Kedilerde göz hastalıkları | Kültürel bilgiler

Kedilerde göz hastalıklarıKedinizin gözleri diye bir şey yoktur, ister tüylü arkadaşınız ister parlak bir mavi giyin, ister bir Rus mavisinin parlak yeşili, avlarından sonra o büyüleyici renklerin sallanmasını görmek inanılmaz. Dikey kirpiklerinden perde gibi kayan muhteşem üçüncü göz kapağına (ateşli film denir) ve hatta farklı renkli gözlere sahip kedilerin büyüsüne kadar – kedi gözleri kolayca en ayırt edici özelliklerinden biridir; Bu nedenle, bir kedi sahibi olarak en sevdiğiniz kedinin gözlerinin değişen bir şey (bulanık gözler, sulu gözler veya ortaya çıkan sekresyonlar) görmesi özellikle endişe verici olabilir, çünkü bu, kedinizin göz enfeksiyonu olduğu veya daha kötü bir şey olduğu anlamına gelebilir; Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Kedilerde göz hastalıkları.

Kedilerde göz hastalıkları

Konjonktivit – pembe göz

 • Kedilerde (ve insanlarda) pembe göz veya konjunktivit, gözün dış tabakasının veya göz kapaklarının iç yüzeyinin iltihaplanması veya enfeksiyonudur ve göz, çeşitli renklerde salgılarla birlikte kırmızı ve şişmiş görünür; Çoğu durumda, kediler insanlardan göz enfeksiyonu alamaz veya bunun tersi de geçerlidir; Ancak göz enfeksiyonlarının bazı nedenleri bir kediden diğerine yayılabilir.
 • Bir veterinerin göz muayenesi, durumu doğru bir şekilde teşhis etmek için gereklidir; veteriner, bir kedinin göz enfeksiyonu için antibiyotikler ve enfeksiyonlar için damlalar veya başka merhemler reçete edebilir; Veteriner hekimler ayrıca konjonktivitin tekrar ortaya çıkması durumunda eski göz damlalarını veya başka herhangi bir ilacı tekrar kullanmamalarını tavsiye eder.
 • Nedenler arasında üst solunum yolu enfeksiyonları (mantar, viral veya bakteriyel); Deterjanlar ve diğer ev kimyasalları gibi çevresel tahriş edici maddeler; Ya da sadece gözün fiziksel olarak yaralanması.

Ayrıca izleyin: Evde kedi yetiştirme kuralı

Blefarit – göz kapaklarının tahrişi

 • Kedi blefaritinin teknik adı, blefaritin en yaygın nedenidir – göz kapağı içe doğru katlandığında ve göze sürtündüğünde, bazı kediler bu duruma özellikle duyarlı olabilir, özellikle de düz bir yüze sahip olan kedilerde belirgin deri kıvrımları vardır ve bu, alt türlerle temsil edilebilir. Farsça veya Himalaya.
 • VCA Hayvan Hastanelerine göre, kedilerde blefarit tedavisi, ılık kompresler ve göz damlalarından immünosupresif ilaçlara ve hatta ameliyata kadar değişebilir; Kedinizin prognozu, göz kapağı tahrişine neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır, ancak genellikle altta yatan durum tedavi edildikten sonra kontrol edilebilir.
 • Veterinerinizin teşhis etmesi gerekebilecek diğer yaygın nedenler arasında enfeksiyon, doğum kusurları, alerjik reaksiyonlar, göz tümörleri ve iltihaplanma bozuklukları sayılabilir.

Kedilerde katarakt – yaşlı kedilerin görüşü bulanık olduğunda

 • Kediler de tıpkı insanlar gibi katarakt geliştirebilirler, ancak bunlar nadirdir ve genellikle yaşlı kedilerde görülür, burada kedinin gözündeki merceğin bulanıklaşması ve ışığın girmekte güçlük çekmesi, görmeyi bozması ve bazen körlüğe neden olması.
 • Veteriner hekimler, olası hasar nedenlerini teşhis edebilirler ve sorunu yavaşlatma veya durdurma gücüne sahip olmaları mümkündür.
 • Çoğu duruma bir göz enfeksiyonu veya göz yaralanması neden olur, ancak bazen kediler – tıpkı insanlar gibi – bu duruma genetik olarak duyarlıdır. Bazı durumlarda katarakt ameliyatla alınabilir.

