Mac’te GIF Nasıl Oluşturulur: macOS’ta GIF Oluşturmanın 4 Ücretsiz Yolu

Bu eğiticide, Mac’inizle birlikte gelen yazılımı kullanarak iPhone’unuzda çekilen Canlı Fotoğrafları kullanarak nasıl GIF oluşturacağınızı gösteriyoruz. Ayrıca çeşitli ücretsiz Mac araçlarını kullanarak harika animasyonlu GIF’lerin ve herhangi bir video klipten nasıl oluşturulacağını da açıklayacağız. İlgili tavsiyeler için iPhone’da nasıl GIF oluşturulacağını ve iPhone’da nasıl GIF gönderileceğini gösteren makalelerimize bakın.

GIF nedir?

GIF (Grafik Değişim Biçimi), 1987’de web’in doğuşundan hemen önce icat edildi. GIF görüntü biçiminin, 1996’da gelen PNG (Taşınabilir Ağ Grafikleri) ile değiştirilmesi gerekiyordu, ancak PNG daha iyi şeffaflığa sahip olsa da ve sıkıştırma, yapamayacağı bir şey vardı: animasyon.

GIF’ler, reklam sonsuz döngüsüne ayarlanabilecek birden fazla animasyon karesi depolar – eklenti veya video oynatıcı gerekmez. Paylaşması ve hazırlaması kolaydır ve bu günlerde onları her yerde görüyorsunuz. Özellikle Buzzfeed’de.

Sonuç olarak herkes GIF oluşturmak istiyor ve neyse ki macOS High Sierra’nın piyasaya sürülmesiyle bunu yapmak daha da kolaylaştı.

Mac’te GIF nasıl oluşturulur

Bu eğitim, GIF oluşturmak için dört ücretsiz araca odaklanacaktır. Öncelikle, Mac App Store’dan indirebileceğiniz ve Mac ekranınızın bir bölümünü seçmenize, kaydetmenize ve bir GIF’e dönüştürmenize olanak tanıyan ücretsiz bir yazılım olan GIPHY Capture’a bakacağız.

İkinci olarak, Canlı Fotoğrafları GIF’lere dönüştürmenin bir yolunu inceleyeceğiz.

Ayrıca, çevrimiçi video kliplerin bölümlerini mutlak minimum yaygara ile GIF’lere dönüştüren Imgur Videodan GIF’e aracına da bakacağız – harika bir şekilde kolay ve kullanışlıdır ve yeni başlayanlar için önerdiğimiz yöntemdir.

Ardından, Mac’inizle birlikte gelen QuickTime Player uygulamasını ve Mac App Store’da ve çevrimiçi hizmet EzGIF’te bulunan PicGIF – PicGIF Lite’ın ücretsiz sürümünü kullanarak nasıl animasyonlu GIF’ler (yine ücretsiz) yapacağınızı göstereceğiz. Bu biraz daha gelişmiştir, ancak Mac’inizde zaten sahip olduğunuz video dosyalarından GIF’ler oluşturmanıza olanak tanır.

GIPHY Capture’ı kullanarak bir GIF oluşturun

GIPHY Capture (önceden GifGrabber olarak adlandırılırdı), Mac App Store’dan indirilebilen ücretsiz bir yazılım parçasıdır. GIPHY Capture’ın en iyi yanı, yalnızca YouTube gibi tek bir hizmet için olmamasıdır – Mac’inizde görüntülediğiniz her şey, son derece hızlı ve son derece kolay bir şekilde bir GIF’e dönüştürülebilir. Maviden siyahtan beyaza ve altına dönüşen kötü şöhretli elbisenin videosuyla nasıl bir GIF oluşturduğumuzu göstereceğiz.

GIPHY Capture’ı Mac App Store’dan indirdikten sonra yazılımı açtık ve ekranda yeşil bir kare belirdi.

Mac'te animasyonlu GIF nasıl oluşturulur: GIPHY Capture

Daha sonra GIF oluşturmak istediğimiz videoyu (bu durumda bir Vine) yükleyebilir ve kutuyu videoya mükemmel şekilde sığacak şekilde yeniden düzenleyebilirdik. Sonra tek yapmamız gereken, GIF oluşturmaya başlamak için “Kaydı Başlat” ı tıklamaktı. Kullanmak için maksimum 30 saniyeniz var, ancak olabildiğince az kullanmaya çalışın: GIF dosyaları oldukça büyük olabilir.

