Kuru saçlar için sodyum bikarbonatın faydaları

Kuru saçlar için sodyum bikarbonatın faydalarıSodyum bikarbonatın şampuana alternatif olarak kişisel deneyimlerine dayanarak, ürüne hayranlıklarını gösterdiler ve tam tersine bazıları büyük bir memnuniyetsizlik ve can sıkıntısı gösterdi ve sodyum bikarbonatın kuru saça zararları ve faydaları hakkında bilgi almak isterseniz sizleri bu makaleyi takip etmeye, bizimle kalmaya davet ediyoruz.

Sodyum bikarbonatın genel kullanımları

Sodyum bikarbonatın birçok kullanımı vardır ve bu kullanımların en önemlilerini aşağıdaki noktalarda bileceksiniz:

 • Yarım yemek kaşığı sodyum bikarbonatı bir bardak suda eritin ve güçlü bir bağırsak temizleyicisi olduğu için hazımsızlığa karşı koymaya ve asitlik hissini gidermeye çalıştığı için için.
 • Sodyum bikarbonat, sinüsleri temizlemek ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için çalıştığı için, günde iki kez bir salin solüsyonu ile çözülerek, soğuk ağrısını ve soğuk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.
 • Düzenli olarak çözünmüş sodyum bikarbonat çözeltisini içmek, böbreklerin böbrek taşı oluşturmasını önlemeye çalışır.
 • Biraz suyla biraz sodyum bikarbonat tozu konularak ve diş fırçasına konularak sodyum bikarbonat macunu yapılarak dişlerin temizliğinde kullanılabilir. Çürümeye direnmek ve dişleri plaktan temizlemek için çalıştığı için.
 • Sodyum bikarbonat, vücutta yanıklara veya ameliyata maruz kalma sonucu ortaya çıkabilecek yüksek düzeyde potasyum mineralinden muzdarip insanlar için doğal bir yatıştırıcıdır.
 • Sodyum bikarbonat, mesanenin içini içinde büyüyebilecek bakterilerden arındırır ve böylece mesane enfeksiyonu gelişme olasılığını azaltır.
 • Sodyum bikarbonat, bir deodorant krem ​​yapmak için eşit oranlarda nişasta ve biraz hindistancevizi yağı ile kullanılabilir ve karıştırılabilir. Ayrıca hassas bölgeleri ve koltuk altlarını beyazlatmak için de çalışır.
 • Sodyum bikarbonat macunu, yağı ve siyah noktaları temizler; Bu, az miktarda sodyum bikarbonat tozunun macun haline gelinceye kadar suyla karıştırılmasıyla yapılır ve ciltte güvenle kullanılabilir.

Ayrıca bakınız: İpek Pürüzsüzleştirici Krem

Kuru saçlar için sodyum bikarbonatın faydaları

Kuru saç için sodyum bikarbonat kullanımının dikkatli ve makul miktarlarda yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Saç dökülmesine ve hasarına neden olmamak için sodyum bikarbonatın kuru saça sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

 • Kuru saçlarda sodyum bikarbonattan yararlanmak için haftada bir veya en fazla iki kez kullanılması tavsiye edilir.
 • Sodyum bikarbonat suda çözüldüğünde ve saç derisi yıkanırken saçla yıkandığında bu, saç ve saç derisinde biriken tüm yağları ve kozmetikleri ortadan kaldırır, bu da saç derisini ve saçı temizlemek ve sterilize etmek olarak kabul edilir ve bu da kafa derisinin gözeneklerini açarak rahatlamaya neden olur. Yiyecekler ulaşır ve havalandırır.
 • En yüksek derecede hijyen ve sterilizasyon elde etmek için saç kremine sodyum bikarbonat tozu eklenerek ve onunla saç yıkanarak ev yapımı şampuan yapılabilir.
 • Suda çözülen özel sodyum bikarbonat formülü, kafa derisindeki ölü derinin pul pul dökülmesine yardımcı olur, böylece saç derisinde kepek ve kepek görünümünü azaltır.
 • Haftada bir kuru saça düzenli olarak sodyum bikarbonat uygulamak saça daha pürüzsüz, daha parlak bir görünüm kazandırır ve aynı zamanda steril temiz kalmasını sağlar.

Evde sodyum bikarbonat şampuanı nasıl yapılır

Sodyum bikarbonat şampuanı evde basit malzemelerle ve kolay bir yolla yapılabilir ve işte nasıl yapılır.

