Kuru ciltler için vazelinin faydaları | Kültürel bilgiler

Vazelinin kuru ciltlere faydaları, Kuru cildiniz var mı? Kuru bir cildiniz var ve ona nasıl bakacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu yazımız, vazelinin önemi, cilde, saça ve tüm vücuda birçok faydası, doğru ve güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağı, en uygun kullanım zamanları ve olabildiğince faydası, vazelin kullanımına karşı alınacak önlemler hakkında birlikte öğrenmemiz için.

Vazelin nedir?

 • Vazelin veya adı verilen şey (İngilizce’de Vazelin), viskoz jel formunda petrolün rafine edilme sürecinin ürünlerinden biridir, geçmişte bazı insanlar bunun faydasız bir yağ yan ürünü olduğunu düşündüler, ancak araştırma ve çalışmalarla kozmetik ve terapötik olmak üzere birçok sağlık yararı buldular.

Ayrıca izleyin: Ballı vazelinin yararları ve zararları

Vazelinin cilt için önemi nedir?

 • Vazelinin ağır dokusuna ve yapışkanlığına rağmen cilt tarafından hızla emilir ve cilt gözeneklerini tıkayıp kapatmaz, cildi nemlendirmeye, kurumasını önleyerek daha pürüzsüz ve parlak hale getirmeye çalışır.

Vazelinin kuru ciltler için faydaları

Vazelinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere cilt için birçok faydası vardır:

 • Nemlendirici ve besleyici kuru cildi, cildin gözeneklerine nüfuz ederek cildin en derin katmanlarından beslediği için cilde pürüzsüzlük ve üstün nemlendirme kazandırır ve el, dirsek, diz ve topuk gibi vücudun bazı bölgelerinde oluşan çatlama, kuruluk ve utanç verici cilt pürüzlerinden korur.
 • Hava şartlarından etkilenen çatlak dudakları, elleri ve ayakları tedavi etmek için çalışır, aynı zamanda ağrılı ve utandırıcı çatlak ve kuruluk gösterir, Vazelin kullanımı bu çatlakları sürekli tedavi ederek tekrar oluşmasını engeller.
 • Vazelin, ciltteki ölü deriden, lekelerden, sivilcelerden ve mikroplardan kurtulmak için kuru cildi pul pul dökmek için kullanılır.
 • Vazelin, vücuttaki fazla kılları alma işleminden sonra cildi iyi nemlendirmeye, iltihap ve kızarıklıktan korumaya yardımcı olur.

Akşam yüzünde vazelin kullanmanın faydaları

Vazelin, cilde yönelik birçok kozmetik karışımda kullanılır ve cilde aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlar:

 • Kuru yüz cildi yumuşatmak için çalışır, kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmeye çalışan üstün nemlendirme ve cilt elastikiyeti dahil besler ve yüz cildi için daha sağlıklı, daha canlı bir görünüm kazandırır.
 • Kuru cildi yüzey hücrelerinin ölümünden ve üzerindeki pulların oluşumundan korur ve kuru cildi şiddetli kuruluk sonucu oluşan enfeksiyonlardan sakinleştirmeye çalışır.
 • Sıcak güneşe uzun süre maruz kalmanın neden olduğu yanıkları yatıştırmaya ve tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Enfeksiyon ve grip sonucu burun kenarlarını etkileyen iltihabı yatıştırır.
 • Kirpiklerin kalınlaşmasına ve uzunluğunun artmasına yardımcı olarak gözlere daha çekici bir görünüm kazandırır.
 • Kış mevsiminde kuruluk ve soğuktan kaynaklanan yaraların ve çatlakların tedavisinde ve onları etkileyen enfeksiyonların tedavisinde kullanılır, bu nedenle Vazelin onları nemlendirmeye çalışır, daha parlak bir görünüm, dolgunluk ve sağlıklı bir pembe renk katar.

Saçta vazelin kullanmanın faydaları

Vazelin saça birçok fayda sağlar ve bunlardan en önemlileri şunlardır:

 • Vazelin kafa derisini kuruluktan ve kafa derisi iltihabından korur, sadece biraz vazelin uygulayın ve saç derisine eşit olarak dağıtın.
 • Kepekten kaynaklanan kaşıntılı saç derisini tedavi etmeye yardımcı olur, sadece çok az miktarda Vazelin ile kafa derisini ovun ve ardından uygun bir şampuanla iyice yıkayın, bu da saç derisini sakinleştirmeye ve kaşıntılı saçları azaltmaya yardımcı olur.

