Marsa Matruh turistik yerler

Marsa Matruh turistik yerler, Marsa Matrouh şehri, arkeolojik cazibe merkezleri, pitoresk turkuaz suları ve çekici yumuşak kumları ile plajları ve antik tarihinin bulunduğu Mısır Arap Cumhuriyeti’nin en güzel şehirlerinden biridir; Marsa Matruh şehri pek çok etkili dönemden geçmiş ve isimleri bu dönemlerde değişmiştir. Öyleyse bugün Mısır’ın en güzel şehirlerinden biri hakkında konuşalım. Siteyi takip edin Kültürel bilgiler tespit etmek Marsa Matruh turistik yerler.

Marsa Matruh şehri

 • Marsa Matruh (İngilizce: Marsa Matruh), Mısır Arap Cumhuriyeti’nde bir liman ve Matrouh Valiliği’nin başkentidir; Marsa Matrouh, İskenderiye’nin 240 km (150 mil) batısında ve Sallum’un 222 km (138 mil) doğusunda, Nil Deltası’ndan Libya sınırına giden ana karayolu üzerinde yer almaktadır; Şehre güneyden Batı Çölü’nden Siwa ve Bahariya Vahası’na giden başka bir karayolu ile de ulaşılabilir.
 • Eski Mısır’da ve Büyük İskender döneminde şehir Amonyak olarak biliniyordu; Ptolemaios Krallığı’nda ve daha sonra Bizans İmparatorluğu döneminde, Paraitónion olarak biliniyordu; Ve Roma İmparatorluğu döneminde, Arapların Mısır’ı fethinden sonra Bariton olarak adlandırılan Latince Paraetonium olarak adlandırıldı; II.Dünya Savaşı sırasında bir İngiliz askeri üssü olan şehir, Alman kuvvetleri Afrika Korps’un limanı ele geçirmeye çalıştığı ve Mersa Matruh Muharebesi sırasında Almanların eline düştüğü için, eteklerinde birçok savaş yaptı, ancak İkinci El Alamein Savaşı’ndan sonra ele geçirildi.
 • Marsa Matrouh Uluslararası Havaalanı, Marsa Matruh şehrine hizmet vermektedir ve şehir, yumuşak beyaz kumları ve sakin şeffaf suları olan plajları ile karakterizedir; Koy ayrıca, hafif gemilerin girişine izin veren küçük bir açıklık ile doğal bir dalgakıran oluşturan bir dizi kayayla açık denizlerden korunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Filipinler’in başkenti ve ilgi çekici yerlerinin adı nedir

Marsa Matruh şehrinin tarihsel görünümü

 • Marsa Matruh, eski Mısır döneminde ve Büyük İskender döneminde küçük bir balıkçı kasabası olarak başladı ve Amonyak olarak adlandırıldı ve Ramses II Tapınağı’nın (MÖ 1200) kalıntıları var; Ve şehir Ptolemaios döneminde Paraitonion olarak tanındı; Mısır Roma egemenliğine girdikten sonra şehir, mal ve mahsulün Roma’ya ticareti ve nakliyesi için önemli bir liman haline geldi; Ve Arap fethinden sonra şehrin adı Bariton olarak değiştirildi.
 • İkinci Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Ordusu’nun Bagush Kutusu doğuda bulunuyordu; Şubat 1936’da Fouka’daki bir önceki demiryolu hattının uzatılmasının tamamlanmasından başlayarak, Marsa Matrouh, El-Alamein’den geçen tek şeritli bir tren istasyonuydu; Marsa Matruh, II.Dünya Savaşı sırasında hayati bir İngiliz askeri üssü olarak hizmet etti ve Marsa Matruh Savaşı sırasında ele geçirdiği Erwin Rommel liderliğindeki Afrika Kolordusu için önemli bir hedefti.