Glokom – göz tansiyonu çok yüksek olduğunda

 • Sağlıklı bir göz sıvıyı (sulu mizah olarak adlandırılır) lensin içine ve dışına hareket ettirebilir ve bu sıvı bloke edilirse, artan basınç kedinin gözlerine zarar verebilir, bu da kedinin görüşünü etkileyebilir ve rahatsızlığa neden olabilir.
 • Glokom belirtileri arasında genişlemiş bir göz, bulutlu bir kornea (açık gözün ön kısmı), gözde kızarıklık, ışığa düzgün tepki vermeyen genişlemiş gözbebekleri, kısılma, gözde ağrı veya gözyaşı sayılabilir.
 • Cornell Üniversitesi Veterinerlik Koleji’ndeki Cornell Felin Sağlık Merkezi’ne göre, kedilerdeki glokom vakalarının çoğu, etkilenen gözde basıncın artmasına izin veren gözün drenaj kanallarının iltihaplanması veya enfeksiyonundan kaynaklanabilir; Ancak diğer durumlarda, glokomun nedeni iltihaplanma, lens çıkığı, tümör veya göz hasarını içerebilir.
 • Glokom körlüğe yol açabileceğinden, bir sorundan şüphe ettiğiniz anda veterinerinize başvurmanız önemlidir; Veteriner hekiminiz, gözün parçalarının iltihaplanması (üveit olarak bilinir) gibi altta yatan tıbbi sorunları tedavi edecek ve yönetecektir. Bununla birlikte, glokom kontrol edilemezse, bir veteriner, durumla ilişkili ağrıyı hafifletmek için ameliyatı veya hatta gözün tamamen çıkarılmasını önerebilir.

Ayrıca bakınız: Mısır’daki kedi türleri

Keratit – kornea iltihaplandığında

 • Birçok göz hastalığında olduğu gibi, şeffaf keratit, bir kedinin ağrı hissetmesine ve hatta ana neden tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.
 • Tıbbi muayeneler, veteriner hekimlerin herhangi bir bakteri veya virüsün varlığını tespit etmelerine yardımcı olabilir, buna göre ağrıyı hafifleten ve azaltan etkili bir tedavi yöntemi önerecekler ve ayrıca özellikle virüslerle hastalıklarla savaşacaklar; Tedavi biraz zaman alabilir ve durumun tekrar geri dönmesi olasıdır, bu nedenle doktor yol boyunca ayarlamalar yapmanızı önerebilir.

Kornea ülseri – doğrudan önden hasar

 • Kedinizde kornea ülseri belirtileri olabilir – gözün şeffaf ön kısmında bir çizik veya yırtık – diğer göz hastalıklarına benzer belirtiler; Göz, salgılarla kızarabilir ve yaranın yakınında şişlik olabilir ve kedi gözü kapatabilir veya ışığa duyarlı olabilir.
 • Veteriner hekimler hasarı tespit etmeye çalışmak için testler yapabilirler ve kornea ülseri göz içindeki yaralanma, enfeksiyon veya hastalıktan kaynaklanabileceğinden, tedaviler altta yatan nedene bağlı olarak değişecektir.
 • Doğası gereği daha hafif olan kornea ülserlerinde, kediniz antibiyotik damlası ve kedinin ağrısının giderilmesini gerektiren altta yatan koşulların tedavisine iyi yanıt verebilir; Ancak derin ülserler ameliyat gerektirebilir ve yara dokusuna (kornea parçalanması adı verilir) dönüşebilir ve veteriner hekim tarafından tedavi uygun şekilde verilmezse patlayabilir.

Bir veteriner hekime danışmanın önemi

 • Kedinizin gözleri onu en çok ayıran şeylerden biri olduğu için, bir kedi sahibi olarak en sevdiğiniz kedinin gözlerinin kristalden değiştiğini, bulanık gözlerini veya sulu gözlerini görmek veya salgıların ortaya çıktığını görmek özellikle endişe verici olabilir ve hatta göz kırpma veya dik dik bakmada artış bile olabilir. Kediniz bir göz enfeksiyonu geçirdi veya daha kötüsü.
 • Bunun için, şekli veya kedinin ağrılı davranıp davranmadığına bakılmaksızın gözlerden gelen yeni salgılarla ilgili veteriner hekime danışmak akıllıca olacaktır ve ayrıca kedilerin rahatsızlığı maskelemede çok iyi olduklarını ve genellikle göz koşullarında bile normal davrandıklarını belirtmek gerekir. Ciddi.

Ayrıca bakınız: Arapça kedi isimleri

Bir makalenin sonunda Kedilerde göz hastalıklarıKedinizin gözlerindeki herhangi bir problem için gözlerinizi dört açmalısınız ve enfeksiyona, salgılara, ağrıya ve hasara neden olabilecek yaygın durumları tanımayı öğrenmelisiniz, böylece bir veterinerin yardımıyla kedinize hızlı ve etkili bir şekilde davranabilirsiniz; Web sitemizde, kedinizin gözünün yaşayabileceği yaygın sorunları ve kedinizin bu semptomları göstermesi durumunda ne yapmanız gerektiğini size sunduk, bu nedenle makalenin sizin için yararlı olmasını umuyoruz!