Mac'te animasyonlu GIF nasıl oluşturulur: GIPHY Capture

GIF’iniz yakalandıktan sonra Menü Çubuğundaki GIPHY Capture logosunu tıklayın ve GIF’inizi seçin. Daha sonra dosyayı küçültmek için GIF’inizi yeniden boyutlandırabilir, kırparak mükemmel hale getirebilir ve hatta paylaşılmaya hazır bir URL oluşturabilirsiniz. Normal olarak da dışa aktarabilirsiniz.

‘Altyazılar’ sekmesi ayrıca, çeşitli yazı tipleri, boyutları ve renklerle farklı zamanlarda tetiklenecek birden fazla başlık ayarlama seçeneğiyle GIF’lerinize metin başlıkları eklemenize de olanak tanır.

Mac'te animasyonlu GIF nasıl oluşturulur: GIPHY Capture

GIF’inizi kaydettikten sonra, istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Uygulamadan çıktığınızda, kaydedilmemiş tüm GIF’lerin atılacağını unutmamak önemlidir, bu nedenle kapatmadan önce ihtiyacınız olan her şeyin kaydedildiğinden emin olun! Sonuç, kabul edeceğinizden eminiz, oldukça etkileyici:

Canlı Fotoğraftan GIF Oluşturun

Apple, iPhone’da Live Photo ayarını tanıttığında, pek çok insan bu hareketli görüntüleri oluşturup GIF olarak paylaşabileceklerini merak etti.

MacOS High Sierra’dan itibaren, tam da bunu yapmak mümkündür. Ancak paylaşmaya değer bir GIF oluşturmak için aşağıdaki tavsiyemize uymak isteyeceksiniz.

Fotoğraflar’da GIF gibi bir şey oluşturmak için iPhone’unuzda kaliteli bir Canlı Fotoğraf çekmeniz gerekir. İPhone 6s / 6s Plus veya sonraki modellerde Live Photo çekebilirsiniz. İPhone’da Canlı Fotoğrafların nasıl çekileceğini buradan okuyun.

Fotoğrafı çekerken aşağıdakileri aklınızda tutmalısınız:

 • Telefonu olabildiğince sabit tutun – iPhone’unuzun çekimden önce ve sonra birkaç saniye kayıt yapacağını unutmayın, bu nedenle çekimi yaptıktan hemen sonra hareket ettirmeyin.
 • Öznenizin konumunu düşünün, özneniz çerçeveden çok fazla uzaklaşmıyorsa, Gif’iniz çok daha düzgün görünecektir – resimden atlamak yerine yerinde zıplamayı düşünün

GIF’e dönüştürmek istediğiniz Live Photo’unuz olduğunda, işlemi Mac’te tamamlamanız gerekir.

Canlı Fotoğrafınızı bir Gif’e dönüştürmek için şu adımları izleyin:

 1. Fotoğraflar uygulamasını açın.
 2. İCloud Fotoğraf Kitaplığı ayarladıysanız, iPhone’unuzda çektiğiniz tüm fotoğraflar Fotoğraf kitaplığınızda bulunmalıdır. Live Photo’larınızı Live Photos albümünde hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.
 3. İCloud Fotoğraf Kitaplığınız yoksa, fotoğrafı Fotoğraflar’a aktarmalısınız. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, en basit olanı muhtemelen AirDrop ile paylaşmak ve onu Fotoğraflar’a sürüklemek olacaktır.
 4. GIF’e dönüştürmek istediğiniz Canlı Fotoğrafı bulduğunuzda, üzerine çift tıklayarak Fotoğraflar’da açın ve ardından sağ üst köşedeki Düzenle’ye tıklayın.
 5. Canlı Fotoğraf olduğu için, görüntünün altında film rulosunun küçük resimlerini göreceksiniz. Kamerayı çekimin başında veya sonunda hareket ettirdiyseniz, burada Canlı Fotoğrafın başını veya sonunu kırpabilirsiniz.
 6. Film rulosunun yanında, varsayılan olarak Live’ı gösterecek bir açılır menü vardır. Canlı Fotoğrafınızı bir GIF’e dönüştürmek istiyorsanız, okları tıklayın ve Döngü veya Sıçrama’yı seçin. Döngü, animasyonu baştan sona tekrar tekrar oynatacaktır. Bounce, animasyonu ileri, geri vb. Oynatacaktır.
 7. İkisini de deneyin ve en mutlu olduğunuz etkiyi yaratanı seçin.
 8. Mutlu değilseniz, belki de Döngünüzün başlangıcı sonla iyi senkronize olmuyordur, örneğin, Live Photo’nun başını ve sonunu yeniden kırpmayı deneyebilirsiniz.
 9. Görüntünün sağındaki kaydırıcıları kullanarak ışığı veya rengi ayarlayarak animasyonu daha fazla düzenleyebilir veya görüntünün üzerindeki Filtreler sekmelerine tıklayarak ve beğendiğiniz birini seçerek farklı bir Filtre deneyebilirsiniz.
 10. GIF’inizi paylaşmaya hazır olduğunuzda, görüntüye sağ tıklayıp Paylaş’a tıklayarak bunu yapabilirsiniz. GIF’inizi e-posta yoluyla paylaşabilirsiniz – paylaşılan dosya alıcıya GIF biçiminde gönderilecektir. Ayrıca GIF’i Fotoğraflar’dan Masaüstünüze sürükleyip bırakabilirsiniz. Mesajlar aracılığıyla paylaştığımızda bunun bir .mov dosyası haline geldiğini unutmayın.
 11. Facebook ve Twitter da Paylaşma seçenekleri olarak mevcuttur, ancak Fotoğraflar’dan doğrudan Facebook’a göndermeye çalıştığımızda, resim bir hareketsiz gibi göründü. Gif’i Masaüstünüzden oraya sürükledikten sonra paylaşırsanız, Facebook’ta GIF olarak paylaşabilirsiniz.

Imgur Video kullanarak GIF oluşturun

Imgur, kullanıcıların GIF’ler de dahil olmak üzere her tür görseli yayınladığı, paylaştığı, oyladığı ve yorum yaptığı bir sosyal görüntü paylaşım ve barındırma sitesidir. 2015’in başlarında Imgur, çevrimiçi videoyu GIF’lere dönüştürmeyi kolaylaştıran yeni bir hizmet başlattı ve bunun harika olduğunu düşünüyoruz.

Videodan GIF’e denir. Yapmanız gereken tek şey, video klibin URL’sini girmek (en önemlisi YouTube ve Vimeo’yu ve ayrıca bir dizi başka siteyi kapsar), zamanlamalarla biraz uğraşmaktır (döngülü GIF’inizin nasıl görüneceğini yararlı bir şekilde önizler) gibi, seçili zaman dilimine göre) ve ardından GIF Oluştur düğmesine basın.

Bir örnek nasıl olur? Risky Business’ta yerde kayan Tom Cruise’un bir GIF’sini yapmak istiyoruz.

YouTube’da dans sahnesinin bir klibini bulduk (burada, ancak telif hakkıyla ilgili nedenlerle kaybolursa şaşırmayın). Biraz uğraştıktan sonra en iyi bitin 0:39 ile 0:41 arasında olduğunu gördük – ancak zamanlama deneylerini YouTube’un yanı sıra Imgur’un aracında da yapabileceğinizi unutmayın.

YouTube'da animasyonlu bir GIF nasıl oluşturulur: Riskli İşletme

Bu yüzden URL’yi Video’dan GIF’e ekliyoruz ve kaydırıcıları 0:39 ile başlayan iki saniyelik bir bölüm seçilecek şekilde hareket ettiriyoruz. Yapmamaya karar verdiğimiz bir metin başlığı ekleme seçeneği var ve ardından ‘GIF Oluştur’ düğmesine basmanız yeterli.

Animasyonlu GIF nasıl yapılır: Imgur Video'dan GIF'e aracı

İşlem bir veya iki dakika sürer, ancak yakında GIF’inize çevrimiçi olarak bir Imgur bağlantınız olacak. Dilerseniz GIF’i web sayfasından masaüstünüze sürükleyip bırakabilirsiniz.

