İkincil ve Birincil Renkler | Kültürel bilgiler

Birincil renkler ve ikincil renkler, kırmızı, sarı, yeşil ve diğer renkler gibi ana renklerden renk çemberi içinde sınıflandırılan ve değerlendirilen bir renk grubu, ikincil renkler olarak sınıflandırılan ve renk çarkına yerleştirilen bir renk grubu, renklerin karıştırılmasından elde edilen herhangi bir renk vardır. Turuncu, fosforlu ve diğer renkler gibi ana renkler birlikte olduğundan, birincil ve ikincil renkler arasındaki farkı açıklığa kavuşturmak ve açıklamak için bu makaleyi inceleyeceğiz.

Renkler

Renkler, insan yaşamının doğuştan gelen unsurlarından biridir, bu yüzden renklerin karşıtlığını çevremizdeki şeylerde buluyoruz, örneğin gökyüzünün rengi kahverengi, ağaçların rengi yeşil, toprağın rengi kahverengi ve dağların rengi sarı. Beyaz olmayan insanlar farklı şeyler arasında ayrım yapar.

Renkler aynı zamanda bir kişinin hayatını doğrudan ve etkili bir şekilde etkiler, bu nedenle neşe, mutluluk, mutluluk, eğlence, canlılık ve üzüntü, acı, ağlama vb. Anlamına gelen diğer renkler vardır ve çalışmalar, araştırmalar ve çeşitli deneyimler renklerin insanların ruhunu ve kişiliğini etkileyen ana motorlar olduğunu ve renklerin ikiye ayrıldığını kanıtlamıştır. Birincil ve ikincil renkler.

Ayrıca bkz: Renk Çemberi bilgisi

ana renkler

Temel renk çemberi ilk olarak MS 1666 yılında ünlü bilim adamı Isaac Newton tarafından geliştirildi ve ardından kaplamalarda veya farklı endüstrilerde kullanılan başka bir renk grubu elde etmek için sarı, kırmızı ve mavi gibi bir grup temel renk karıştırıldı ve bu renkler temel renklerdir. Herhangi bir rengi karıştırarak elde edemezsiniz.

Ancak ana renklerden türetilen renklere ikincil renkler denir.Örneğin, turuncu elde etmek için kırmızıyı sarı ile karıştırmak gibi ikincil bir renk elde etmek için iki ana rengi karıştırabiliriz, ancak bir ana renk elde etmek için iki rengi karıştıramayız.

İkincil renkler

İkincil renkler, daha önce de belirtildiği gibi, ikincil bir renk elde etmek için iki ana rengin karıştırılması sonucunda elde edilen renklerdir, bu nedenle ikincil renk, iki ana rengin eşit miktarda bir araya getirilmesidir ve ana renklerden renk miktarını artırarak renginin derecesini açık veya koyu olsun kontrol edebiliriz. .

İkincil renklere, birçok insanın yeni bir renk grubu keşfetme çabasıyla, genel olarak can sıkıntısının hâkim olmaması için yaptığı deneyler ve bu renkler çeşitli endüstrilere ve kaplamalara girene kadar sürekli gelişme ve modernleşme arzusu ile ulaşıldı.

Örneğin, sarı ve mavi sonuçların yeşille karıştırıldığını bulduk Burada, mavi bir birincil renk ve sarı birincil renktir, ancak yeşil olan türev renk ikincil bir renktir ve ana renklerin karıştırılmasından kaynaklanan birçok türev vardır.

Renk çemberi

Renk çemberi, birincil ve ikincil renkler arasındaki farkı netleştiren, farklı renkler arasındaki karşıtlık derecesini gösteren ve aynı renk arasındaki karşıtlık derecesini keskinlik, opaklık ve parlaklık açısından gösteren ana direk olup, böylece renk çemberi içindeki renkler kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renklere ayrılır. Diğer bazı renkler, mavi, yeşil ve mor gibi soğuk renkler olarak adlandırılır.

