lost word files mac

Mac’te Kaydedilmemiş veya Kayıp Word Belgeleri Nasıl Kurtarılır

Yüzünüzdeki rengi çabucak yok edebilecek bilgisayarla ilgili birkaç felaket var. Bunlar arasında sadece Yanıtla yerine Tümünü Yanıtla’ya basmak, başarısız olan sabit sürücünün yedeklemediğiniz videolar ve fotoğraflar içerdiğini fark etmek veya üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığınız bir belgenin kaybolduğu o kader anı dahildir.

Mac’iniz çökse ya da donsa, kaydetmeyi unutmuş olsanız ya da yanlışlıkla silmeye tıklamış olsanız da, hepsi kaybolmayabilir. Kaybolan Word belgesini nasıl kurtarabileceğinizi size göstereceğiz.

Her şey olması gerektiği gibi çalışıyorsa, Word’deki bir dosyayı kaybetmek oldukça zordur. Word’ün otomatik kaydetme özelliği vardır, bir kaza durumunda, son on dakika haricinde işinizin büyük bir kısmına sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Mac’te Word’ün nerede otomatik olarak kaydedileceği dahil olmak üzere, bir Word Belgesinin otomatik kaydetmeden nasıl kurtarılacağını aşağıda açıklıyoruz.

Bu yüzden panik yapmayın! Belgenizi geri alma şansınız yüksek. Aşağıda kaydedilmemiş veya silinmiş bir Word belgesini kurtarmanın çeşitli yollarını inceleyeceğiz.

Ayrıca şu makalelerden birini faydalı bulabilirsiniz: Kayıp TextEdit belgeleri nasıl kurtarılır veya Silinen dosyalar nasıl kurtarılır.

Word belgeleri Çöp Kutusu’ndan nasıl kurtarılır

Başlangıç ​​olarak, dosyaların kaybolduğu en belirgin yeri kontrol edeceğiz.

Bazı durumlarda, onu sildiğiniz için dosyanız eksik olabilir. Mac’inizde yer açmaya çalışırken kolayca yapılır ve yalnızca birinin çok önemli olduğunu anlamak için bir sürü eski dosyayı kaldırırsınız. Neyse ki bu göründüğü kadar felaket değil. Belge yine de Çöp Kutusu’nda bulunabilir.

 1. Dock’taki Çöp Kutusu simgesine tıklayarak açın.
 2. Artık Çöp Kutusu’nun içeriğini göreceksiniz. Dosyanı ara. Bir dosyaya tıklarsanız ve Boşluk Çubuğuna basarsanız, onun bir önizlemesini görebilirsiniz.
 3. Dosyanızı görmüyorsanız, Çöp Kutusunda ‘Kurtarılan Öğeler’ klasörünü arayın. Dosyanızın orada bulunması mümkündür.
 4. Oradaysa, sağ tıklamanız ve Geri Koy’u seçmeniz gerekir. Bu, dosyayı orijinal olarak kaydedildiği klasöre geri yerleştirir ve üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Mac için Word'de kayıp belgeler nasıl kurtarılır: Çöp kutusunu kontrol edin

Her şey bu kadar basit olsaydı çok güzel olurdu, ama muhtemelen dosyanızı bu kadar kolay bulamadınız. Umudunuzu kaybetmeyin!

Otomatik Kurtarma klasöründen Word belgesini kurtarın

Mac için Word, varsayılan olarak açılan Otomatik Kurtarma adlı yerleşik bir otomatik kaydetme özelliğine sahiptir. Bu, Word’ün, yazılıma manuel olarak bunu yapmasını söylemenize gerek kalmadan, üzerinde çalıştığınız belgeyi sessizce kaydettiği anlamına gelir.

Bu özelliğin düzgün çalışması için belgeyi başlangıçta bir adla kaydetmeniz gerekir, ardından Word her on dakikada bir artımlı kayıtlar yapacaktır.

Ancak, bilgisayarınız veya yazılımınız beklenmedik bir şekilde kapandığı için belge kaybolduysa, henüz kaydetmemiş olsanız bile Word’ü yeniden başlattığınızda kurtarılan bir dosya istenmelidir. Bu durumda, AutoRecovery klasöründe bunun bir sürümünü yine de bulabilirsiniz.

Bunun çalışma şekli, kullandığınız Mac için Word sürümüne bağlıdır. Aşağıda her birine ayrı ayrı bakacağız.

