Kürtaj ve rahim temizliği | Kültürel bilgiler

Uterusun küretajı ve temizlenmesiUterusun küretajı ve temizlenmesi (D&C) rahim ağzının genişlemesini ifade eder ve uterusun astarının bir kısmı küretaj ile çalışır ve rahmin tüm içeriği çıkarılır. Tanı ve tedavi amaçlı kullanılan jinekolojik bir işlemdir ve gebeliğin ilk üç ayında en yaygın kullanılan kürtaj yöntemidir; Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Uterusun küretajı ve temizlenmesi.

Rahim küretajı ve temizliği nedir?

 • Uterusun taranması ve temizlenmesi (D&C), rahimdeki dokuyu alan kısa, cerrahi bir işlemdir.
 • Açıklanamayan veya anormal kanamanız varsa veya bir bebek gebe kaldıysanız ve plasenta dokusu rahminizde kaldıysa bu prosedüre ihtiyacınız olabilir.
 • Düşükten arta kalan gebelik dokusunu çıkarmak için bir “D&C” de yapılır.

Ayrıca izleyin: Doğumdan sonra rahim nasıl temizlenir

Küretaj ve rahim temizliği kimlere yapılır?

D&C, hamile ve hamile olmayan hastalarda, çeşitli klinik endikasyonlar için, hamilelik sırasında veya doğumdan sonra yapılabilir:

D&C, hamilelik dokusunu çıkarmak için hamilelik dokusunu çıkarmak için erken dönemde gerçekleştirilebilir, örneğin cerrahi kürtaj durumunda olduğu gibi gözden kaçan veya eksik düşük gibi cansız bir hamilelik durumunda, misoprostol ve mifepriston gibi ilaçların kullanıldığı tıbbi düşüğün tıbbi yönetimi güvenli ve cerrahi olmayan alternatiflerdir. Hamile olmayan hastalar için bir D&C prosedüründen daha ucuz olması muhtemeldir:

 • Anormal uterin kanamaya neden olan jinekolojik hastalıkları teşhis etmek için genellikle hamile olmayan hastalarda bir “D&C” ameliyatı gerçekleştirilir. PCOS gibi rahatsızlıkları olan kadınlarda fazla uterin zarın çıkarılması için; Ayrıca rahimdeki endometriomalar veya rahim fibroidleri gibi anormal uterin kanamaya neden olabilecek dokuları çıkarmak için Veya endometriyal kanserde olduğu gibi menopoz sonrası kanamanın nedenini teşhis etmek için.

Kürtaj ve rahim temizliği gerektirebilecek sorunlar nelerdir?

“D&C”, bir teşhis testi olarak veya bir dizi koşul için bir tedavi biçimi olarak kullanılabilir. “D&C” nin gerektirebileceği sorunlardan bazıları şunları içerir:

 • Aşırı kanama (menoraji) veya dönemler arasında kanama gibi anormal adet kanaması öyküsü.
 • Polipler (rahim mukozasından çıkan küçük büyüme).
 • Rahim enfeksiyonu.
 • Tamamlanmamış kürtaj.
 • Cerrahi kürtaj.
 • Doğumdan sonra şiddetli kanama.
 • Rahim kanseri şüphesi.
 • Kadın kısırlığına yönelik araştırmalar.

İşlem nasıl yapılır?

 • Rahim kürtajı ve temizliği (D&C) bir doktorun ofisinde veya bir hastanede yapılabilir ve sizi sakinleştirecek veya kısa bir süre uyumanızı sağlayacak ilaçlar verilebilir.
 • Doktorunuz rahim ağzını (serviks) yavaşça genişletir ve rahim ağzının açılması kasılmalara neden olabilir; Yani bu işlem bir doktor muayenehanesinde yapılırsa rahim ağzını uyuşturan ve açılmasını kolaylaştıran ilaçlar alacaksınız.
 • Rahim ağzını genişlettikten (açtıktan) sonra doku, kazıyıcı, emme tüpü veya diğer özel alet olarak bilinen bir kazıma aleti ile rahim içinden çıkarılır.
 • Doktorunuz, kameraya takılan, histeroskop adı verilen özel bir cihazı yerleştirerek rahmin içine bakmak isteyebilir. Histeroskop, doktorunuzun rahmin iç kısmının büyütülmüş bir görüntüsünü görmesini sağlar. Bu, kanamanın nedenini teşhis etmek için hamilelik olmadığınızda “D&C” yapılırsa özellikle önemlidir. Anormal.

Rahim küretajı ve temizliği güvenli midir?