Marsa Matruh şehrinin iklimi

 • Marsa Matruh, Köppen iklim sınıflandırmasına göre sıcak bir çöl iklimine (BWh) sahiptir, ancak Akdeniz’den esen rüzgarlar sıcaklığı büyük ölçüde azaltarak yazları sıcak ve biraz nemli hale getirirken, kışları ılık ve orta derecede nemlidir; Yazlar güneşli ve kurudur, soğuk aylarda ise yağmur ve bulut örtüsü vardır; Don ve dolu kışın yaygındır.
 • Marsa Matrouh ve Port Said, diğer kuzey kıyı bölgelerinden çok daha soğuk olmasa da, tüm Mısır şehir ve tatil beldelerinde yazın en soğuk günlerini yaşarlar. Refah, İskenderiye, Abu Qir, Rashid, Baltim, Kafr El Dawar ve Marsa Matrouh’a ek olarak, Mısır’ın en ıslak yeridir.

Marsa Matruh’daki başlıca turistik yerler

Mağara veya Rommel Müzesi

Rommel Müzesi’nin içeriği

Rommel sahilinde, Afrika Lejyonu Alman Mareşalinin, İkinci Dünya Savaşı sırasında Al-Alamein Kampanyası sırasında üslendiği mağarayı bulacaksınız; Mağara, Rommel’i onurlandırmak için küçük bir müzeye dönüştürüldü: Rommel Müzesi; Ve oğlu Manfred tarafından bağışlanan kişisel eşyaları burayı bilgeliğe layık kılıyor: generalin tüm deri ceketi, pusulası ve çivili haritaları sergileniyor.

Ramses II Tapınağı

Ramses II Tapınağı

Marsa Matruh’un yaklaşık 24 km batısında ve Tal Agiba’nın güneyinde bulunan Umm Al-Marham’da, Ondokuzuncu Hanedanlığa (yaklaşık MÖ 1200) dayanan II. Ramses Tapınağı’nın kalıntılarını keşfedebilirsiniz. Bu tapınak, Mısırlı arkeolog Labib Habashi tarafından 1942’de keşfedildi; Tapınak, eski Mısır firavununa atıfta bulunan bazı harika hiyeroglifler içerir; Tapınağın yakınında, Mısır’ı Libya kabilelerinin saldırılarından korumak için inşa edilmiş bir tuğla duvarla çevrili II. Ramses Kalesi bulunmaktadır.

Mısır filosu rıhtımı

Ptolemaioslar tarafından inşa edilen ve hala limanın batısındaki donanma tesislerinin kalıntıları olarak kalan Mısır filosunun demirleme yeri; Ve Marsa Matruh limanının batısındaki Mısır Filo Marinasında, Ptolemy’nin donanma tesislerinin kalıntılarını bulacaksınız.

Kıpti Kilisesi

Kıpti Kilisesi erken Kıpti döneminde inşa edilmiştir ve bu kilisede yazıtlı birkaç mağara bulunmaktadır.

Libya pazarı

Yerlilerin yün, koyun, hurma ve karpuza kadar her şeyi takas ettiği canlı Libya pazarını ziyaret ederek ve seslerin ve kokuların tadını çıkararak otantik Mısır ambiyansını deneyimleyebilirsiniz; Orada yerel ürünlerin yanı sıra diğer Kuzey Afrika ülkelerinden gelen ürünleri de bulacaksınız.

Mersa Matruh’daki diğer önemli turistik yerler

 • Julius Caesar’ın batık şehri.
 • Kleopatra’nın batık sarayı.
 • Rommel’in saklandığı yer, Rommel’in askeri operasyonları için planlar yaptığı kayaya oyulmuş bir mağara; Şimdi askeri bir müzeye dönüştürüldü.
 • İngiliz mezarlığı ve çitlerle çevrili bir bahçede düz sıralar halinde kayaya oyulmuş binlerce mezar taşı.
 • Alman Mezarlığı, denize bakan yükseklikte inşa edilmiş, anıt benzeri bir kale.
 • Yüksek bir tepede bulunan yüksek bir kale olan İtalyan mezarlığı. Yapının duvarları mermer kaplıdır.

