record screen in mojave

Mac’te Kayıt Nasıl Görüntülenir

Hiç Mac’inizde bir şey olurken ekranı videoya çekmek istediniz mi? Belki bir video izliyorsunuz ve bir klip çekmek istiyorsunuz; belki birine bir şeyin nasıl yapılacağını göstermeye çalışıyorsunuz ve bir video bunu çok daha basit hale getirebilir; Koruma için bir FaceTime çağrısını saklamak isteyebilirsiniz; veya belki bir uygulama veya web sitesi beklediğiniz gibi çalışmıyorsa bazı garip davranışları kaydetmeniz gerekebilir.

Ayrıca Mac’inizde (örneğin YouTube veya Netflix’ten) oynatılan ve bunun mümkün ve hatta yasal olup olmadığını merak eden bazı videoları kaydetmeyi umuyor olabilirsiniz. Veya video kaydetme girişiminizin neden sesi de kaydetmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Neyse ki Mac’inizin ekranında neler olduğunu kaydetmek çok kolay – işte size nasıl olduğunu göstereceğimiz yer.

Not: Ekranı iPhone veya iPad’inize kaydetmek için iOS’ta bir kayıt ekranı özelliğini ve YouTube videosu dahil olmak üzere oynatılan herhangi bir şeyi de kullanabilirsiniz, bunu nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz: iPhone ekranınızı nasıl kaydedersiniz.

MacOS Mojave’de ekran kaydı

MacOS Mojave'de ekran kaydı

MacOS Mojave, Eylül 2018’de geldiğinde ekran kaydı çok daha kolay hale geldi.

Aşağıda özetlediğimiz yöntem olan QuickTime’ı kullanmak yerine, yeni ekran görüntüsü araç çubuğuna yerleştirilmiş bir Ekran Kaydı aracı var.

Mojave’de nasıl ekran kaydı yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Command + Shift + 5 tuşlarına basarak ekran görüntüsü araç çubuğunu açın.
 2. Tüm Ekranı veya Seçilen Bölümü Kaydedebilirsiniz. İhtiyacınız olanı seçin.
 3. Tüm Ekranı Kaydet’i seçerseniz, Seçenekler’in yanında görünen Kaydet düğmesine tıklamanız yeterlidir.
 4. Birden fazla ekranınız varsa Kayıt düğmesine tıklayın ve basılı tutun; Ekran 1 ve Ekran 2 seçeneklerini göreceksiniz.
 5. Ekranın bir bölümünü kaydetmek istiyorsanız, Seçilen Bölümü Kaydet seçeneğine tıklayın. Kaydı tetiklemeden önce kaydetmek istediğiniz alanı seçebilir veya sadece kutuyu üzerine sürükleyebilirsiniz. Kayıt ekranı Mojave
 6. Hazır olduğunuzda Kaydet’i tıklayın.
 7. Kaydın gerçekleştiğinin tek göstergesi, ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğunda görünen küçük Durdur düğmesidir. Kaydetmek istediğiniz şey bittiğinde, Menü çubuğunda (zamanlayıcının yanında) görünen Durdur düğmesini tıklayın veya tekrar Shift + Command + 5 tuşlarına basın ve görüntülenen menüde durdur düğmesine basın. kayıt ekranı mojave
 8. Kayıt, ekranınızın sağ alt köşesinde görünecektir. Videoyu Hızlı Bakış’ta açmak için üzerine tıklayın. Alternatif olarak video kaydını Masaüstünüzde bulacaksınız.
 9. Video klibinizi düzenlemek için Bitti’nin yanında görünen kısalt düğmesine tıklayın. Kayıt ekranı Mac
 10. Video klibi kırpmak için kaydın başındaki ve sonundaki sarı tutma noktalarına tıklayın ve bunları içe doğru sürükleyin. Ekranı kaydet mac
 11. Bitti’yi tıklayın.

Sesin kaydedilmediğini fark ettiyseniz, kaydetmeye başlamadan önce mikrofonun seçili olduğundan emin olun. Bu ayara Seçenekler> Dahili Mikrofon seçeneğine tıklayarak erişebilirsiniz.

Henüz Mojave’yi yüklemediyseniz veya Mac’iniz desteklenmediği için Mojave’yi yükleyemiyorsanız, yine de Mac ekranınızda video kaydedebilirsiniz, nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin …

QuickTIme kullanılarak Mac’te ekran nasıl kaydedilir

QuickTIme kullanılarak Mac'te ekran nasıl kaydedilir

Mojave’yi çalıştıramıyorsanız veya yüklemek istemiyorsanız, Mac’inizin ekranında neler olup bittiğini kaydetmenin hala kolay olduğunu duymak sizi memnun edecektir; tek ihtiyacınız olan, Mac’inizle birlikte ücretsiz olarak gelen QuickTime Player.

