blackmagic egpu review 1

Mac ile eGPU Nasıl Kullanılır (Eski Modeller Dahil)

Apple, bilgisayarlarına üçüncü taraf donanım eklemeyi kolaylaştırmasıyla bilinmemektedir. Aslında, bir Mac’i güncellemek çok zor, çoğu zaman imkansızdır. Ancak, Apple, MacOS High Sierra’da harici grafik işlemci birimlerini veya eGPU’ları kullanmanın bir yolunu sunduğunda tüm bunlar değişti; Artık Mac sahipleri, harici bir grafik işlemcisi ekleyerek Mac’lerinin grafik yeteneklerini geliştirebilirler.

High Sierra’daki değişiklikten önce bile küçük ama aktif bir kullanıcı topluluğu, Mac’te grafik performansını artırmanın nispeten ucuz yolundan keyif alıyordu, ancak High Sierra’nın gelişi bunu daha da kolaylaştırdı. Ve Apple, Mojave’yi piyasaya sürdüğünde süreç daha da kolaylaştı.

eGPU ve Mac

Hangi eGPU’lar Mac’lerle çalışır?

Apple, Apple Store’da satılan kendi eGPU birimlerini yaratmak için dijital sinema yapım şirketi Blackmagic Design ile işbirliği yaptı. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki tane var:

 • Radeon Pro 580 dahil Blackmagic eGPU (599 £ / 699 $, buradan satın alın)
 • Radeon RX Vega 56 dahil Blackmagic eGPU Pro (1.199 £ / 1199 $, buradan satın alın)

Blackmagic eGPU, denememiz için bize Blackmagic Design’dan bir tane verildiği için aşağıda tartışacağımız birimdir.

BlackMagic eGPU

Bununla birlikte, bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve yükseltilebilirlik tercihinize bağlı olarak Sonnet eGFX Thunderbolt 3 sistemi (327 £, buradan satın alın) gibi başka alternatifler de vardır, ancak uyumlu bir grafik kartını ayrıca satın almanız gerekir.

EGPU’nuzu satın almak için acele etmeden önce, şu anda Apple’ın macOS’unun yalnızca resmi olarak AMD tabanlı GPU’ları desteklediğini unutmayın. Mac’te çalışmak için Nvidia tabanlı bir eGPU da alabilirsiniz, ancak biraz daha fazla müdahale gerektirmesini bekleyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken ikinci nokta, Apple’ın eGPU’lara yönelik resmi desteğinin yalnızca Thunderbolt 3 / USB-C arayüzüne sahip daha yeni Mac’ler için olmasıdır. Ancak, aşağıda da göreceğiniz gibi bu, eski makineleri tamamen ortadan kaldırmaz.

Hangi Mac’ler bir eGPU kullanabilir?

Resmi olarak, bir eGPU kullanmak için macOS High Sierra 10.13.4 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Thunderbolt 3 donanımlı bir Mac’e ihtiyacınız vardır, ancak aşağıda daha eski bir Mac ile bir eGPU kullanmanın mümkün olduğunu göstereceğiz.

eGPU bağlantı noktaları

USB-C arayüzüne sahip daha yeni Mac’lerden birine sahip olacak kadar şanslıysanız, gitmeniz oldukça iyi. Çoğu eGPU, bir USB-C bağlantısı kullanır ve bunları taktığınızda Mac’iniz tarafından otomatik olarak algılanır ve macOS High Sierra 10.13.4 veya sonraki bir sürümü yüklü olduğu sürece hemen çalışmalıdır.

Daha eski bir Mac’iniz varsa, bunu aşağıda ele alıyoruz. Aksi takdirde, Mac’inizle bir eGPU’yu nasıl kullanacağınıza ilişkin aşağıdaki bölüme geçin.

Eski bir Mac ile eGPU nasıl kullanılır

Mac’inizde Thunderbolt bağlantı noktası olduğu sürece, aşağıdaki tavsiyeleri izleyerek bir eGPU kullanabilmelisiniz. Ancak Apple bunu resmi olarak desteklemiyor.

2013’ün sonlarında 13 inç MacBook Pro ile bir Blackmagic eGPU kullanabildik. Bu MacBook, entegre bir intel Iris grafik işlemcisine sahiptir. 2013’te yavaştı ve bugünün standartlarına göre çok yavaştı, bu yüzden bir grafik yükseltmesi için mükemmel bir aday.

EGPU'lu eski MacBook

Neye ihtiyacın var

Başlamadan önce doğru donanımı satın aldığınızdan ve uyumlu bir Mac’iniz olduğundan emin olun. Bunu ve bunu okumanızı tavsiye ederiz.

