İPhone’da bir video nasıl döndürülür

Kalp batan bir an olabilir. Bu değerli anı sonsuza kadar iPhone’unuzda yakaladınız, ancak bulduğunuz kaydedilmiş videoyu oynatmak için gittiğinizde, bilinmeyen bir nedenden ötürü, yan yatıyor. Bunun nedeni, kayıt düğmesine bastığınızda telefonu belirli bir açıda tutmanız veya haksızlık ettiğiniz yaşlı çingene kadının, düzeltilmesi gereken bir lanet olabilir.

Neyse ki, bu oldukça basit bir işlemdir, özellikle iPhone’unuza iOS 13 yüklediyseniz.

İOS 13’te bir videoyu döndürmek için şu adımları izleyin:

 1. İPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulamasında videoyu açın.
 2. Düzenle üzerine dokunun.
 3. Kırp simgesine dokunun.
 4. Biraz gösterişli bir açıyla çekildiyse, şimdi videoyu basitçe düzeltebilirsiniz. Mutlu olana kadar videonun altındaki cetvel boyunca kaydırmanız yeterli.
 5. 90 derece (veya gerekirse daha fazla!) Döndürmek istiyorsanız, görüntünün sol üst kısmında bulunan döndür simgesine dokunun.
 6. Ardından Bitti’ye dokunun.

iPhone kullanıcıları, bir videoyu döndürmenin basit bir yolu için yıllardır ağlıyorlar, bu nedenle sık sık yapmanız gereken bir şeyse, iOS 13’e güncellemenizi öneririz.

Bununla birlikte, iPhone’unuz (veya iPad’iniz) iOS 13’ü çalıştıramıyorsa, yine de bir videoyu döndürebilirsiniz, bunun için farklı bir uygulama kullanmanız gerekir.

Neyse ki iMovie uygulaması, Apple’ın ücretsiz bir uygulamasıdır, iPhone’unuzda yoksa, App Store’dan indirebilirsiniz. Kayıtlarınızı geliştirmenin daha fazla yolu için, iPhone için en iyi video düzenleme uygulamaları kılavuzumuza bakın.

Bir videoyu döndürmek için iMovie’yi kullanma

Klibinizi düzenlemenin kusursuz bir yolu, Apple’ın kendi iMovie uygulamasını kullanmaktır.

 1. Klibi döndürmek için önce onu iMovie’de açmanız gerekir.
 2. Uygulamaya gidin ve ardından Projeler ekranın üst kısmındaki seçeneği.
 3. Simgesine dokunun. Proje Oluştur düğmesini seçin, ardından Film seçeneği.

  İPhone'da video nasıl döndürülür: iMovie

 4. iMovie şimdi film rulonuzu açacak. Düzenlemek istediğiniz klibi bulun ve sağ alt köşesinde mavi bir onay işareti görünmesi için üzerine dokunun.
 5. Üzerine dokunun. Film Oluştur ekranın altındaki seçeneği.
 6. Daha sonra yeni bir proje sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu, üstteki bir oynatma penceresindeki kaydınızı ve bunun altında bir zaman çizelgesini içerecektir.
 7. Zaman çizelgesi klibine dokunun ve bunun dışı sarıya dönmelidir. Şimdi iki parmağınızı yukarıdaki kaydın daha büyük versiyonuna yerleştirin ve çerçeveyi doğru yöne döndürmek için sola veya sağa çevirin.
 8. Bu son aşamayı karıştırırsanız endişelenmeyin, çünkü kaydı doğru hizaya getirene kadar onu döndürmeye devam edebilirsiniz.

  İPhone'da video nasıl döndürülür: Düzenle

 9. Simgesine dokunun. Bitti sol üst köşedeki seçeneğini tıklayın ve altta Filmim ile klibi ekranın ortasında göreceksiniz.
 10. Son adım, dosyayı tekrar film rulonuza aktarmaktır, böylece onu sosyal medyada veya başka bir ortamda paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için, Paylaş Ekranın altındaki düğmesine (bu, üstte bir ok çıkıntılı karedir) sonra hedefini seçin.

Bu kadar. Videonuz artık ilk başta amaçladığınız şekilde görünmeli ve hiç kimse daha akıllı olmayacak.

Arkadaşlarınızla paylaşmak için sadece kısa videolar oluşturmak istiyorsanız, o zaman Apple’ın Clips uygulamasına da göz atmalısınız. Başlamak için Clips nasıl kullanılır kılavuzumuzu okuyun.

.