İPad Nasıl Hızlandırılır

Bir iPad’i ne kadar çok kullanırsanız, ne kadar eski olursa olsun, o kadar yavaşlayacaktır – ve bizi daha da yavaşlatan işletim sistemi güncellemelerini başlatmayın. Neyse ki bir iPad’i hızlandırmak nispeten kolaydır; Önbelleği temizlemekten istenmeyen uygulamaları silmeye, iOS / iPadOS’u güncellemeye ve arka plan ve konum hizmetlerini devre dışı bırakmaya kadar bazı harika, eyleme geçirilebilir ipuçları özetledik.

Bu ipuçları işleri tatmin edici bir şekilde hızlandıramazsa, mermiyi ısırmanız ve yeni bir iPad satın almanız gerekebilir (ayrıntılı tavsiyeler için iPad satın alma kılavuzumuza veya en iyi iPad fırsatlarını içeren derlememize bakın).

Yavaş bir iPhone’unuz varsa, size orada da yardımcı olabiliriz.

Apple, iPad’imi kasıtlı olarak yavaşlattı mı?

Öncelikle bu argümanı yoldan çıkaralım. Cevap hayır. Apple, kasıtlı olarak eskisini yavaşlattığını itiraf etti iPhone’lar pil sorunlarını önlemek için, ancak bu iPad’ler için geçerli değildir.

Apple, güç yönetimi özelliğinin iPhone’a özgü olduğunu ve diğer Apple ürünleri için geçerli olmadığını bir destek belgesinde onaylar.

Artık kullanmadığınız uygulamaları silin

Artık kullanmadığınız uygulamaları silin

İlk numara, iyi bir yazılım temizliğine sahip olmaktır. Artık kullanmadığınız tüm uygulamaları kaldırın. Uygulamalar depolama alanı kaplar ve yer açmak iOS’un çalışmasını kolaylaştırır.

Çoklu görev çubuğunu açmak için uygulamaları sadece kapatmaktan değil (Ana Ekran düğmesine iki kez dokunarak veya iPad’de Ana Ekran düğmesi olmadan uzun bir hızlıca yukarı kaydırarak) cihazdan tamamen silmek hakkında konuştuğumuzu unutmayın. kapatmak istediğiniz uygulamada yukarı kaydırın).

Artık kullanmadığınız uygulamaları silmenin iOS üzerinde ve daha yakın zamanda iPadOS üzerinde dikkate değer bir etkisi vardır – özellikle de yer açacağı için sınırlı depolama alanınız varsa.

Artık istemediğiniz veya kullanmadığınız uygulamaları, gezinmeye başlayana kadar uygulama simgesini basılı tutarak silebilirsiniz. İPadOS 13’te, silme işlevine erişmek için dokunup basılı tutun ve ardından Simgeleri Yeniden Düzenle’yi seçin. Ardından, simgeyi silmek için sağ üst köşedeki X’e dokunun.

Birden fazla uygulamayı silmek istiyorsanız, her birini tek tek silmekten daha hızlı ve kolay bir yolu var. Ayarlar> Genel> iPad Depolama’ya dokunun. Kullanımınızın bir grafiğini, birkaç öneri ve ardından kapladıkları depolama miktarına göre düzenlenmiş bir uygulama listesi göreceksiniz.

Çok fazla yer kaplayan ve onsuz yaşayabileceğiniz eşyaları arayın. Podcast’ler, GarageBand ve Filmler muhtemelen şüphelidir. Yerel olarak depolanan geniş bir fotoğraf ve video koleksiyonunuz varsa, muhtemelen iCloud’da Fotoğraf senkronizasyonunu açmaya değer.

Birkaç ayrıntı daha görüntülemek için bir uygulamaya dokunun ve ardından uygulamayı ve belgelerini ve verilerini kaldırmak için Uygulamayı Sil öğesine dokunun veya uygulamayı silen ancak verileri geride bırakan daha yeni Uygulamayı Aktar seçeneğini kullanın. Bu, büyük grafik dosyalarına sahip ancak saklamak istediğiniz küçük oyun kayıtlarına sahip oyunlar için harikadır.