Bizim gibi, Thunderbolt 2 veya hatta sürüm 1 arabirimine sahip eski bir MacBook ile bir eGPU kullanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şey bir USB-C – Thunderbolt adaptörüdür.

Bazı üçüncü taraf bağdaştırıcılar var, ancak Apple’ın çalıştığını bildiğimiz kendi bağdaştırıcılarına bağlı kalmanızı öneririz ve herhangi bir yazılım güncellemesinden sonra çalışmaya devam etmelisiniz (49 £ / 49 $, buradan satın alın). Ek olarak ayrı bir Thunderbolt 2 ila 2 kablosuna da ihtiyacınız olacak, ancak Thunderbolt bağlantı noktanıza daha önce herhangi bir şey taktıysanız muhtemelen zaten var.

Ayrıca, yazma sırasında MacOS Mojave 10.14.5 olan en son macOS’u çalıştırmanız gerekir. High Sierra’yı da kullanabilirsiniz, ancak en son işletim sistemi, bağlandığında hangi uygulamaların harici eGPU donanımını kullanacağını seçmenin daha basit bir yolunu sunar. Mojave çalışırken, artık çalışabilmesi için harici bir ekranın bağlanmasına da gerek yok – tabii istemediğiniz sürece. Video ve fotoğraf düzenleme uygulaması performansıyla daha çok ilgilendiğimiz için testimizde harici bir ekran kullanmadık.

Blackmagic eGPU’nun eski bir Mac ile nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Başlamadan önce Mac’inizi yedeklemenizi öneririz. Bir sonraki adımda göreceğiniz gibi, her şey ters giderse, işlemdeki tüm verilerinizi kaybederek MacOS’u yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bu nedenle, yedeklemeden önce bir sonraki adıma geçmeyin.

Mac’imizi bir eGPU ile çalışacak şekilde ilk kurduğumuzda, bir yama indirip yüklememiz gerekiyordu. Yamayı yüklemek Yönetici ayrıcalıkları gerektirir ancak oldukça basittir ve çok fazla teknik bilgi gerektirmez. Bununla birlikte, sistem bütünlüğü korumasını devre dışı bırakmayı ve macOS’u değiştirmek için bir komut dosyası çalıştırmayı gerekli bulduk.

Mac’inize zarar verebileceğiniz, MacOS’u sıfırdan yeniden yüklemenizi ve işlem sırasında tüm dosyalarınızı kaybetmenizi gerektirebileceğini unutmayın; bu nedenle, devam etmeden önce cihazda sahip olduğunuz tüm önemli verileri yedeklediğinizden emin olun. .

Ancak artık bu uzunluklara gitmenize gerek yok. Bir yama yüklemek, bir komut dosyası çalıştırmak ve işletim sistemini değiştirmek yerine, artık bir otomatik eGPU EFI zip dosyasını indirebilir, onu bir USB flash sürücüye kopyalayabilir ve buradan önyükleyebilirsiniz.

 1. Başlamadan önce eGPU’nun bağlantısının kesildiğinden emin olun.
 2. Automate-eGPU EFI v1.0.5 paketini buradan edinin.
 3. EFI klasörünü FAT32 formatlı bir USB belleğe kopyalayın. Önce USB çubuğunu biçimlendirmeniz gerekecektir. MS-DOS FAT, Master Boot Record kullanın. Sürücüleri biçimlendirme konusunda burada bir eğitimimiz var.
 4. Harici USB sürücüsünden önyükleme yapın (Mac’inizi başlatırken Option / Alt tuşunu basılı tutun ve EFI Boot’u seçin).
 5. Giriş yaptıktan sonra eGPU’yu takın.
 6. Şimdi Terminal’de aşağıdaki komutları yürütün:
  sudo pmset – bir gpuswitch 2
  sudo pmset-bir gpuswitch 0
 7. Oturumu kapatmak için Shift + Cmd + Q ve enter tuşuna basın
 8. Tekrar giriş yap

Yöntem zamanla ve sonraki macOS güncellemelerinde değişebileceğinden daha fazla öneri için bu siteye göz atmanızı öneririz.

eGPU ve Mac

Mac ile eGPU nasıl kullanılır

EGPU desteğini (gerekirse) etkinleştirmek için gerekli adımları tamamladıktan sonra, eGPU birimini Thunderbolt 1, 2 veya 3 bağlantı noktalarınızdan birine takabilirsiniz.

