İnsan davranışı değişikliğinin tanımı | Kültürel bilgiler

Davranış Değişikliği En önemlileri sonuçlar (olumsuz pekiştirme) ve ödüller (olumlu pekiştirme) olan farklı motivasyon tekniklerini kullanarak uzun vadede insan davranış kalıplarını değiştirme sürecidir. Nihai amaç, reddedilen, sorunlu veya istenmeyen davranışları daha olumlu ve arzu edilenlerle değiştirmektir.Davranış değiştirme hemen hemen herkesle çalışır. Bir çocuğun davranışını iyileştirmekten çalışanları daha verimli çalışmaları için motive etmeye kadar birçok potansiyel uygulama.

İnsan davranışını değiştirin

  • Davranış değişikliği genellikle obsesif kompulsif bozukluk (OKB), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), irrasyonel korku, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, yaygın anksiyete bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır.
  • Değişiklik yapmak kolaydır, ancak işin zor kısmı bir çubukta değişiklik yapmaktır. Herkes sigarayı bırakıp bir veya iki özlemi görmezden geldiklerini söyleyebilir veya bir egzersiz rejimine sadık kaldıktan sonra haftada iki kez spor salonuna giderken zorluk alışkanlığa bağlı kalıyor. Yenilikler ve bu o kadar kolay değil, davranış modifikasyonu burada devreye giriyor.
  • Davranış değişikliği, sonuçları öğrenerek ve eylemlerimizle ilişkilendirerek davranış şeklimizi veya belirli bir duruma verdiğimiz tepkiyi değiştirebileceğimizi söyler.Birini davranışını değiştirmeye zorlayamazsınız, ancak ortamı değiştirerek ve teşvikler sağlayarak davranışını değiştirmeye motive edebilirsiniz.
  • Edimsel koşullanma (davranış değişikliğine giriş) üzerine araştırmasıyla tanınan psikolog B.F. Skinner, bir eylemin sonuçlarının olumsuz olması durumunda, eylemin veya davranışın tekrarlanmama ihtimalinin yüksek olduğunu ve sonuçlar olumluysa, şansın eylemin veya davranışın tekrarından daha iyi olduğunu varsaydı. Bu kavramı “pekiştirme ilkesi” olarak adlandırdı.
  • Basitçe söylemek gerekirse, Skinner’ın davranış değiştirme modeli, ya kötü alışkanlıkları kırmak ya da iyi alışkanlıkları sürdürmek için olumlu ya da olumsuz sonuçları olan eylemleri takip ederek alışkanlıkları değiştirmenin bir yoludur. Davranış değiştirme terapisi.

Ayrıca izleyin: İnsani ve sosyal ilkeler ve değerler hakkında söylenenlerin en önemlisi

Davranış değiştirme teknikleri

Olumlu ve olumsuz pekiştirme

Pozitif takviye İyi davranışı bir tür motivasyonla ödüllendirin. Bu sözlü övgü, bir ayrıcalık genişletme veya bir tür ödül teklif etme şeklinde olabilir, örneğin: bir öğrenci aldığı her iyi not için bir dolar alır veya bir satış elemanı bir satış hedefine ulaşmak için hafta sonu kazanır.
Olumsuz pekiştirme İki tür vardır: bir sonucun eklenmesinin kötü davranışın gelecekteki tekrarlarını caydırması gereken pozitif ceza ve bir şeyi elinizden almayı içeren olumsuz ceza.

Olumlu cezaya bir örnek, bu hafta spor salonunda bütün gün gevşemek ve çocuğun oturma odasının zeminine atıştırmalıklarını attıktan sonra tüm evi temizlemesi için önümüzdeki hafta egzersiz programınıza iki gün daha eklemek olabilir.

Olumsuz cezalar, ödevini unutan bir çocuğa ara vermek veya bir gencin okul sınavlarında başarısız olduktan sonra arkadaşlarıyla alışveriş merkezine gitmesine izin vermemek olabilir.

Yok olma

Davranışı bastırmak, cesaretlendirmek veya tamamen durdurmak için takviyeler azaldığında, bu yok olma olarak bilinir ve bu genellikle ebeveynin ilgi arama alışkanlığı olan çocuğa önem vermesi için kullanılır, eğer ebeveyn çocuk bu belirli alışkanlığı her sergilediğinde tepki verirse, o zaman Dikkat çekmeye devam etmek için çocuğun bu sinir bozucu alışkanlığı sürdürmesi muhtemeldir; Negatif bir ebeveyn ilgisi olmasına rağmen.
Öte yandan, ebeveyn çocuğu bu iğrenç şeyi yaptığında görmezden gelmeye başlarsa, o zaman çocuk eylemlerinin artık ebeveynden bir tepki üretmeyeceğini anlayacaktır, bu da dikkat şeklinde olumlu pekiştirmedir. Nihayetinde, aradığı tepkiyi almayacağını bilerek, iğrenç davranış duracaktır.

Modülasyon

Oluşum süreci, yeni, daha arzu edilen davranışa benzer davranışları teşvik eder. Bu genellikle adım adım gerçekleşir ve nihai amacın irrasyonel korkuların üstesinden gelmek veya anksiyete bozukluklarını yönetmek olduğu durumlarda uygulanır. Bakmaktan korkan araknofobili bir kişi için bir modülasyon örneği olabilir. Bir örümceğin görüntüsüne ve ardından korkunun gücünü ortadan kaldırmak için plastik bir örümcek taşımaya çalışın.

