İPad, iPhone ve Mac’te Aile Paylaşımı Nasıl Kurulur: Uygulamaları ve Müziği Paylaşın

2014 yılında iOS 8 ve Mac OS X Yosemite ile birlikte sunulan Aile Paylaşımı, ailenizin üyeleri arasında uygulamaları, müzikleri, filmleri, kitapları ve daha fazlasını kolayca paylaşmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir özelliktir.

Bu makalede, tüm Apple cihazlarınızda Aile Paylaşımı’nın nasıl kurulacağını gösteriyoruz. İOS 12 ve macOS Mojave’de çalışacağız, ancak prosedür diğer uyumlu işletim sistemi platformları için büyük ölçüde aynı.

Aile Paylaşımının Faydaları

Aile Paylaşımı’nı kurduğunuzda, artık öğeleri tek tek satın almanız gerekmez. Aileden bir kişi Apple’ın dijital mağazalarından bir uygulama, kitap veya başka bir içerik satın aldığında, bu içeriği ailenin tüm diğer üyeleri tarafından ücretsiz olarak indirilebilir.

(Genellikle. Uygulama geliştiricilerinin ve içerik oluşturucuların, dijital ortamları için Aile Paylaşımı’nı etkinleştirmeleri gerekir. Aksi takdirde, paylaşamazsınız. Ancak deneyimlerimize göre çoğu kişi bunu yapar.)

Aile birimi altı kişiye kadar içerebilir ve hepiniz aynı kredi kartıyla ödeme yaparsınız, bu nedenle sistem, satın alımlarını birleştirmek isteyen aileler için idealdir.

Diğer bir avantaj, daha genç aile üyeleri için sınırlar koyabilmenizdir, böylece bir çocuk bir ürün satın almak istediğinde bir yetişkinin telefonunda bir uyarı görüntülenir. Bu seçeneği etkinleştirdiyseniz, aile yöneticisi kabul edene kadar genç satın alma işlemini gerçekleştiremez.

Aile Paylaşımı’nı açmanın başka avantajları da vardır. İCloud ve Arkadaşlarımı Bul gibi diğer Apple servisleriyle entegre olur. Saklama alanını tek bir iCloud hesabından paylaşabilirsiniz. Aile Paylaşımı kurulumuyla birlikte bir grup takvimi ve aileniz için hatırlatıcı listeleri alırsınız, böylece etkinlikleri birlikte düzenleyebilirsiniz.

Arkadaşlarımı Bul, aile üyelerinizin konumunu paylaşmak için kullanılabilir ve böylece buluşmayı her zamankinden daha kolay hale getirir. Ve hepiniz, her bir kişinin cihazından erişilebilen (ve güncel tutulan) paylaşılan bir aile fotoğraf albümüne katkıda bulunabilirsiniz.

İPad veya iPhone’da Aile Paylaşımı nasıl kurulur

Aile Paylaşımı’nı kurmanın en kolay yolu iPad veya iPhone’dur. (Ayrıca bir Mac’e de kurabilirsiniz – buna makalenin ilerleyen bölümlerinde bakacağız – ancak bu biraz daha karmaşıktır.)

Ayarlar uygulamasını açın. Yüklediyseniz en üstte adınızı ve resminizi göreceksiniz. Apple Kimliği ayarlarınızı görmek için buna dokunun. Şimdi ‘Aile Paylaşımını Ayarla …’ seçeneğine dokunun (Hizmeti zaten kurduysanız, bu yalnızca Aile Paylaşımı diyecektir.)

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Ayarlar

Şimdi oldukça hızlı bir şekilde geçebileceğiniz bir dizi pencere göreceksiniz, ancak ilgileniyorsanız, Aile Paylaşımı ile kullanabileceğiniz özellikleri kısaca açıklıyorlar ve tam olarak neyin size ait olduğuna dair birkaç uyarı içeriyorlar. Öncelikle ödeyeceğiniz şeyler için kendinizi içeri alıyorsunuz. İlk ekranda Başlayın’a ve ardından ikinci ve üçüncü ekranda Devam’a dokunun.

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Başlayın

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Aile Kurulumu

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Satın alımları paylaşın

‘Ödeme yöntemi’ başlıklı dördüncü ekran çok önemli. Bu, kullandığınız Apple Kimliği ile ilişkili kredi / banka kartının son dört hanesini gösterir.

Bu, aile grubunun bir parçası olan biri bir satın alma işlemi yaptığında borçlandırılacak karttır. Üçüncü kez Devam’a dokunmadan önce bunun doğru olduğundan emin olun.

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Ödeme Yöntemi

Aile Paylaşımı, uygulamaları ve diğer dijital içeriği paylaşmanın yanı sıra, konum verilerini ailenizle paylaşmanıza da olanak tanır. Sonraki ekranda, kendi konum verilerinizin diğer üyelerle paylaşılıp paylaşılmayacağına karar verirsiniz; her biri davetinizi kabul ettiğinde, sırayla konumlarını paylaşıp paylaşmamayı seçeceklerdir. (Bu noktada hangi seçeneği seçmeleri gerektiğine dair kesin talimatlar vermek isteyebilirsiniz!)

Konumu Paylaş’ı veya Şimdi Değil’i seçin.

İPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Konum paylaşma

İşte bu: aile biriminiz kuruldu. Ama şimdilik tek kişilik bir aile. Şimdi daha fazla aile üyesi eklemeniz gerekiyor.

İOS’ta aile üyeleri ekleyin

Ayarlar’daki Apple Kimliği ekranından Aile Paylaşımı’na (daha önce Aile Paylaşımını Ayarlama seçeneği), ardından Aile Üyesi Ekle’ye dokunun. Onları iMessage aracılığıyla veya şahsen davet etme seçeneği sunulur ve 13 yaşın altındakilerin kendi Apple Kimliklerini oluşturmalarına izin verilmediğinden çocuk hesapları oluşturmak için özel bir seçenek ve süreç vardır.