 • D&C çoğu zaman güvenlidir, ancak bazen komplikasyonlar ameliyat sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkar. Bazen komplikasyonlar işlemden çok sonra keşfedilmez. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

Rahim perforasyonu:

 • Uterusun delinmesi, uterus yanlışlıkla cerrahi bir aletle delindiğinde meydana gelir; Bu nadiren gerçekleşse de, bebek doğduktan sonra kanamayı kontrol etmek için bir “D&C” varsa bu daha olasıdır; Bir doktor genellikle uterusun delinmiş olup olmadığını hemen anlar. Bazen uterusun delinmesinden şüphelenilir, ancak küretaj ve rahim temizliği (D&C) sırasında her zaman görülmez, bu durumda alt karın içine bakmak için ek ameliyat gerekebilir.
 • Bağırsak, mesane veya kan damarları gibi rahim çevresindeki organların etkilenip etkilenmediğini görmek için karnınıza ışıklı bir teleskop veya açık bir kesi yerleştirilir. Bu organlardan herhangi biri etkilenmişse ameliyatla onarılması gerekir. Bununla birlikte, başka hiçbir organ etkilenmezse, perforasyondan kaynaklanan uzun vadeli komplikasyonlar son derece nadirdir ve rahim kendi kendine iyileşir.

Ayrıca izleyin: Adet döneminiz boyunca rahmi temizlemek için içecekler

Enfeksiyon:

 • Enfeksiyon, genişleme ve boşalmadan sonra ortaya çıkabilir; D&C sırasında hamile değilseniz, bu komplikasyonlar oldukça nadirdir; Bununla birlikte, “D&C” öncesinde hamile olan kadınların% 10’unda, genellikle işlemden sonraki bir hafta içinde bir enfeksiyon gelişebilir. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonla veya işlem sırasında veya sonrasında vajinadan rahme giden doğal bakterilere bağlı olabilir.
 • Semptomlar genellikle vajinal akıntı, kramplar, rahim ağrısı ve ateşi içerir ve bu semptomlar bir sağlık uzmanının derhal ilgilenmesini ve tedavisini gerektirir; Ayrıca, bu enfeksiyon hemen tedavi edilirse genellikle uzun vadeli komplikasyonlara yol açmaz, ancak bazı durumlarda enfeksiyon uterusu, fallop tüplerini veya yumurtalıkları yaralayabilir ve bu da gelecekte gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Yara dokusu oluşumu:

 • Rahimde yara dokusu oluşumu, “D&C” ameliyatı geçiren kadınlarda nadir görülen bir komplikasyondur ve bu Asherman sendromu olarak adlandırılır; Düşükten sonra veya hamilelikten sonra / sırasında “D&C” prosedürü geçirirken yara dokusu geliştirme riski daha yüksektir; Dokuyu çıkarmak için emmek yerine keskin bir alet kullanmak, aynı zamanda yara dokusu oluşumu olasılığını da artırır; En yaygın semptomlar çok hafif veya gözden kaçan semptomlardır.
 • Rahim yara izi, hamile kalmada zorluk veya tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Bu durumu tedavi etmek için rahim içini görmek için vajina ve rahim ağzından sokulan bir histeroskop kullanılarak yara dokusu cerrahi olarak çıkarılır. Yine, “D&C” operasyonu sırasında histeroskopi yardımcı olabilir, böylece dokuyu çıkarmadan hemen önce doktorunuz rahmin içini görebilir.

Diğer nadir komplikasyonlar

 • Dilatasyon ve tahliye prosedürünün diğer nadir komplikasyonları arasında servikal rüptür, uterin kanama ve anesteziye reaksiyonlar bulunur ve bu komplikasyonlar genellikle ameliyat sırasında ortaya çıkar.

Küretajda hangi tıbbi sorunları dikkate almam gerekiyor?

 • Ameliyattan en az altı ila sekiz saat önce hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir.
 • Bazı durumlarda, sizi uykulu hale getirmek ve iç sıvıların kurumasına yardımcı olmak için operasyondan bir saat önce size bir enjeksiyon yapılacaktır.
 • 35 yaşın altındaki kadınlara, başka bir alternatif olmadığı sürece, genellikle “D&C” prosedürüne girmemeleri tavsiye edilir.

Ayrıca bakınız: Yumurtalıkları uyarmak ve uterusu temizlemek için tarifler

Sonunda bir makale var Uterusun küretajı ve temizlenmesi, Histeroskopi, rahim hastalıklarının teşhis edilmesinden miyomların alınmasına ve hatta gebelik ürünlerinin korunmasına kadar pek çok cerrahi endikasyon için “D&C” prosedürüne uygulanabilir bir alternatif veya ilavedir; Doğrudan intrauterin müdahaleye izin verir ve hedeflenen örneklemeye ve intrauterin dokunun alınmasına izin verebilir.