Hızlı Metin Girişi İçin Outlook’un “Şablonlarım” Eklentisi Nasıl Kullanılır

Microsoft Outlook logosu

İş yerinde e-posta kullanan hemen hemen herkes aynı cümleleri günde birkaç kez yazar. Seçtiğiniz kelime öbeklerini depolamak ve eklemek için Microsoft Outlook’un tek tıklamayla metin girişi eklentisi olan “Şablonlarım” ı kullanarak zamandan tasarruf edin.

“Şablonlarım”, kelime öbeklerini depolamak ve bunları tek bir tıklama ile bir e-postaya eklemenizi sağlamak için basit ama etkili bir araçtır. Bu bir Outlook eklentisidir, ancak e-posta hesabınız bir Microsoft Exchange sunucusu kullandığı sürece hem Outlook istemcisinde hem de Outlook web uygulamasında otomatik olarak yüklenir. Buna Outlook.com ve M365 / O365 abonelikleri dahildir.

“Şablonlarım” a eklediğiniz metin, Microsoft Outlook istemcisi ve Outlook web uygulaması arasında otomatik olarak senkronize edilir ve araç her ikisinde de aynı şekilde çalışır. “Şablonlarım” ı açma işlemi, istemcide ve web uygulamasında biraz farklıdır, ancak bir kez açıldığında aynı şekilde çalışır.

Outlook Masaüstü İstemcisinde “Şablonlarım” Nasıl Açılır

Microsoft Outlook masaüstü uygulamasında yeni bir e-posta açın (veya mevcut bir mesajı yanıtlayın veya iletin) ve “Mesaj” sekmesinde “Şablonları Görüntüle” yi tıklayın.

 "Şablonları Görüntüle" Yeni bir e-postanın Mesaj sekmesindeki düğmesine basın.

E-postanın sağ tarafında “Şablonlarım” paneli açılacaktır.

 "Şablonlarım" yeni bir e-postada panel.

Outlook Web Uygulamasında Şablonlarım Nasıl Açılır

Microsoft Outlook web uygulamasında yeni bir e-posta açın (veya mevcut bir iletiyi yanıtlayın veya iletin), e-postanın altındaki üç nokta menü simgesini tıklayın ve menüden “Şablonlarım” ı seçin.

 "Şablonlarım" menü seçeneği.

E-postanın sağ tarafında “Şablonlarım” paneli açılacaktır.

 "Şablonlarım" yeni bir e-postada panel.

Microsoft Outlook’ta “Şablonlarım” Nasıl Kullanılır

Bu noktadan itibaren, “Şablonlarım” ın nasıl çalıştığını göstermek için Outlook’un masaüstü istemcisini kullanacağız, ancak web uygulamasında tamamen aynıdır.

“Şablonlarım”, sizin için yararlı olabilecek kutudan çıkarılan önceden yapılandırılmış birkaç cümle ile birlikte gelir, ancak hadi kendi şablonumuzu ekleyelim. Bunu yapmak için “Şablon” u tıklayın.

İçine şablon ekleme seçeneği "Şablonlarım".

İfade için bir başlık, kelime öbeğinin kendisini girin ve “Kaydet” i tıklayın.

Yeni bir şablon oluşturmak için doldurulacak alanlar.

Şablon hemen kullanıma sunulacaktır.

Yeni şablon, "Şablonlarım".

Kullanmak için, imlecinizin bir e-postanın gövdesinde olduğundan emin olun ve e-postaya eklemek için ifadeyi tıklayın.

Bir e-postaya eklenen şablon metni.

Gerçekten bu kadar basit. Bir şablon ifadesini düzenlemek veya silmek için, “Sil” ve “Düzenle” seçeneklerini görüntülemek için farenizle veya dokunmatik yüzey imlecinizle üzerine gelin.

 "Sil" ve "Düzenle" bir şablon için seçenekler.

Kalın için Ctrl + B (Mac’te Cmd + B), italik için Ctrl + I (Mac’te Cmd + I) ve Ctrl + U (Cmd + U) kullanma yeteneği dışında “Şablonlarım” da biçimlendirme yoktur. Mac) altını çizmek için, bu nedenle yazı tipini veya rengi değiştirmeyin veya köprüler eklemeyin, ancak tam e-posta şablonları bunun için.