İslami çağda Hişam Sarayı nerede

Hişam Sarayı İslami dönemde nerede bulunur? Eski çağlar, özellikle krallar ve zenginler için saraylar inşa ederek ayırt edildi, günümüze kadar kalan çok sayıda büyük saray var ve Hişam Sarayı da dahil olmak üzere tarihi eser olarak kabul ediliyor, bu nedenle Hişam’ın sarayının İslami çağda nerede olduğunu sizinle birlikte gözden geçireceğiz. Aşağıdakiler aracılığıyla.

İslami dönemde Hişam’ın sarayının bulunduğu yere giriş

 • Hişam Sarayı, Filistin’de, özellikle kuzey bölgesinde, Eriha şehrinden yaklaşık beş kilometre uzaklıkta bulunan eski saraylardan biridir.Bu saray, Emevi Halifesi Hişam bin Abdül Malik bin Mervan tarafından yaptırılmış ve bunun için Hişam Sarayı olarak adlandırılmıştır.
 • Bu saray, Emevi Halifesi Hişam’ın ikametgahı değildi, ancak Levanten çölünün eteklerindeki ayrıcalıklı konumu nedeniyle sadece kışın dinlenmek için bir yerdi.
 • Eski Emevi hanedanı, saraylar inşa etmeye, özellikle Emevi hanedanının Hindistan’dan Fransa’ya kadar uzanan topraklarda geniş bir ülke olması ve o dönemde birçok sarayın inşasına katkıda bulunmasıyla takıntılıydı.
 • Bu saraylar Emevi halifelerine rahatlık ve dinlenme amacıyla inşa edilmiş, bir kısmı ticaret kervanlarını korumak için askerlerin karargahı olarak kullanılmış, bir kısmı da gözetleme kuleleri yerleştirilerek ülkeyi izlemek amacıyla inşa edilmiştir.
 • O dönem bahçelerinde bulunan sarayların çoğu, sarayın duvarlarında yağmur sularının toplandığı bir yer, camiler, büyük salonlar, birçok oda, çizim ve süslemeler.

Ayrıca izleyin: Ölüm Vadisi’nin hareket eden kayaları hakkında korkunç bilgiler

Hisham’s Palace açıklaması

Bu, Hişam’ın sarayının aşağıdaki noktalarda ayrıntılı bir şekilde anlatılmasıdır:

 • Bu sarayı dışarıdan çevreleyen geniş ve geniş bir avlu, bu meydanda sarayın önünde büyük bir kapı, bu kapı sarayın doğu tarafında, taştan yapılmış harika süslemelerle süslenmiş taşlardan inşa edilmiş büyük bir kubbe içermektedir.
 • Bu sarayın zemin katı, hizmetkarların yattığı çok sayıda küçük odaya ek olarak misafirleri ağırlamak için hazırlanmış büyük bir salondan oluşmaktadır.
 • Bu sarayın geniş salonunda halifeye adanmış ve namaz kılmak için kullandığı bir cami var ve bu cami abdest için bir hamamla bağlantılıydı.

Ayrıca bakınız: İsfahan ve Semerkant’ın Tarihi Anıtları

diğer bilgiler

 • Bu saray, sarayın büyük salonunun cephesini süslemek için kullanılan harika mozaiklerden yapılmış hayat ağacını içerir.
 • Bu sarayın üst katı uyumaya ayrılmış, saraydaki odalar, o dönemde mevcut olan farklı bitkilerin oymaları arasında değişen çeşitli güzel çizimler ve süslemelerle tamamen dekore edilmiştir.
 • Su saraydaki tüm odalara Ba’in Ain denilen (Ein al-Dyuk ve Ein al-Nuweimah) çıkan kapalı kanallardan ulaşır ve bu kaynaklar Karntal Dağı’nın dibindeydi.
 • Bu sarayın bulunduğu bölge büyük bir depremle sarsıldığında, bu binanın büyük bir bölümünün parçalanmasına yol açtı, ancak Abbasi döneminde o saray restore edildi ve bu saray devlet için kamu tesislerini kullandı.
 • Salah al-Din el-Eyyubi, MS 12. yüzyılda bu sarayı kontrol etmeye çalıştı, ancak 1940’tan beri bu saray, yalnızca Eriha halkı için önemi olmayan bir taş yer haline geldi.

Hişam Sarayı hakkında bilgi

 • Bu saraya Khirbet al-Mafjar adı verildi, bu saray ayrı bir kışlık tatil yeri olmasının yanı sıra avlanma yeri olarak da kullanıldı.
 • Bu sarayın kalan İslami mevkilerden biri olması ve bu sarayda MS 1967’de yapılan restorasyon işleminden sonra, saray kapısının yapıldığı mozaikleri korumak için bu sarayın üzerine iki çatı inşa edilmiştir.
 • 1964 yılında, bu saraydaki mozaiklerin restorasyonu için bir atölye çalışması yapmak üzere, Filistin Eski Eserler Dairesi, UNESCO ve Fransisken Enstitüsü tarafından restorasyon çalışmaları için yasal düzenleme yapılmıştır.

Ayrıca izleyin: Baron’un sarayı hakkında içte ve dışta 25 gerçek

Böylelikle İslami dönemde Hişam’ın sarayının nerede olduğunu sizlere açıklığa kavuşturacak, sarayın bileşenlerinin içeriden ve dışarıdan doğru bir şekilde tanımlanmasını da sizlerle ele aldık, konuyu beğeneceğinizi umuyoruz.