propolisin insan sağlığı veya arılar için faydalarını sunduk ve propolisin yan etkilerinden bahsettik, bu yüzden makaleyi sayfalarda tekrar yayınlayın. Birçok insanın yararına olan farklı sosyal medya ve okuduğunuz için teşekkür ediyor, çabalarınızı takdir ediyoruz.