İşte iPad uygulamalarının nasıl silineceğine dair bir kılavuz.

İPad’inizi yeniden başlatın

İPad'inizi yeniden başlatın

Kullanmadığınız uygulamaları iPad’inizden kaldırdıktan sonra yeniden başlatmalısınız. Yeniden başlatma, belleği yeniler ve sıfırdan başlamasını sağlar.

İPad’inizi yeniden başlatmak için, Gücü Kapatmak İçin Kaydır kontrol kaydırıcısını görene kadar üstteki Uyku / Uyanma düğmesini basılı tutun ve ardından iPad’inizi kapatmak için kaydırın.

(Daha yeni bir iPad Pro’nuz varsa, prosedür biraz farklıdır – hem güç düğmesini hem de ses düğmelerinden birini kapatma kaydırıcısı görünene kadar basılı tutarsınız.)

Birkaç saniye bekleyin, ardından tekrar uyandırmak için Uyku / Uyanma düğmesini tekrar basılı tutun.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Durdur

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Durdur

Artık hafızanın bir kısmını boşalttığınıza göre iPad’iniz zaten çok daha hızlı çalışıyor olmalı. Ancak iPad mini veya iPad Air 2 gibi daha eski bir iPad kullanıyorsanız, onsuz yönetebileceğiniz özellikleri kapatarak daha da iyi sonuçlar elde edersiniz.

Arka Planda Uygulama Yenileme’yi durdurarak başlayın. Ayarlar’da bu hizmeti seçtiyseniz, iPad’iniz arka planda çalışarak tüm uygulamalarınızı güncellemeler için kontrol edecektir. Çok sayıda aktif uygulamanız varsa – Facebook gibi sosyal ağ uygulamaları bunun için özellikle ünlüdür – siz uygulamayı önünüzde açmadan bile iPad’inizden işlem gücü alacaklardır.

Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme’ye dokunun ve Arka Planda Uygulama Yenileme’yi Kapalı olarak ayarlayın.

Bunu bırakabilirsiniz, böylece uygulamalarınızdan bazıları arka planda uygulama yenilemeyi kullanır ve diğerleri kullanmaz, ancak biz de her şeyi kapatabileceğinizi düşünüyoruz.

İOS’un en son sürümüne güncelleyin

İOS'un en son sürümüne güncelleyin

Genel olarak, iOS’un güncellenmesi hız açısından karışık bir çanta olabilir. İOS’un daha yeni sürümleri, yeni ve daha verimli kod sunar ve bilinen sorunları yamalar; ancak eski bir iOS cihazını gerçekten yavaşlatabilecek yeni özellikler de ekliyorlar. Ve iOS’u güncellemek neredeyse her zaman tek yönlü bir işlemdir, bu yüzden bunu yalnızca eminseniz yapın.

Bununla birlikte, en son güncelleme olan iOS 13, hız artışı vaat ediyor, bu nedenle iPad’iniz uyumlu olduğu sürece güvenli bir bahis olmalı.

Her durumda, iPad’iniz buradaki tüm diğer ipuçlarını denedikten sonra kullanılamayacak kadar yavaşsa, zaten iOS’un en son sürümünü çalıştırmıyorsanız güncelleme yapmaya değer. Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye dokunun ve iOS’un yeni bir sürümü olup olmadığını kontrol edin.

Safari’nin önbelleğini temizleyin

Safari'nin önbelleğini temizleyin

Safari, yavaşlamayı çoğundan daha fazla fark edebileceğiniz bir uygulamadır. Bu, Safari’nin araması gereken tam bir önbellekten kaynaklanıyor olabilir.

Tüm Safari önbellek bilgilerini kaldırmak için Ayarlar> Genel> Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye dokunun.