Vazelin için başka kullanımlar

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere hayatımızda vazelinin başka birçok günlük kullanımı vardır:

 • Vazelin makyajı çıkarmak için kullanılabilir: Ciltte iltihaplanmaya neden olmadan makyajı kolayca çıkarma özelliğine sahiptir ve makyajı çıkardıktan sonra iyice yıkanmalıdır.
 • Dar ayakkabı giyilmesi veya ayak derisine sert malzemeler uygulanması sonucu ortaya çıkan ayak enfeksiyonlarını hafifletmek için kullanılır.
 • Bronz bir ten elde etmenize ve parlak ve ışıltılı bir cilt görünümü elde etmenize yardımcı olur.
 • Vazelini, boyanın içinde bulunan kimyasallardan dolayı cildi pigmentasyondan veya iltihaplanmadan korumak için boyama yaparken saç çevresindeki ciltte kullanabilirsiniz.
 • Elleri ve dirsekleri pürüzsüzleştirmek ve özellikle ağır meslekleri olanlar için cildi çatlamadan korumak için çalışır.
 • Bazı kadınlarda bazen hassasiyete neden olan kulak halkası nedeniyle kulak enfeksiyonunu tedavi etmek ve korumak için kullanılır, bu nedenle küpeyi takmadan önce kulağa vazelin sürmeniz yeterlidir.
 • Kaşları yoğunlaştırmak ve stabilize etmek ve kışın kuru cilt sonucu ortaya çıkan kepeği önlemek, kaşlara sadece az miktarda vazelin sürmek, düzensiz bir görünüme neden olmamak için kaş saçlarının parlaklığını ve stabilitesini fark ederek onları güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için kullanılır.
 • Vazelin, parfüm kokularının ciltte daha uzun süre yerinde kalmasına yardımcı olur, bilekte, kulağın arkasındaki nabız bölgesine az miktarda Vazelin uygulayın, ardından kendi parfümünüzü püskürtün ve daha uzun süre dayanmasını izleyin.
 • Vazelin ayrıca halka ve bilekliklerin sıkışması durumlarında da kullanılır, böylece etrafındaki deride kesiklere neden olmadan kolayca çıkarılabilir.

Ayrıca bakınız: Zerdeçal ve vazelinin vücut için faydaları

Vazelin kullanmak için önlemler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere vazelin kullanımının uyarıldığı bazı durumlar vardır:

 • Ateş, buhar, kaynar su veya sıcak sudan kaynaklanan yanıklarda vazelin kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bu vakalar yanık bölgesinde bakterilerin yayılmasında artışa neden olduğundan daha fazla nemlendirmeye ihtiyaç duymazlar.
 • Vazelini sivilce veya yağlı ciltte kullanmayın.
 • Vazelin cildin nemini arttırdığından ve bu da mantarların çoğalmasına ve yayılmasına yardımcı olduğundan ayak parmakları arasındaki ayağı etkileyen mantar gibi mantarlardan etkilenen ciltte kullanılmaz, bu nedenle bu duruma en uygun mantar önleyici krem ​​türü konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Vücudun her bölgesi için vazelin kullanmanın farklı yolları

Vazelin, kullanım amacına uygun olarak birkaç farklı şekilde kullanılabilir ve bu yöntemler şunları içerir:

 • Kuru yüz ve boyun derisini vazelin ile nemlendirme yöntemi: İki çorba kaşığı üç çorba kaşığı çiğ zeytinyağı ile karıştırın ve iyice karıştırın ve parmak uçları ile yüz ve boyuna 10 dakika dairesel hareketlerle masaj yapın, ardından cildi ılık su ve cildinize uygun losyon ile yıkayın, iyice kurulayın ve biraz gül suyu ile uygulayın.
 • Vazelin karışımı ile tüm vücudun cildini nemlendirmek: Dört yemek kaşığı çiğ tıbbi Vazelini, cilde harika faydaları olduğu bilinen uygun miktarda papaya damadı ile karıştırın ve karışımı iyice karıştırın, ardından kan dolaşımını hızlandırmak ve besinlerin cilde emilimini kolaylaştırmak için masajla tüm vücuda uygulayın, ardından ılık suyla duş alın Ve sonra cildi ovalamadan yumuşak bir şekilde kurulayın.
 • Vazelin kullanarak kuru cilt soyma: Uygun miktarda Vazelini eşit miktarda kaba tuzla karıştırın ve soyulacak bölgeyi bu karışımla dairesel hareketlerle ovun, ardından ılık suyla yıkayın ve sonrasında cildin temizliğine ve tazeliğine dikkat edin.
 • Vazelini dudak peelingi olarak kullanmak: Bir çay kaşığı vazelini bir çay kaşığı şeker ile birkaç damla limon suyu ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırın ve karışımı parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle dudaklara sürün, ardından bir parça pamuklu bezle silin ve yumuşak, kabarık, harika dolgun dudaklarla kutsanacaksınız.

Vazelin kullanmak için en uygun zamanlar

Vazelinin ciltte kullanılacağı en uygun zaman, hasar oluşumuna maruz kalmayacak, cilt için maksimum beslenme ve hidrasyondan yararlanacak şekilde seçilmeli ve bunun için yatmadan önceki akşam ciltte vazelinin kullanılması ve bronz ten rengi alma isteği dışında güneşe maruz kalmaması tercih edilir.

Ayrıca bakınız: Vazelin kullanarak oje nasıl çıkarılır

Sonunda Vazelinin kuru ciltler için faydaları, önemli sağlık ve tıbbi faydaları da dahil olmak üzere çok fazladır, bu nedenle daha sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak için her evde önemli bir materyaldir.