Jüpiter ve özellikleri | Kültürel bilgiler

Jüpiter, görülmesi kolay olmasının yanı sıra diğer gezegenlere göre büyüklüğü nedeniyle eski çağlardan beri bilinen gezegenlerden biri olarak kabul edilir ve aynı zamanda önemli ölçüde yüksek sıcaklığı ve yaşam için katı bir yüzeyin bulunmaması nedeniyle yaşamın mümkün olmadığı gezegenlerden biridir. Herhangi bir canlı için üzerinde herhangi bir yaşam ve bu yazı boyunca size tüm bu bilgileri açık ve ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız, bu yüzden bizi takip edin.

Jüpiter

Jüpiter, güneşin etrafında dönen güneş sistemindeki en büyük gezegendir, diğer gezegenlere göre en büyük gezegendir, bu gezegenin çapı yaklaşık 98 bin mildir ve bu gezegene mitolojide Roma kralının adından sonra Jüpiter adı verilmiştir.

Bu gezegenin en önemli özelliklerinden biri, bir dizi yıldız bileşeni içermesi ve bu gezegenin bir yıldıza dönüştürülebilmesi, ancak kütlesi 80 kat daha büyükse ve bu gezegen, güneşin konumundan uzaktaki gezegenler sıralamasında beşinci gezegen ve gezegen arasındaki mesafedir. Güneş 5.2 birimdir ve bu mesafenin güneş ile gezegen arasındaki mesafeden yaklaşık 5 kat daha az olduğu söylenebilir.

Bu gezegen, gökyüzünün açık olması durumunda, Mars’tan sonra açıkça ortaya çıkan en büyük ikinci gezegenlerden biridir.

Ayrıca bakınız: Dünya gezegeni ve nelerden oluştuğu hakkında bilgiler

Jüpiter’in Bileşenleri

Jüpiter gezegeni, aşağıdaki gibi bir grup bileşenden oluşur:

 • Helyum gazı.
 • Hidrojen gazı.
 • Su.
 • Metan.
 • Amonyak.
 • Ayrıca sıvı şeklinde bir nitrojen tabakası da vardır ve bu, gezegenden üretilen basınçla oluşur.
 • Ayrıca bir grup sıvı ve metalik hidrojenden oluşan bir katman da vardır.
 • Jüpiter’in merkezi, mineral demire ek olarak bir grup kayadan yapılmıştır.

Jüpiter’in sıcaklığı

Bu gezegenin sıcaklığı 145 dereceye ulaşır ve bu derece sabit kalır ve sıcak koşullarda bile değişmez ve bu gezegendeki sıcaklık, toprak altı bölgesinden olan mesafeye bağlıdır ve güneş sisteminin diğer gezegenleri gibi güneşe olan yakınlığına veya uzaklığına bağlı değildir. .

Jüpiter’in Özellikleri

Bu gezegen, aşağıdaki gibi bir dizi özellik ile karakterize edilir:

 • Bu gezegenin atmosferi, ister doğuya ister batıya kuvvetli bir şekilde gidiyor olsun, rüzgarlara bağlı olarak dönüşümlü olarak görünen bir grup koyu renkli çizgi ve açık renkli çizgiler içerir.
 • Bu gezegenin yüzeyinde büyük ve devasa kırmızı renkli bir nokta var ve bu nokta sadece bu gezegende mevcut değil, çünkü çapı Dünya’nın yaklaşık 3 katı.
 • Jüpiter, güneş sistemindeki diğer gezegenlere kıyasla çok büyük bir manyetik alanla çevrilidir.
 • Bu gezegeni ayıran özelliklerden biri olan 65’e kadar çok sayıda uydu içerir ve bu ayların en büyüğünün adı, bunları keşfeden Galileo’dan alınmıştır.
 • Bu gezegen 3 halka ile çevrilidir ve bu halkalar 1979’da keşfedilmiştir.
 • Bu gezegenin atmosferi büyük oranlarda hem helyum gazından hem de hidrojen gazından yapılmıştır.
 • Bu gezegen, iç aylar, büyük fikirler ve dış fikirler olarak bilinen, Galileo olarak bilinen büyük uydularda olduğu gibi iç ayların Amalthia grubu olarak adlandırıldığı ve dışsal fikirlerin gezegen etrafında dönerken büyüklükleri bakımından küçük aylar olduğu, iç aylar, büyük fikirler ve dış fikirler olarak bilinen 3 grupta dönen çok sayıda uydu içerir. Düzensiz rastgele yörüngeler sırasında.