Marsa Matruh’un ana plajları

Marsa Matruh, yumuşak beyaz kumları ve berrak sakin suları ile birçok pitoresk plajıyla ünlüdür ve büyük koy, doğal bir dalgakıran oluşturan bir dizi kayayla açık denizlerden korunmaktadır; Koyun derinliklerinden dolayı suyun rengi maviden yeşile değişir; Düzensiz deniz tabanı ayrıca dağlar, vadiler ve renkli balık türlerinden oluşan harika bir su altı dünyası oluşturur.

Plaj gr

Plaj gr

İyi bir yüzme için en büyük plaj, şehre yaklaşık 17 km uzaklıktaki Gram Plajı, Aşk Plajı’dır; Aslında Akdeniz’e açılmadan önce körfezin çevresindeki son kara parçasını işgal ederek şehre bakmaktadır; Bu cennet konumu mükemmel bir romantik plaj kaçamağıdır; Yumuşak kumları okşayarak orada sakin dalgaları hissedin; Ayak parmaklarınızı ona batırmanın ve sonsuz turkuaz maviye dalmanın cazibesine direnmeyin.

Harika plaj

Harika plaj

Ayrıca şehir merkezine yaklaşık 28 km uzaklıkta bulunan Mersa Matruh’un gururu Agiba Plajı; Marvel kelimesi “mucize” anlamına gelir ve aynı zamanda doğal bir mucizedir! Bu plaj, altta yarım daire şeklinde ve birçok mağaranın bulunduğu kireçtaşı kayalıkların koruması arasında yer almaktadır ve 40 metreden uzun değildir; Sadece yüksek ve anıtsal bir uçurumdan inen bir patikadan ulaşılabilir. Orada kum daha temiz, sıcaklık daha soğuk ama iki taraftaki yamaçların gün batımı saatlerini aldığı harika bir kumsalda gün kısa; Bu yüzden, güneş ışığı azalmaya başladığında, yokuşlara tırmanın, çünkü tepeden manzara gerçekten harika.

Ayrıca bakınız: Belçika’nın başkenti ve en popüler turistik yerleri neresidir

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Belki de en meşhur plaj Kleopatra Plajı’dır, efsaneye göre Kleopatra’nın içinde sevgilisi Mark Anthony ile yıkanmaya geldiği; Kristal berraklığındaki suları kayalarla çevrili, geniş bir kare havuz izlenimi veren muhteşem bir koy; Etrafınızda dönen kuvvetli akıntılar ve dalgaların olduğu kayaların arasında yüzmek biraz zor olsa da dinlenmek için güzel bir yerdir.

Rommel Plajı

Rommel Plajı

Bir diğer popüler plaj ise Rommel Plajı’dır; Hikaye, buranın “Çöl Tilkisi” olarak da bilinen Alman Mareşal Erwin Rommel’in 2. Dünya Savaşı sırasında biraz zaman geçirmek ve günlük yüzmeye gittiği plaj olduğunu söylüyor; Halk plajı güzeldir ve Marsa Matrouh’un doğal göllerinin muhteşem manzarasını sunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Londra’da turizm, en ünlü müzeler ve ziyaret edilecek yerler

sonunda Marsa Matruh turistik yerler, Mısır’ın batı kıyısı sadece yumuşak kumlu plajlar ve berrak bir denizden ibaret değil, aynı zamanda derin yarıklarla dolambaçlı bir kıyı şeridinden oluşuyor; Karayip Mısır olarak bilinen Mısır kıyılarının bu kısmı, eski ve modern bir geçmişe ait bir dizi tarihi kalıntıyı keşfetme fırsatı ile bilinir; Büyük İskender tarafından kurulduğu söylenen, beklenmedik güzellikte bir yer olan Marsa Matruh’da yolculuğunuza başlayabilir ve ardından eski Mısır’ın en güçlü tanrılarından biri olan Amun’u onurlandırmak için Siwa’ya devam edebilirsiniz.