Aile Paylaşımı nasıl kurulur: iPad davet seçenekleri

Davet göndermeden önce, aile organizatörü olduğunuzu ve bunu yapma yetkisine sahip olduğunuzu doğrulamanız istenebilir. Bağlı kredi veya banka kartı için güvenlik kodunu girmeniz gerekecektir.

İMessage’a gittiyseniz, iOS artık Aile Paylaşımı’nın neleri içerdiğine dair kısa bir açıklama ve gruba katılma talimatlarını içeren bir mesajı sizin için otomatik olarak dolduracaktır. Sadece olası aile üyesinin iletişim bilgilerini yazmanız (kişi listenizdeyse yazmaya başlayın ve otomatik olarak önerilecekler), ek açıklayıcı yorumları girmeniz ve gönder düğmesine basmanız yeterlidir.

İPad'de Aile Paylaşımı nasıl kurulur: iMessage daveti

Aile üyesi daha sonra davetini alacak, kabul edecek (veya reddedecek) ve konum verilerinin paylaşılıp paylaşılmayacağını seçecektir. Ve Aile Paylaşımı ile gitmeye hazırsınız.

İPad veya iPhone'da Aile Paylaşımı nasıl kurulur

Yüz yüze seçeneği, adından da anlaşılacağı gibi, aile üyenizin yanınızda olduğu zamanlar içindir. Bu durumda iDevice cihazınıza Apple ID ve şifrelerini girmeleri gerekecektir.

Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Şahsen davet edin

Mac’te Aile Paylaşımı nasıl kurulur

Aile Paylaşımı’nı bir Mac aracılığıyla da kurabilirsiniz – yine, Mac’in Yosemite veya sonraki bir sürümünü çalıştırması şartıyla oldukça basittir. Mac’te ailenizin tüm üyeleri için, macOS Mojave’de yapıldığı gibi Aile Paylaşımı’nı nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır (ancak önceki sürümlerde hemen hemen aynıdır).

 1. Sistem Tercihleri> iCloud’u açın. Giriş Yap’a dokunun ve Apple Kimliğinizi ve Parolanızı girin.
 2. Set Up Family seçeneğine tıklayın.
 3. Devam Et ve Devam Et’e tekrar tıklayın.
 4. Bir pencere, satın alma işlemlerini paylaşmak için kullanacağınız hesabı gösterecektir. Bunun ana Apple Kimliği hesabınız olduğunu iki kez kontrol edin ve Devam’ı tıklayın.
 5. Aileniz Tarafından Başlatılan Satın Alımlar penceresi, ödemeler için hangi kartın kullanıldığını gösterir. Devam et’i tıklayın.
 6. ‘İTunes Store hüküm ve koşullarını Kabul Ediyorum’un yanındaki onay kutusunu tıklayın ve Kabul Ediyorum’u tıklayın.
 7. Ailenizi bulmak için Arkadaşlarımı Bul’u kullanmak istiyorsanız, Konumunuzu Paylaş seçeneğini işaretleyin ve Devam Et’i işaretleyin (aksi takdirde Şimdi Değil ve Devam Et’i tıklayın).

Aile Paylaşımı artık Mac’inizde ayarlandı. Bir sonraki adım, ona üye eklemektir.

MacOS’ta aile üyeleri ekleyin

Artık Mac’inizde Aile Paylaşımı’nı kurduğunuza göre, bir aile üyesi eklemenin zamanı geldi. Ailenize nasıl kişi ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Sistem Tercihleri> iCloud’u açın ve Aileyi Yönet’e tıklayın.
 2. Ailenin yeni bir üyesini eklemek için sol alttaki artı işaretini tıklayın.
 3. Aile üyesinin e-posta adresini girin ve Devam’ı tıklayın. (Alternatif olarak, eğer kişileriniz arasında yer alıyorsa sadece adını yazabilir ve önerildiğinde doğru kişiyi veya hatta Game Center takma adını seçebilirsiniz.)
 4. Hesabınızla ilişkili ödeme kartındaki üç haneli CVV güvenlik kodunu girerek aile organizatörü olduğunuzu onaylayın. Devam et’i tıklayın.
 5. Yeni üyenin nasıl davet edileceğine karar verin – e-postayla gönderilen bir davet yoluyla veya hemen bir şifre girerek.
 6. Apple Kimliği parolanızı girin ve Devam Et’i tıklayın.

Aile Paylaşımındaki içeriğin ücretini kim öder?

Aile Paylaşımı’nı kuran kişinin Düzenleyen olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, sorumlu kişidir ve tüm satın alımlar için ödeme yapar. Dolayısıyla, partneriniz ve aile üyeleriniz için Aile Paylaşımı kurarsanız, tüm satın alma işlemleri kartınızdan ücretlendirilir.

Diğer aile üyelerinin Aile Paylaşımı içeriği için ödeme yapmasının da bir yolu yoktur. Yalnızca grubu ilk olarak kuran kişi ödeme yapabilir (veya girdikleri kart – ortak bir hesap için olabilir). Diğer aile üyeleri, bir uygulama veya müzik için ödeme yapmak isterlerse Aile Paylaşımı’ndan ayrılabilir, ancak bunu yılda yalnızca iki kez yapabilirler. Bu nedenle, Aile Paylaşımı’nı kurduğunuzda tüm içerik için ödeme yapmaktan memnun olduğunuzdan emin olun.

Aile Paylaşımı nasıl kurulur: Aile Paylaşımı Düzenleyicisi penceresi

.