Beyaz, siyah ve kahverengi gibi nötr renkler olarak adlandırılan bir grup renk vardır ve bu daire içindeki bu renkler, bu renklerin doğrudan insan ruhu üzerindeki etkisine göre hazırlanan raporlara göre bu sınıflandırmalarda sınıflandırılmıştır, renk çemberi, içindeki renkleri sınıflandıran genel renk kataloğudur. Daire, aralarındaki farkın derecelerine ve bu renklerin genel olarak insanlar üzerindeki etkisine dayanmaktadır.

Bazı birincil ve ikincil renklerin semantiği

İster birincil ister ikincil renkler olsun, farklı renklerin insanlar üzerindeki etkisinin kapsamını gösteren birçok çalışma ve araştırma yapılmıştır, bu nedenle size bu renklerin insanlar için ifade ettiği bazı çağrışımları ve kavramları ve insanların bunlardan ne ölçüde etkilendiğini göstereceğiz:

kırmızı renk

Kırmızı renk sevgiyi, cesareti ve fedakarlığı ifade eder ve birçok insanın savaşlarda kullandığı ve çeşitli sporlarda cesaret, güç ve kurtuluşu sembolize etmek için kıyafetlerinde kullandığı kan rengidir.

renk Beyaz

Beyaz her zaman masumiyet, dinginlik, iyi niyet ve kalp nezaketini sembolize eder ve insanlar bunu düğün gibi mutlu günlerde kullanır, gelin elbisesinin temel rengidir ve bazı insanlar da savaşlarda ateşkes ve teslimiyeti belirtmek için kullanır. Zarar

Ayrıca bakınız: Giysilerde menekşe ile hangi renkler iyi gider?

renk siyah

Siyah renk kimi zaman üzüntü ve acıyı, kimi zaman neşe ve mutluluğu ifade eden gizemli renklerden biridir, siyah renk her durumla eşleşip parladığı için insanlar tarafından farklı durumlarda kullanılır ve diğer tüm renklerle harmanlanabilen, uyum sağlayabilen ve parlayabilen bir renktir. İnsanların çoğu siyah rengi tercih eder, ancak siyah rengin karamsarlık gerektirdiğine inanan bir grup insan vardır çünkü yas ve üzücü durumlarda ana renk budur.

renk Mavi

Genellikle üzüntü ve acıya atıfta bulunan renklerden biridir, ancak maviyi gökyüzüne, özlemine ve hırsına atıfta bulunduğu için onu seven renkler arasında kabul eden ve maviyi ilk keşfedenler, tabutlarının içindeki gücü sembolize etmek için koydukları Mısır firavunlarıdır. Mısır firavunlarının kullandığı mavi derecesine şu ana kadar ulaşmayı dünya bilmiyordu ve bu rengin kaynağını bu çok eski yaşamda bilemiyorlardı.

yeşil renk

Yeşil, doğada genel olarak var olduğu ve saflığı, yaşamı ve tarımı ifade ettiği için yaşamı ve mutluluğu ifade eden renklerden biri olarak kabul edilir, sinirleri rahatlatmaya çalışan, ona bakanlara sakin ve psikolojik rahatlık veren bir renktir ve geniş bir insan kitlesi hayatlarında her zaman yeşil rengi tercih eder ve sonra onlar Harika yeşilin tadını çıkarabilmeleri için etraflarına bitki dikmek.

Turuncu renk

Turuncu, umut, hırs, çalışma ve canlılık hissi veren renklerden biridir, bu yüzden bazı insanlar onu tüm tonlarında tercih eder.

kahverengi

Kahverengi, sakinliği ve kendine güveni gösteren renklerden biridir ve atmosferdeki değişikliklerden etkilenmez ve üzerinde görünmez, özellikle ahşap ürünlerde pek çok kişi tercih eder.

Pembe renk

Romantizm, hoşgörü, sevgi, güvenlik ve diğer mutlu özellikleri ifade eden bir renk.

Ayrıca bkz: Kırmızının Tonları ve Uyumlu Renkler

Yüce Allah’ın açık olmasını ve ikincil ve ana renkler arasındaki farkı açıklamasını dileyerek makalenin sonuna geldik ve farklı renklerin bazı çağrışımlarını ve kavramlarını ve bunların insan yaşamına doğrudan etkisini sunduk, bu nedenle makaleyi okumak için yeterince zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.