Bu, Safari arayüzünü hızlandırmalıdır, ancak web sayfalarının kısa vadede yüklenmesi biraz daha uzun sürebilir (önbellek doldukça).

Tarayıcınızın performansını iyileştirmek için ayrı bir makalede daha fazla ipucumuz var: Safari nasıl hızlandırılır.

Web bağlantınızın yavaş olup olmadığını öğrenin

Web bağlantınızın yavaş olup olmadığını öğrenin

Safari hala yavaş çalışıyorsa, sorun iPad’inizde değil, internet bağlantınızda olabilir. İPad’inizin ne kadar hızlı olduğu önemli değil, internet bağlantınız zayıfsa, işleri bir salyangoz hızına kadar yavaşlatacaktır.

Ookla’s Speedtest gibi bir hız testi uygulaması indirin ve testi çalıştırın. Birleşik Krallık’taki ortalama geniş bant hızı yaklaşık 29 mb / s işaretidir, ancak bazı yerlerde çok daha yüksek (veya daha düşük) olabilir.

İnternetinizin 1-4 mb / s işareti civarında son derece düşük olduğunu fark ederseniz, bu, iPad’inizin neden bu kadar yavaş çalıştığını açıklayabilir – özellikle Safari ve aktif internet bağlantısı gerektiren diğer uygulamalarda.

Çözüm? Evde daha geniş kablosuz kapsama alanı sağlamak için Wi-Fi yönlendiricinize yaklaşın veya Wi-Fi genişleticilere bakın.

Bildirimleri durdur

Bildirimleri durdur

Bildirimler, iPad’inize mesajlar geldiğinde size yardımcı olabilir, ancak bazen gerçekten bir bildirime ihtiyacınız olmaz – örneğin, Facebook’taki bir gönderiye birisi her yorum yaptığında veya en sevdiğiniz ücretsiz oynanabilir oyunda daha fazla can aldığınızda .

Arka Planda Uygulama Yenilemede olduğu gibi, bildirim taramak ve sağlamak eski bir iPad’i yavaşlatabilir.

Ayarlar> Bildirimler’e dokunun ve her uygulama için Bildirimler’i Kapalı olarak ayarlayın.

Konum Hizmetlerini kapatın

Konum Hizmetlerini kapatın

Haritalar ve Facebook gibi uygulamaların konumunuzu bilmesi kullanışlı olabilirken, Konum Servisleri arka planda oturup pil gücünü emmek ve performansı düşürmekle yükümlüdür.

Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri’ne dokunun ve Konum Servisleri’ni Kapalı olarak ayarlayın. Kapat’a dokunun. Bunu yapmanın Bul işlevini kaldıracağını ve onu iOS 13’teki Bul uygulamasından bulamayacağını unutma.

Gündem’i kapat

Gündem'i kapat

Spotlight, iPad’inizde aramayı güçlendirerek bir şeyi bulmanızı hızlandırır, ancak iPad’inizdeki her bir öğeyi zaman zaman yavaşlatabilecek şekilde dizine eklemesi gerekir.

Ayarlar> Genel> Spotlight Araması’na dokunun ve tüm Arama Sonuçları öğelerini Kapalı olarak ayarlayın.

Hareketi Azaltmayı Etkinleştir

Hareketi Azaltmayı Etkinleştir

Diğer her şeyi kapattıysanız ve biraz daha fazla hız istiyorsanız, bazı görsel efektleri kapatmak hafif bir hız artışı sağlayabilir. Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Hareketi Azalt’a dokunun ve Hareketi Azalt’ı Açık olarak ayarlayın.

Etiketler:

Not: Sitemizdeki bağlantılar üzerinden satın aldığınızda, size hiçbir ek ücret ödemeden komisyon kazanabiliriz. Bu, editoryal bağımsızlığımızı etkilemez. Daha fazla bilgi edin.

.