Jüpiter’in Çarpışmaları

Jüpiter’in toparlandığı biliniyor çünkü çok büyük bir yerçekimi var ve güneş sisteminin ortasındaki konumu nedeniyle çok sayıda kuyruklu yıldız alıyor ve başlangıçta bu gezegenin güneş sistemini bu kuyruklu yıldızlardan korumaya yardımcı olan bir kalkan görevi gördüğüne inanılıyordu.

Ancak araştırmalar, Jüpiter’in kuyruklu yıldızların sayısını azaltmada herhangi bir rolü olmadığını, ancak bu gezegenin yerçekiminin bu kuyruklu yıldızların yörüngelerinde sapmalara neden olduğunu göstermiştir, çünkü Jüpiter’in bu kuyruklu yıldızları gezegene doğru çektiğine inanan ve karşılığında bir dizi bilim insanı görmektedir. Jüpiter’in alayı, Dünya’yı bu kuyruklu yıldızlardan korur.

Ayrıca bakınız: Çocuklar için Mars Bilgileri

Jüpiter’in Dönüşü

Jüpiter, 11,8 yıla kadar her periyotta güneşin etrafında yörüngesinde dönüyor, ayrıca merkeze dikotom olarak karakterize edilen tek gezegen olmasının yanı sıra bu gezegenin eksenel eğimi nispeten küçük, 3,31’e ulaşıyor, bu nedenle bu gezegen açıkta değil. Herhangi bir değişiklik nispeten büyüktür ve bu, hem Dünya gezegeninde hem de Merkür’de olanların tam tersidir.

Bu gezegenin dönüşü, yalnızca yaklaşık 10 saatte tam bir dönüşü tamamlayabilmesi nedeniyle en hızlı gezegenlerden biridir ve karasal yaklaşımlar kullanılarak kolayca görülebilen bir ekvator çıkıntısına neden olur.

Bu gezegenin katı olmadığı, bu da atmosferinin bir tür farklı dönüşe neden olduğu bilinmektedir, çünkü tıbbi bölge içindeki atmosferinin dönüşü, ekvator bölgesi içindeki dönüşten beş dakikadan fazla olmayan bir süre kadar daha uzun sürmektedir.

Jüpiter ve Dünya gezegeni arasındaki ortak ve farklı özellikler

Jüpiter, diğer gezegenlerin geri kalanı gibi etrafındaki manyetik alanın varlığı ile karakterize edilir, ancak bu gezegenin kendi alanı diğer gezegenlerden çok daha güçlüdür ve ayrıca genişleme ve büyüme mekanizmasına katılır, ayrıca bu gezegen Dünya gezegeni gibi fırtınalardan güçlü bir şekilde etkilenir ve X-ışınları ile auroralara sahiptir. Bu ışınlar, 1990 yılında Jüpiter’de keşfedildi.

Gezegeni çevreleyen akıntılar ile Jüpiter arasında büyük bir benzerlik var ve Jüpiter gezegeni içinde ekvatorun üzerinde bulunan metan gazının varlığının, rüzgarların gezegen içinde aynı bölgede hareket etmesiyle aynı şekilde bulunduğu görülüyor.

Aralarındaki fark, Jüpiter alayının, Dünya’nın aksine, katı olmayan ve üzerinde durulabilecek bir yüzeye sahip olmayan bir gezegen olması, katı bir çerez olması ve diğer fark, Jüpiter’de olduğu gibi, Dünya’nın atmosferi oksijen, nitrojen gazı ve diğer bazı maddelerden oluştuğu için kendi atmosferlerinin bileşiminde yatmaktadır. Jüpiter’in büyüklüğünün Dünya’nın büyüklüğünden çok daha büyük olması ve Jüpiter’in sıcaklığının Dünya’nınkinden önemli ölçüde daha yüksek olması gerçeğine ek olarak, atmosferi yalnızca helyum ve hidrojenden oluşur.

Ayrıca izleyin: Gündüz ve gece hangi gezegen görülür?

Bununla bugün bu makaleyi bitirdik ve Jüpiter gezegeni ile ilgili çok sayıda bilgiyi güvenilirliği veya nitelikleri açısından açıklığa kavuşturduk, Yüce Tanrı’ya hayatta başarı için en iyi dileklerimizle bu bilgileri listelemeyi başardığımızı diliyoruz.