Word’ü daha iyi tanımak mı istiyorsunuz? Mac için Word için en önemli ipuçlarımızı okuyun.

Word 2016’da Otomatik Kurtarma klasörü nasıl bulunur

Word 2016’da Otomatik Kurtarma’yı şu şekilde bulabilirsiniz:

 1. Word 2016’da, Otomatik Kurtarma klasörü sistemin derinliklerine gömülüdür ve Mac’inizin gizli dosyaları görüntülemesini gerektirir, bu nedenle ilk adım bu gizli klasörleri ortaya çıkarmaktır, bunu yapmak için aşağıdaki bağlantıdaki tavsiyemizi izlemenizi öneririz, ancak anahtar kombinasyonu cmd + shift + kullanmaktır. (tam nokta). Oku: Mac’te gizli dosyalar ve klasörler nasıl gösterilir.
 2. Bunu yaptıktan sonra Finder’ı açmanız ve ardından sol sütundaki Ana Sayfa simgesine tıklamanız gerekir (genellikle adınızdır). Şimdi aşağıdaki klasöre gidin:
  Kitaplık / Kapsayıcılar / com.microsoft.Word / Veri / Kitaplık / Tercihler / Otomatik Kurtarma /Mac için Word'de kayıp belgeler nasıl kurtarılır: Mac için Word Otomatik Kurtarma özelliği
 3. Herhangi bir Otomatik Kurtarma dosyanız varsa, bunlar burada olacaktır. Hatırlanması gereken bir nokta, Otomatik Kurtarma dosyalarının geçici olduğu ve yalnızca Word’ün beklenmedik bir şekilde kapandığını düşündüklerinde var olduğudur. Bu nedenle, belgeyi kapatırken Kaydetmek yerine Kaydetme’yi tıkladıysanız, bunun için bir Otomatik Kurtarma dosyası olmayacaktır.

Word 2011’de Otomatik Kurtarma klasörünü bulma

Word 2011 kullanıyorsanız, Otomatik Kurtarma klasörünü bulmak kolaydır:

 1. Menü çubuğundaki Dosya seçeneğine tıklayın, ardından Otomatik Kurtarma’yı arayın.
 2. Word’ü sık kullanıyorsanız, birkaç farklı Otomatik Kurtarma dosyası olabilir, bu nedenle hangisinin eksik öğenizle eşleştiğini görmek için tarihi kontrol edin.
 3. Belgeyi bulduğunuzda, açmak için üzerine tıklayın, ardından yeni bir adla tekrar kaydetmeyi unutmayın.

Belgenizi Otomatik Kurtarma klasöründe bulamasanız bile, orada olmaması söz konusu olmayabilir. Otomatik Kurtarma klasöründeki dosyalar her zaman görünmez.

Bununla ilgili ilk elden deneyime sahibiz. Geçmişte, Mac’imiz bir Word belgesini Office 2011 Otomatik Kurtarma klasörüne ‘faydalı bir şekilde’ kaydetmişti. Bu, klasöre eriştiğimizde (yalnızca Office 2011 Otomatik Kurtarma için Spotlight’ta hızlı bir arama) dosyaların hiçbir yerde görülmemesi dışında bir sorun olmazdı.

Bu ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, Otomatik Kurtarma klasörümüzdeki en son dosya 5 Mart’a aittir, ancak oraya kaydedilen daha yeni dosyaların olduğunu biliyoruz.

Mac için Word'de kayıp belgeler nasıl kurtarılır: Otomatik Kurtarma Word belgem nereye kaydedilir?

Otomatik Kurtarma dosyasıyla ilgili sorun, varsayılan olarak görünmeyen bir Kitaplık klasöründe bulunması ve dosyalarınızın görünür olup olmaması üzerinde bir miktar etkiye sahip olmasıdır.

Neyse ki dosyayı bulmanın bir yolu var. İşte nasıl …

Dosyaları Office 2011 Otomatik Kurtarma klasöründe görüntüleme

 1. Finder’a gidin ve sayfanın üst kısmındaki menüden Git’i seçerken Alt (veya Option) tuşuna basın. Bu, Kitaplık klasörünü görünür hale getirecektir (Alt tuşuna basmazsanız, onu görmezsiniz – ve Alt’ı basılı tutmanız gerekir yoksa kaybolur).
 2. Libray klasörünü açmak için Kitaplık’a tıklayın.
 3. Aşağıdaki klasörü bulun: Uygulama Desteği> Microsoft> Office> Office 2011 Otomatik Kurtarma.
 4. Bu görünümde Office 2011’i gördüğünüzde dosyanızı bulabilmeniz gerekir.

