how to stop macbook webcam access

Mac Web Kameranızın Hacklenmesini Nasıl Engellersiniz

Web kameranıza istenmeyen erişim tehdidi, önlem almak için yeterince endişeye neden olur. 2013’te, Washington Post tarafından bildirilen John Hopkins Üniversitesi’nden yapılan araştırma, MacBook ve iMac web kameralarına LED gösterge ışığı etkinleştirilmeden nasıl sızılabileceğini ortaya çıkardı.

Apple’ın güvenlik önlemleri, bilgisayarlarının CPU’sundan başlatılan herhangi bir programı, kamera erişimine ihtiyaç duyması halinde web kamerası LED ışığını otomatik olarak tetiklemeye zorlar. Ancak araştırma makalesi, mikro denetleyici olarak adlandırılan MacBook kameranın içindeki çipin, LED ışığının yanmasını önlemek için yeniden programlanabileceğini ortaya çıkardı – bu, bilgisayar korsanları ve istihbarat kurumları ne yaptığınızı gizlice görebiliyor.

Bu çalışma 2013’te yayınlandı ve 2008’den önceki MacBook ve iMac modellerine baktı, bu nedenle Mac’inizin bu tür izinsiz girişlere karşı güvende olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak Haziran 2019’da Mac web kameralarının saldırıya uğrama tehdidi manşetlere girdi.

Bu en son tehdit, Zoom ile ilgili bir güvenlik sorunundan sonra geldi ve ortak olduğu video konferans uygulamaları vurgulandı.

Zoom güvenlik açığı, kullanıcıların izinsiz olarak Mac’in web kameralarını etkinleştirmeleri de dahil olmak üzere video görüşmelerine izin verilmeden eklenebileceği anlamına geliyordu.

Video konferans hizmeti için yerel web sunucusuyla ilgili güvenlik açığı. Zoom kusuru düzeltti, ancak Şubat 2019’da kendisine vurgulanan güvenlik açığına tepki vermesi için 90 günlük sürenin dolmasına kadar.

Zoom’a göre güvenlik açığı teorikti, başka bir deyişle hiçbir web kamerası hacklenmemişti, ancak şirketin güvenlik açığı ilk söylendiğinde tepki vermediğini, bunun yerine kamuoyuna açıklanmasını beklediğini gösteriyor. onu keşfeden kişi.

Peki, web kameranızın saldırıya uğramamasını sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Meraklıların kameranıza erişmesini engellemenin bir yolu, web kameranıza yetkisiz kaynaklar tarafından erişiliyorsa sizi uyaran güvenlik yazılımı yüklemektir.

Bitdefender Total Security 2019, 34,99 £ / 49,99 ABD Doları (69,99 £ / 89,99 $ ‘dan düşürüldü) ve beş cihaza kadar (mobil dahil) koruyabilir. Şu anda, kardeş sitemiz Tech Advisor’daki en iyi güvenlik yazılımı toplamamızda ilk sırada yer alıyor. Total Security 2019 incelememize buradan bakın.

Kaspersky, hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de bulunan ve web kamerası koruması sunan başka bir güvenlik yazılımıdır. 3 veya 5 cihazı kapsayan Kişisel sürüm için 49.99 £ / 89.99 $ ‘dan başlar, ancak daha yüksek bir fiyat için yirmi cihazı kapsayan Aile sürümünü tercih edebilirsiniz. Kaspersky, en iyi güvenlik yazılımı derlememizde beşinci sırada yer alıyor ve incelemenin tamamını burada okuyabilirsiniz.

OverSight – Ücretsiz web kamerası ve mikrofon engelleyici

Oversight, MacBook web kameranıza erişimi engellemek için yükleyebileceğiniz ancak ücretsiz olarak sunulan başka bir yazılımdır. Parallels Toolbox’a benzer şekilde Oversight, Mac’inizin kamerasına veya mikrofonuna erişildiğinde uyarılar sunar. Yine, indirmek ve kurmak ücretsizdir.

OverSight’ın web sitesi, buradan erişebileceğiniz kurulum sürecinden adım adım geçer. Kurulduktan sonra, MacBook’unuza her giriş yaptığınızda çalışır. Yazılımın ayarlarına Mac Menü Çubuğunuzdaki şemsiye simgesine tıklayarak erişebilirsiniz.

OverSight Tercihleri

Kameranıza veya mikrofonunuza her erişildiğinde, aşağıdaki bildirimleri görmelisiniz (OverSight’ın web sitesinden aşağıdaki görüntüler ve örnek olarak popüler video / ses uygulamaları Facetime ve Shazam’ı kullanın).

OverSight iSight kamera erişimi

OverSight mikrofon erişimi

Bir beyaz listeye, OverSight’ın tercihleri ​​aracılığıyla Menü Çubuğu aracılığıyla tam olarak erişebileceğiniz güvenilir programları eklemeyi seçebilirsiniz. OverSight’ı buradan ücretsiz olarak yükleyin.

Web Kamerası Kılıfları

Web kameranıza biraz bant yapıştırmak, başkalarının kameranıza erişmesini önlemenin en uygun maliyetli yolu olsa da, lens üzerinde yapışkan bant kalıntısını önlemek istiyorsanız, bir web kamerası kapağı da tercih edebilirsiniz. Amazon’da seçim yapabileceğiniz tonlar var ve bunları genellikle üç veya daha fazla paket halinde satın alabilirsiniz.

Geargo MacBook web kamerası kapağı

Örneğin, Geargo’nun ultra ince kapakları (yukarıda resmedilmiştir) üçlü olarak gelir ve MacBook’unuzun web kamerası alanına yapıştırılır (ancak diğer cihazlara da yapıştırabilirsiniz). Erişimi engellemek istediğinizde, kapağı kameranın üzerine kaydırmanız yeterlidir. Kapak, yapışkan bir arkalık ile dizüstü bilgisayara monte edilirken, yapışkan taraf web kamerası merceğine temas etmez.

Amazon’da 5,99 £ (veya Amazon ABD’de 7,49 $) karşılığında Geargo’nun web kamerası kapağını alın.

.