 1. QuickTime Player’ı açın. Uygulamayı bulmak ve açmak için Command + Space tuşlarına basarak Spotlight’ı tetikleyin ve QuickTime yazmaya başlayın …
 2. Yeni Ekran Kaydı’nı seçin. Bunu yapmanın en basit yolu, Dock’unuzdaki QuickTime Player simgesine sağ tıklamak ve bu menüden Yeni Ekran Kaydı’nı seçmektir. Ekranı kaydet Quicktime
 3. Ekranınızda bir Ekran Kaydı kutusu açılacaktır.
 4. Dahili mikrofon veya ses için harici mikrofon kullanma fırsatı gibi daha fazla seçenek görmek için beyaz aşağı oka tıklayın. Ekranı kaydet Quicktime
 5. Örneğin, iPhone kulaklığınızı bir seslendirme için konuşurken kendinizi kaydetmek için kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda iPhone kulaklığınızı takın ve Harici Mikrofon’u seçin.
 6. Bu şekilde ekranınızda oynatılan videolardan ses kaydı yapamayacağınızı unutmayın. (YouTube ve diğer kaynaklardan video yakalama konusunu ayrı bir makalede ele alacağız. YouTube videosunu iPad’inize nasıl indireceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.)
 7. Kayıt sırasında fare tıklamalarınızın görünüp görünmeyeceğini seçme seçeneği de vardır. Bu, varsayılan olarak kapalıdır.
 8. Kaydetmeye hazır olduğunuzda, ekranın bir kısmını veya tüm ekranı kaydetmeyi seçebilirsiniz. Sadece ekranın bir kısmını kaydetmek istiyorsanız, kırmızı kayıt düğmesine tıklayın. Ekranınızın bir bölümünü kaydetmek için sürüklemenizi söyleyen bir mesaj göreceksiniz, bu nedenle yakalamak istediğiniz alan boyunca bir kayan çerçeve sürükleyin. Alanı seçtikten sonra kayıt düğmesine tekrar tıklayın. Ekranı kaydet Quicktime
 9. Alternatif olarak tüm ekranı kaydedebilirsiniz. Kırmızı kayıt düğmesine tıklayın ve ardından kayda başlamak için ekranın herhangi bir yerine tıklayın.
 10. Kaydı bitirmeye hazır olduğunuzda, Dock’taki QuickTime simgesine sağ tıklayın ve menüden Kaydı Durdur’u seçin.
 11. Kaydı bitirmeye hazır olduğunuzda, Dock’taki QuickTime simgesine sağ tıklayın ve menüden Kaydı Durdur’u seçin.
 12. QuickTime filmini kaydedin.

Bu çekimi iMovie ve Final Cut Pro’da kullanabilecek ve hatta doğrudan YouTube’da paylaşabileceksiniz.

ScreenFlow

ScreenFlow

ScreenFlow 8, Telestream

App Store’da mevcut, £ 129,99

Biraz daha özellikli bir şeye ihtiyacınız varsa, belki de anlatımla birlikte bilgisayar tabanlı öğretici videolar oluşturmak veya YouTube hayran kitleniz için bir oyun oynatmak için Screenflow iyi bir seçenek olabilir.

Bu araç, ekranınızı kaydetmenizi ve sonucu düzenlemenizi sağlar.

ScreenFlow ayrıca FaceTime kameranızdan video çekmenize ve ekran aktivitesini kaydedmenize olanak tanır – yalnızca bedensiz bir ses olarak var olmak yerine izleyicilerinizle görsel olarak bağlantı kurmanıza olanak tanıyan akıllıca bir dahil etme.

Camtasia

Camtasia

Camtasia, TechSmith

Ücretsiz Deneme veya £ 229,78

Camtasia, yalnızca ekranınızdaki hareketi değil, aynı zamanda (isteğe bağlı olarak) yerleşik bir FaceTime kameradan video yakalayan tam bir yakalama ve düzenleme çözümüdür.

Bir kez yakalandıktan sonra, üretiminizi doğrudan Camtasia’da düzenleyebilir, teorik olarak projenizi baştan sona tek bir uygulama kullanarak baştan sona taşıyabilirsiniz.

Capto

Capto

Capto: Ekran Yakalama ve Kaydetme, Global Delight

App Store’da mevcut, £ 28.99

Capto (Voila’ya dayalı ancak sıfırdan yeniden oluşturulmuş) yalnızca ekran yakalama, kaydetme ve açıklama ekleme işlemlerini değil, aynı zamanda 4K çözünürlüğe kadar temel video düzenlemeyi de gerçekleştirir.

Diğer bazı programların aksine, Capto stereo ses kaydedebilir ve size kare hızı seçenekleri sunar. Düzenleyicide videoları basitçe kırpabilirsiniz, ancak bu Screenflow veya Camtasia kadar tam özellikli bir düzenleyicidir.

Sıradaki yazıyı okuyun: Mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır

Etiketler:

Not: Sitemizdeki bağlantılar üzerinden satın aldığınızda, size hiçbir ek ücret ödemeden komisyon kazanabiliriz. Bu, editoryal bağımsızlığımızı etkilemez. Daha fazla bilgi edin.

.