Belgelerin eski sürümleri nasıl kurtarılır

Word’ün belgelerinizin yedeğini alabileceğini biliyor muydunuz? Belgenizin daha eski bir sürümüne dönmek istiyorsanız bu yardımcı olabilir.

 1. Dosya: Geri Yükle’ye tıklayın.
 2. En son kaydedilen sürüme dönebilir veya belgenizin çeşitli sürümlerine göz atabilirsiniz.

Time Machine ile belgelerin eski sürümleri nasıl kurtarılır

Harici bir sürücüde Time Machine yedeğiniz varsa, sisteminizde silinmiş veya bozuk bir dosyanın hala bulunduğu bir zamana geri dönebilirsiniz.

Dosyanızı veya dosyanızın daha önceki bir sürümünü görmeyi umduğunuz klasöre gidin. Örneğin, yukarıda belirtilen Otomatik Kurtarma klasörünü bile deneyebilirsiniz.

Zaman makinesini açın ve dosyanızın orada olup olmadığını görmek için günü, haftaları veya ayları geriye doğru kaydırın. Sizin için parmaklarımızı çapraz tutacağız.

Dosyalarınızı nasıl kurtaracağınızla ilgili talimatlar için Eksiksiz Time Machine kılavuzumuzu izleyin.

Yedek rutininiz olmayacak kadar talihsizseniz, hemen bir tane başlatmanızı öneririz. Mac’ler çok güvenilir makinelerdir, ancak her zaman bir şeylerin ters gitme riski vardır, bu nedenle kendinizi olası felaketlere karşı korumak en iyisidir.

Bu temel uygulama için birkaç çözümü vurgulayan bir Mac nasıl yedeklenir özelliğimize bakmayı deneyin.

Ya dosyanızı hiç kaydetmediyseniz – bir çılgınlık anında Kaydetmek yerine Kaydetme’ye tıkladıysanız? Olur! Dosyanı geri alabilir misin?

Kayıp dokümanları Geçici klasörden kurtarın

Mac’inizde ayrıca dosyaları geçici olarak saklayabileceği bir klasör vardır. Geçici klasörün bulunması kolay değil.

Geçici klasörü bulmak için Terminal’i kullanın (bunu Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Terminal’de bulun veya Command + Boşluk tuşlarına basarak Spotlight Terminal’i arayın.

 1. Açık Terminal
 2. Tür: $ TMPDIR’i açın
 3. Enter’a bas.

Bu TMP klasörünün içinde Temporaryitems adlı bir klasör bulmalısınız. Belgenizin içinde olması mümkündür.

Kayıp Word dosyalarını önlemek için ipuçları

Önce kaydedin, sık sık tasarruf edin

Özellikle Mac’iniz biraz güvenilmezse, sık sık kaydetmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok.

Sizin için Word otomatik kaydetmeye güvenebilirsiniz, ancak Otomatik Kaydetmeden gerçekten yararlanmak için önce dosyayı kaydetmeniz gerektiğini unutmayın.

Otomatik kaydetme sıklığını değiştirme

Mac için Word’de otomatik kaydetmeler arasındaki boşlukları azaltabileceğiniz, bilmeniz gereken yararlı bir şeydir. Varsayılan olarak on dakikalık aralıklarla ayarlanırlar, ancak bunları daha sık yapmak kolaydır.

Word’de ekranın üst kısmındaki Menü çubuğuna gidin ve Word’e tıklayın. Açılır menüden Tercihler’i seçin ve ardından Çıktı ve Paylaşım bölümünde Kaydet adlı bir disk simgesi göreceksiniz. Bunu tıkladığınızda artık alttaki ‘Her X dakikada bir kaydet’ kutusuna bir değer girerek kaydetme işlemleri arasındaki süreyi ayarlayabilirsiniz.

Mac için Word'de kayıp belgeler nasıl kurtarılır: Otomatik kaydetme sıklığını değiştirme

Mümkün olduğunca düşük seviyeye ayarlamak cazip gelse de, özellikle büyük bir dosya üzerinde çalışıyorsanız, her dakika kaydediliyorsa Word’ün performansının biraz engelleneceğini unutmayın. Sizin için en uygun ayarın hangisi olduğunu görmek için denemeler yapın.

.