 1. EGPU’yu takın. Apple, en iyi sonuçlar için MacBook Pro’nun sol tarafında bir Thunderbolt bağlantı noktası kullanılmasını önerir.
 2. Bir kez takıldığında, eGPU Mojave tarafından otomatik olarak tanınmalı ve menü çubuğunda aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir simge görünecektir. Simgeyi görüyorsanız, eGPU’nun tanındığı ve kullanıma hazır olduğu anlamına gelir. (Bu aynı zamanda, fişini çekmeye hazır olduğunuzda eGPU biriminizin bağlantısını güvenli bir şekilde kesmek için tıklamanız gereken simgedir.) EGPU mac'u bağlayın
 3. EGPU’yu uygulamalarınızla kullanabilmeniz için sadece bir adım daha var. En basit yöntem, MacOS Mojave’nin en son sürümünü çalıştırmanızı gerektirir. Mojave çalıştırıyorsanız Uygulamalar klasörünüze gidin.
 4. EGPU ünitesiyle kullanmak istediğiniz uygulamayı bulun, üzerine sağ tıklayın ve menüden Bilgi Al öğesini seçin.
 5. Uygulama bilgi penceresinin yarısının aşağısındaki Genel sekmesinde, Harici GPU’yu Tercih Et seçeneğiyle bir onay kutusu görmelisiniz. İşaretle.

Şimdi, bu uygulamayı her açtığınızda, Mac’inizdeki entegre GPU yerine eGPU birimini kullanmalıdır.

Görmeyi bekleyebileceğiniz performans artışı

Thunderbolt 2 arayüzü kullanan eski bir 13 inç MacBook Pro (2013 sonu modeli) kullanıyorduk. Bizim gibi daha eski bir Mac kullanıyorsanız, eski dahili GPU’lar çok yavaş olduğu için bu yükseltmeden önemli ölçüde yararlanmanız muhtemeldir. Thunderbolt 3 (USB-C) Mac’iniz varsa daha da iyi bir gelişme göreceksiniz.

Eski 2013 MBP 13 ”cihazımızın yanı sıra 2018 13 inç MacBook Pro’yu basit bir Final Cut Pro X işleme testiyle aşağıdaki gibi test ettik:

Final Cut Pro Testi: H264’e 6 dakikalık 1080p video oluşturma

 • 2018 13 inç MacBook Pro, 2.7GHz Core i7 16GB, Intel Iris Plus Graphics 655 = 2: 47.33
 • 2018 13 inç MacBook Pro, 2.7 GHz Core i7 16 GB, BM eGPU İLE = 1: 03.82
 • 2013 13 inç MacBook Pro, 2,4 GHz Core i5, 8 GB, Intel Iris 5100 Grafik Kartı = 5: 39,74
 • 2013 13 inç MacBook Pro, 2.4GHz Core i5, 8GB, BM eGPU İLE = 1: 48.26

Gördüğünüz gibi, sonuçlarımız çok olumlu, eGPU, entegre grafik işlemcisine kıyasla büyük bir gelişme kaydetti. Yalnızca oluşturma sürelerini önemli ölçüde hızlandırmakla kalmadı, aynı zamanda 4K videoyu kareleri atlamadan zaman çizelgesine uygulanan birden fazla efektle gerçek zamanlı olarak düzenlememize olanak tanıdı. Ve bu da yüksek kaliteli oynatma modunda.

EGPU kullanarak eski Mac'te video oluşturma

Bir eGPU’dan en çok hangi Mac uygulamaları yararlanır?

Ne yazık ki, bazı görevler dışa aktarma görevlerini çalıştırmak için yalnızca CPU işlemcisine dayandığından, tüm uygulamalar grafik işlem yükseltmesinden yararlanamayacaktır.

Final Cut Pro X ve DaVinci Resolve’de harika sonuçlar gördük. Premiere CC, bu testleri ilk çalıştırdığımızda eGPU desteğine sahip değildi. İyi haber şu ki, en son CC güncellemesi çalışıyor gibi görünüyor, ancak henüz testleri yeniden çalıştırma şansımız olmadı.

Adobe Photoshop ve Lightroom Classic, eGPU performansından yararlandı, ancak yalnızca görüntüleri düzenlerken, birleştirirken ve renk düzeltirken. Görüntülerimizi dışa aktarırken ve sıkıştırırken eGPU kullanmıyordu. Bir eGPU ünitesi için mağazalara gitmeden önce, kullanmak istediğiniz uygulamanın eGPU hızlandırmasından yararlanıp yararlanamayacağını kontrol etmenizi öneririz.

GPU bilgisi Mac

Apple’ın Silikon işlemcili yeni M1 Mac’lerin eGPU’yu desteklemeyeceğini unutmayın – buradan daha fazla bilgi edinin: M1 Mac’ler eGPU’yu desteklemeyecektir.

.