İPhone ve iPad’de Uygulamalar Nasıl Silinir: İstenmeyen Yazılımlardan Kurtulun

İPhone veya iPad’inizde değerli yer kaplayan bir uygulamayı silmek mi istiyorsunuz? Pekala, bu kullanılmayan programları ortadan kaldırmanın birkaç farklı yolu var. Bu makalede, cihazınızın dağınıklığını ortadan kaldırmak için iOS 13 ve işletim sisteminin önceki sürümlerinde gerekli olan basit adımları göstereceğiz.

Apple’ın yakın zamanda iPadOS’u tabletleri için özel olarak tanıttığı için iPad’lerin iOS 13 kullanmadığı unutulmamalıdır. İPad’iniz yeni platform için çok eski olursa (bizim birkaçımız olduğu gibi) o zaman iOS 12 veya önceki bir sürümünü kullanacaktır, yani aşağıda listelenen yöntemler hala geçerli olacaktır.

İOS 13 ve iPadOS’te uygulamaları silme

Apple, iOS 13 ve yeni iPadOS’ta uygulamaları silme biçiminize bazı küçük eklemeler yaptı.

En kolay yol, Ana ekrana gidip herhangi bir uygulamayı basılı tutmaktır. Önceden bu, tüm simgelerin titremeye başlamasını ve sol üst köşesinde küçük bir X görüntülemesini sağlayan etkiye sahipti, şimdi bunun yerine bağlamsal bir açılır menü göreceksiniz.

Bu özelliğin etkinleştirildiği uygulamalar için, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kısayol seçenekleri olacaktır; aksi halde sadece göreceksin Uygulamaları Yeniden Düzenleyin seçeneği. Şimdi iki seçeneğiniz var. Ya parmağınızı basılı tutmaya devam edin ve menünün kapanmasını ve sallanmanın başlamasını bekleyin ya da işlemi hemen başlatmak için Uygulamaları Yeniden Düzenle seçeneğine dokunabilirsiniz.

İPhone ve iPad'de uygulamalar nasıl silinir: iOS 13

Simgeler hareket etmeye başladığında, silmek için köşedeki X işaretine dokunmanız yeterlidir. Kaldırmak istediğiniz öğe bir klasördeyse, önce o klasörü açmanız, ardından yukarıdaki adımları uygulamanız gerekir.

İOS 13’te uygulamaları silmenin başka bir yolu da var. Bu rota App Store’dan geçiyor.

Kullanmak için üzerine dokunun. Uygulama mağazası simgesine ve ardından sağ üst köşedeki hesap simgenize dokunun. Sonraki sayfada, şunu bulana kadar aşağı kaydırın Yakın Zamanda Güncellendi Bölüm. Burada, son zamanlarda güncellenen tüm uygulamaları içeren bir liste göreceksiniz.

Birini silmek için, sağda kırmızı bir bölüm görünene kadar adının üzerinde sola kaydırın. Sil içeride. Şimdi dokunun Sil ve uygulama kaybolacaktır.

İPhone ve iPad'de uygulamalar nasıl silinir: iOS 13 güncellemesi

Elbette, onu geri almaya karar verirseniz, App Store’a gidebilir ve bir kez daha yükleyebilirsiniz.

Bildiğimiz kadarıyla, Apple’ın uygulamalarından birini silmenin, otomatik olarak üçüncü taraf değişiminizin varsayılan hale gelmesine neden olmadığını unutmayın. Örneğin, Haritalar’ı silmeyi ve ardından Google Haritalar’a gönderilme umuduyla bir posta adresine dokunmayı denedik; bunun yerine, iOS bize Apple Haritalar’ı yeniden yüklemek isteyip istemediğimizi sordu. Ayrı bir makalede, iPhone’unuzun varsayılan uygulamalarını nasıl değiştireceğinizi açıklıyoruz.

İOS 12 ve önceki sürümlerde uygulamaları silme

İOS 12 veya önceki sürümleri çalıştıran cihazlarda uygulamaları kaldırmak için adımlar çok benzer. Silmek istediğiniz uygulamanın simgesini bulun, ardından tüm simgeler titremeye başlayana kadar simgeyi basılı tutun. Artık silinebilir uygulamaların sol üst köşesinde küçük bir X göreceksiniz, bu yüzden ona dokunun ve ardından Sil rahatsız edici maddeden kurtulmak için. Bunlardan birkaçını arka arkaya kaldırabilir (simgeler hala titrediği sürece), ardından Ana Ekran düğmesine dokunabilir veya iPhone’u normal durumuna döndürmek için ekranın altından yukarı kaydırabilirsiniz.

Kaldırmak istediğiniz çok sayıda uygulamanız varsa ve özellikle bunlar birden çok ekrana yayılmışsa, her birini ayrı ayrı seçme ve silme görevinden zevk alamayabilirsiniz. Neyse ki, daha hızlı bir yol var ve bu da hangi uygulamaların en çok depolama alanını kapladığını belirlemenize yardımcı oluyor.

Açık Ayarlar sonra gidin Genel> iPhone Saklama Alanı (veya iPad Saklama Alanı). Şimdi uygulamalarınızın en çok yer kaplayan uygulamalara göre sıralanmış bir listesini göreceksiniz. Birinden kurtulmak için dokunun ve ardından Uygulamayı Sil sonraki sayfada.

İPhone ve iPad'de uygulamalar nasıl silinir: Ayarlar

Neden bazı Apple uygulamalarını silemiyorum?

Yukarıdaki adımları denediğinizde, size bunları silme seçeneği sunmayan Apple’ın bazı uygulamalarının olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar, iPhone pastasına olduğu gibi pişirilenler ve bu nedenle, bazı cıvatalı uygulamalar yerine işletim sisteminin bir parçasını oluşturuyorlar. Ne kadar uğraşırsan uğraş, onlardan kurtulmanın bir yolu yok. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Uygulama mağazası
 • Kamera
 • Saat
 • Telefonumu bul
 • Sağlık
 • Mesajlar
 • Telefon
 • Fotoğraflar
 • Safari
 • Ayarlar
 • Cüzdan

Bu kalıcı arkadaşlarla barışmanızı veya önemsiz bir klasör oluşturup hepsini içine atmanın çok eski geleneğini izlemenizi öneririz.

İşte karşınızda, önceden yüklenmiş bu zahmetli uygulamalardan kendinizi kurtarmanın çeşitli yolları var. Diğer cihazlarda Marie Condo tarzı dağınıklığı azaltmaya devam etmek istiyorsanız, Apple TV’deki uygulamalar nasıl silinir ve Apple Watch uygulamaları nasıl silinir? Şimdi gidin ve neşeyi ateşleyin!

.