İlk olarak, sodyum bikarbonat şampuan için malzemeler

 • Çeyrek fincan toz sodyum bikarbonat.
 • Çeyrek fincan saç kremi.
 • Çeyrek bardak su.
 • 10 damla lavanta yağı
 • Temiz, hava geçirmez şişe.

Evde sodyum bikarbonat şampuanı yapmanın ikinci yolu

 • Şişeye çeyrek fincan karbonat koyun.
 • Şişenin içindeki karbonat için çeyrek bardak su ekleyin ve karışımı iyice çalkalayın.
 • Karışıma 10 damla lavanta yağı ve saç kremi ekleyin ve ardından tam karışım ve tutarlılık sağlamak için karışımı tekrar çalkalayın.
 • Böylece sodyum bikarbonat şampuan kullanıma hazır hale gelir.Saç ve saç derisi başka bir preparat kullanmadan yıkanır.
 • Yıkadıktan sonra kuru saçları nazikçe havluyla kurutun ve elektrikli saç kurutma makineleri önerilmez.

Kuru saçlar için sodyum bikarbonat kullanmak için doğal tarifler

Önce sodyum bikarbonat, hindistancevizi yağı ve bal

Hindistan cevizi yağı, saçı nemlendirdiği ve saç derisini kepek ve enfeksiyonlardan arındırdığı için kuru saçlar için sodyum bikarbonat ile birlikte kullanılır. Hazırlamanın yolu:

 • Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını bir çorba kaşığı beyaz bal ile karıştırın ve üzerlerine bir buçuk yemek kaşığı sodyum bikarbonat tozu ekleyin.
 • Karışım iyice karıştırılır ve böylece kafa derisine uygulandığı, masaj yapıldığı ve ardından otuz dakikadan fazla olmayan bir süre bırakıldığı için kullanıma hazırdır.
 • Bundan sonra saçı sadece su ve saç kremi ile yıkayın ve havluyla nazikçe kurulayın.
 • En iyi sonucu almak için bu tarifi haftada iki kez tekrarlaması gerekir.

Ayrıca bakınız: Kadınlar için saç kremi çeşitleri

İkincisi, sirke ile sodyum bikarbonat

Yapışkan bir karışım elde edene kadar iki çorba kaşığı sodyum bikarbonat tozu ile çeyrek fincan sirke ekleyebilirsiniz.

Saç derisine sürülerek en fazla iki dakika bekletildikten sonra saçları ılık suyla yıkayıp nazikçe kurulayarak en yüksek derecede sterilizasyon, temizleme ve ölü deriden kafa derisinin pul pul dökülmesini sağlamak için bu yöntem saç derisinde kepek oluşumunu engeller Karışım haftada iki kez kullanılabilir.

Üçüncüsü, sodyum bikarbonat, zeytinyağı ve yumurta sarısı

Sodyum bikarbonat ile zeytinyağı karışımı kuru saçlar için çok faydalıdır çünkü bu karışım kepek varlığından kaynaklanan kuruluğu giderir ve kafa derisine nem verirken yumurta sarısı kafa derisini beslemek için gereken proteini kafa derisine sağlar ve işte yol budur.

Bir çorba kaşığı sodyum bikarbonat ve bir çorba kaşığı zeytinyağı getirin ve bunlara bir yumurta sarısı ekleyin.

Zeytinyağı ısınana kadar ısıtılır, üzerine yumurta sarısı ve sodyum bikarbonat eklenir ve karışım iyice karıştırılır, daha sonra kafa derisine konularak yirmi dakikayı geçmeyen bir süre uygulanır, ardından sadece ılık suyla yıkanır ve havluyla saçları kurutup nazikçe kuruturuz.

Elektrikli saç kurutma makinesi (Al-Shawaar) kullanılması tavsiye edilmez ve en iyi sonucu almak için bu karışımı haftada iki kez tekrarlamalısınız.

Ayrıca bakınız: Saç Boyaları Nasıl Birleştirilir

Sonunda, sodyum bikarbonatın saçtaki tüm kullanımlarını iyi bir şekilde tanıttığımızı ve sodyum bikarbonatın kuru saçlar için faydalarını gösterdiğimizi umarak, makaleyi sosyal medyada ve arkadaşlarınızla paylaşarak faydayı herkese ve Allah’ın rızasına sunacağınızı umuyoruz.