Kaybolan

Koşullandırma olarak da adlandırılan solma, hiçbir yapay dürtü gerekmeyene kadar takviyenin kademeli olarak çekilmesi sürecidir, sonuçta nihai amaç alışkanlığın ikinci doğa haline gelmesidir, çocuğunuzun sonunda her karne üzerinde aynı şeyin olmasını istersiniz. Her seferinde ona para vermek zorunda kalmadan.
Yok olmak, eski uyarıcıyı kademeli olarak ortadan kaldırır, yeni bir teşvikle değiştirildiğinde iyi notlar için para alır, dürüstlükten gurur duyulur ve eğitiminden en iyi şekilde yararlanılır.

Ayrıca bakınız: Davranışsal Okul ve İnsan İlişkileri Hakkında Bilgiler

zincirler

Davranış zincirleri, bir görevi en basit ve en temel adımına bölerek bireysel davranışları daha büyük bir davranış oluşturmak için birbirine bağlar, daha büyük davranışı kendi başına görmenin potansiyel olarak büyük faktörünü en aza indirir.
Spor salonuna gitme alışkanlığı oluşturmaya yönelik davranış zinciri, spor salonu üyeliğine kaydolma, antrenman kıyafetleri satın alma veya toplama, spor çantası, su şişesini doldurma, spor salonuna araba kullanma, giriş, 15 dakikalık kardiyo yapma, Örneğin, serbest ağırlıklara 15 dakika harcayın, yoga dersleri için bizi izlemeye devam edin.

Başarılı davranış değişikliğinin anahtarları

Tutarlılık, çocuklarda davranışları değiştirmek veya güçlendirmek için davranış değişikliği kullanıldığında özellikle önemlidir.
Süreç, alışkanlık oluşana kadar her seferinde kullanmayı seçtiğiniz her dürtü kullanıldığında en etkilidir.
Örneğin, bir çocuğu sabah yatağını yaptığı için övmek için yapışkan bir tablo kullanırsanız, her sabah yatağını yaptığı bir poster almalısınız. Etiketleri unutursa veya biterse, muhtemelen alışkanlığı sürdürme motivasyonunu kaybedecektir.

Olumsuz sonuçlar da öngörülebilir bir sıklıkta yönetilmelidir, eğer ceza tutarsız uygulanırsa, çocuk kötü davranışı gerçekleştirirken sadece ara sıra sonuçlarla karşılaşacağını öğrenir, oysa siz ondan öğrenmelerini istediğiniz şey kötü davranışın ardından olumsuz bir sonucun gelmesidir. Davranışı sonuçla ilişkilendirmeyi ancak sonuç her seferinde davranışı izlerse öğrenecektir.

Örneğin, küçük bir çocuk diğer çocukları ısırır, eğer öğretmeni onu her üç seferde bir dinlenme koltuğuna oturursa, başka bir çocuğu ısırırsa, ısırmayı mola ile ilişkilendirmeye başlaması olası değildir ve başkalarını ısırmaya devam eder, ancak öğretmen çocuğu bir seferde oturursa Başka bir çocuğu her ısırdığında sözünü keserek, her ısırdığında oturması gerektiğini fark etmeye başlayacak ve oturmak zorunda kalmamak için diğer çocukları ısırmasına gerek olmadığını öğrenecektir.

Aynı sonuçları ve ödülleri çocuğa vermek için ebeveynlerin, büyükanne ve büyükbabaların, öğretmenlerin ve diğer bakıcıların birlikte çalışması gibi, genel olarak tutarlı olması da önemlidir. Davranış değiştirme planının tutarlı bir şekilde uygulanması, çocuğun davranışlarını hızlı bir şekilde değiştirmesine yardımcı olacaktır.
Kötü bir alışkanlığı bıraktığınızda veya iyi bir alışkanlık edindiğinizde, defneinizden tatmin olamazsınız, ancak yeni bir davranış kalıbı oluşturmak en zor kısım olabilir, uzun vadede hayatta kalmak için yeni davranışın sürekliliğini veya devamlılığını gerektirir, buna bakım denir.

Ancak, bir noktada kötü alışkanlıklara geri dönerseniz cesaretiniz kırılmasın.Bu çok olur ve bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir.Aslında, bir başarısızlık olarak değil, davranış değiştirme sürecinde sadece başka bir adımmış gibi bir nüksetmeye hazırlanmak bile isteyebilirsiniz. operasyon.

Ayrıca izleyin: Psikolojide Davranışı Tanımlama

Davranış değişikliği genellikle çocuklar, öğrenciler ve öğretmenler için sınıf yönetimi açısından düşünülür, çünkü çocuklarda çok etkili bir şekilde kullanılır, genellikle terapistler ve sağlık uzmanları tarafından kullanılır, davranış değişikliği başkaları için de etkili olabilir; Aslında, hemen hemen herkes davranış değişikliğini kötü alışkanlıkları kırmak veya sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için kullanabilir.Birçok yetişkin, sigarayı bırakmak, sağlıklı yiyecekler yemek, düzenli egzersiz yapmak, daha çok çalışmak ve çeşitli diğer hedeflere ulaşmak için davranış değiştirme programları kullanmıştır.