Bu arada, şu şekilde sonuçlandı:

Animasyonlu GIF nasıl yapılır: Imgur Video'dan GIF'e aracı

QuickTime Player ve PicGIF Lite kullanarak bir GIF oluşturun

Şimdi biraz daha gelişmiş araçlar kullanacağız. Bu daha zor yöntemlerin çabaya değip değmeyeceği tartışmalı, ancak yine de oldukça basitler ve faydası, videonun bu yöntem için çevrimiçi olması gerekmemesidir.

Öncelikle, biraz videoya ihtiyacınız olacak. Bir iPhone ile çekilen bir klip, ClipConverter kullanılarak yakalanan bir YouTube klibi veya etrafınızdaki herhangi bir video dosyası olabilir. Klibi QuickTime Player’da açın. Bu, Mac’in varsayılan oynatıcısıdır, bu nedenle dosyaya çift tıklamanın bunu yapması gerekir – ancak başka bir uygulamada açılırsa, dosyayı CTRL tıklayıp bunun yerine ‘Birlikte Aç’ı seçebilirsiniz.

Animasyonlu GIF’ler kısa olmalı ve – tercihen – estetik açıdan hoş bir şekilde döngüsel olmalıdır. Videonuzu kolayca birkaç saniyeye kadar kısaltabilirsiniz; CMD ve T’ye basın, ardından sarı kırpma tutamaçlarını kullanarak başlangıç ​​ve bitiş karelerini ayarlayın. Yeni klibi farklı bir adla kaydedip bitirdiğinizde “Kırp” ı tıklayın.

Mac'te animasyonlu bir GIF nasıl oluşturulur

Şimdi sihir gerçekleşir.

PicGIF Lite’ı Mac App Store’dan indirin. Açılışta çok basit bir arayüz göreceksiniz – sizi video eklemeye davet eden bir ekran. Son adımda kırptığınız dosyayı açın ve birkaç dakika içinde dikkatlice kırpılmış klibiniz bir düzenleme ekranında açılacaktır. Bir ‘Kırp’ düğmesi var, ancak Lite sürümünde çalışmıyor – bu nedenle kareleri PicGIF’in zaman çizelgesi görünümüne aktarmak için ‘Yükle’yi tıklayın.

Mac'te animasyonlu bir GIF nasıl oluşturulur

Bu bir kısaltılmış sürüm olmasına rağmen, animasyonunuzun çıktısını almadan önce program içinde yapabileceğiniz bazı optimizasyonlar vardır. Videoyu oynattıktan sonra, döngüyü iyileştirmek için başlangıçtaki veya sondaki kareleri silebilirsiniz. Ayrıca, genel dosya boyutunu azaltmak için dosyayı ‘Otomatik Optimize Et’ olarak da ayarlayabilirsiniz.

GIF olarak kaydetmeden önce yapılacak son bir şey, görüntünüz için doğru en boy oranını seçmektir. Orijinalin boyutları listelenmemişse, “Özel” i seçebilir ve yüksekliği ve genişliği manuel olarak girebilirsiniz.

Mac'te animasyonlu bir GIF nasıl oluşturulur

PicGIF’in Lite sürümünde metin eklemek desteklenmese de, GIF oluşturulduktan sonra yine de metin ekleyebiliriz. Çevrimiçi hizmet EzGIF’e gidin, ‘GIF Efektleri’ etiketli bağlantıyı tıklayın ve ‘GIF’e Metin Ekle’yi seçin. Daha önce oluşturduğunuz optimize edilmiş animasyonu yüklemeniz istenecektir. Bu araçtaki seçenekler, çeşitli yazı tiplerini kullanarak görüntüye siyah veya beyaz metin eklemenizi sağlar. Klasik viral GIF efekti için ‘Impact’ kullanın.

İşte bu kadar – metin içeren bir video klipten animasyonlu bir GIF oluşturdunuz, tümü ücretsiz olarak ve Mac’inizde.

Mac'te animasyonlu bir GIF nasıl oluşturulur

.