Haritada Kızıldeniz dağları

Haritada Kızıldeniz dağlarıKızıldeniz kıyılarında, Kızıldeniz Dağları olarak adlandırılan devasa sıradağlardan oluşan bir daire vardır. Bu devasa dağlar doğu ve batı yönlerinden de Kızıldeniz’e bakmaktadır; Ve özellikle konuşursak, bu dağların bir kısmının Mısır Arap Cumhuriyeti sınırları içinde kaldığını ve geri kalan kısmının Suudi Arabistan Krallığı sınırları içinde olduğunu söyleyeceğiz; Bilmek için bir kültürel bilgi sitesini takip edin Haritada Kızıldeniz dağları.

Kızıldeniz Dağları’nın haritada konumu

Kızıldeniz Dağları, Kızıldeniz’in batı tarafında bulunan dağlardır ve bu dağlar, özellikle Süveyş Körfezi’nin başından güney ucuna, özellikle Hicaz’da bulunan deniz kıyısına bakan Habeş yaylasına kadar en kuzey ucundan uzanır.

Mısır’daki Kızıldeniz Dağları

 • Kızıldeniz Dağları, Mısır’da Kızıldeniz kıyısı boyunca uzanan bir dizi engebeli zirvedir ve bu dağların her kısmı Bedevi kabileleri tarafından kontrol edilmektedir; Bugün bölgede üç farklı kabile – Mazza, Ababda ve Basharin – bulunur ve her kabilenin izledikleri ve kontrol ettikleri kendi bölgeleri vardır.
 • Kızıldeniz dağlarında, Mısır’ın Sina ve diğer Bedevi bölgelerinde olduğu gibi, yürüyüşçüler için her kabilenin kuralları için rehberler zorunludur. Kabileler ayrıca yürüyüşçülere kabile üyelerinden birinin eşlik etmesi gerektiğine de karar verir; Oysa Ababda topraklarında Meza kabilesinin tek başına araba kullanmasına izin verilmiyor; Aynı şekilde, Ababda veya Bişrin aşiretleri Maaza bölgesinde rehber olarak çalışamazlardı; Her kabile akıl hocası olarak kendi kabile üyelerini sağlayacaktır.
 • Kızıldeniz Dağları parkuru, Al-Muizzah topraklarında yer almaktadır; Dahası, Khushman adlı bir Meza klanının topraklarında bulunuyor; Rehberler genellikle Khoshman klanındandır, ancak farklı klanlardan Mazzeh kabile üyeleri Khushman’ın izniyle çalışabilir; Her yürüyüş parkında bir Bedevi rehberi ve Kızıldeniz Dağ Patikasında Şeyh Khushman’dan yürümek için izin olmalıdır.

Kızıldeniz en yüksek dağdır

Shayeb Banat Dağı

 • Tüm Kızıldeniz sıradağlarının yüksekliği hakkında bilgi olmasına rağmen, Kızıldeniz sıradağlarının en yüksek dağının hangisi olduğuna dair her zaman sorular olduğunu görüyoruz.
 • Bu soruyu net bir şekilde cevaplamak için pek çok farklı jeolojik çalışmanın yapıldığını ve bu çalışmaların sonucuna göre Kızıldeniz’deki en yüksek dağın Mısır Arap Cumhuriyeti sınırları içinde yer aldığı ve “Shayeb Banat Dağı” olarak anılan ve çok daha fazlasına ulaştığı ortaya çıktı. 2.183 metre.
 • Öte yandan jeolojik ve coğrafi araştırmalar, 1988 metre yüksekliğiyle “Jabal Hamata” nın Kızıldeniz sıradağlarının ikinci en büyük dağı olduğunu kanıtlamıştır; Aynı zamanda zincirin en önemli dağlarından biridir. Sıradağların doğu tarafında, Mısır Arap Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktadır.

Mısır’daki Kızıldeniz Dağlarının Yolu

 • Kızıldeniz Dağ Yolu, Mısır anakarasındaki ilk yürüyüş parkuru ve ödüllü Sina Patikası’nın kardeş projesi; Bir dizi ticaret, seyahat, kaçakçılık ve eski koyun gütme rotalarını, çoğu yürüyüşçünün tamamlaması 10 gün süren 170 km’lik bir yol olan modern bir yola bağlar; Bugün rotayı daha geniş Bedevi topluluğu adına yöneten Mazzeh kabilesinden Bedeviler tarafından yaratılan Kızıldeniz Dağları yolu, Orta Doğu’daki ve muhtemelen dünyadaki en güzel ve bilinmeyen vahşi alanlardan birine yol veriyor.
 • Uçsuz bucaksız çöl ovalarından derin vadilere ve yükselen zirvelere, harap olmuş Roma şehirlerinden tarih öncesi kaya sanatına ve Mısır’daki Çöl Babalarının kiliselerine kadar uzanan yol, bölgenin eşsiz güzelliğinin en iyisini gösteriyor ve topluluklarına gerçekten fayda sağlayan yeni bir turizm türü açmayı hedefliyor.

Mısır’daki Kızıldeniz dağlarında yürüyüş

Mısır’da Kızıldeniz Dağları’nda yürümek için iki rota var ve bunlar:

Ayrıca izleyin: Alpler ne kadar yüksek?

ana yol

Kızıldeniz Dağları yolu, Hurghada yakınlarında 170 km uzaklıkta yer almaktadır ve çoğu yürüyüşçünün tamamlaması 10 gün sürer; Kısa bölümler yerine tüm güzergahı yapan yürüyüşçüler, yabancılar tarafından neredeyse hiç görülmeden vahşi doğanın derinliklerine seyahat edecek ve manzaranın, tarihin ve göçebe mirasının en iyisini deneyimleyecektir.

Kızıldeniz Dağları patikasındaki ana yürüyüş rotası, günlük mesafeler aşırı olmadığından – 15-20 km / gün arasında sayıldığından – kolay değildir, ancak tipik bir kısımda büyük bir yükseliş ve düşüş vardır ve parkurlar genellikle kesintiye uğrar ve onarılamaz. Daha kolay ve daha iyi yürüme yolunda olduğundan daha yavaş ilerleme; Bazı bölümler ayrıca keskin, açık bir itişme gerektirir ve yürüyüşçüler, tüm ekipmanlarını – yiyecek, su ve uyku teçhizatı – iki gün boyunca üç ayrı etap için ve ana yolda bir gece taşıyarak zorluğa katkıda bulunmalıdır.

Daha kolay bir alternatif

Yukarıdaki haritada gösterilen 170 km’lik ana yol boyunca her noktada daha kolay bir alternatif var; Nerede olursanız olun, kötü yollarda, yüksek zirvelerde, zor tıkanıklıklarda ve desteklenmeyen bölümler daha kolay ve daha konforlu alternatiflerle değiştirilebilir; Yol tamamen ayarlanabilir ve yürüyüşe başlamadan önce hiçbir şeyin bitirilmesine gerek yok: nasıl hissettiğine bağlı olarak kararlar hemen ve kısa sürede verilebilir; Ayrıca, istediğiniz zaman ana parçayı başlatabilir ve daha kolay bir alternatife geçebilirsiniz ve ayrıca, 10 günlük bir süre boyunca ana ve alternatif parçalar arasında geçiş yaparak ikisini karıştırabilirsiniz.

Yolun iki versiyonu yakın durur ve manzaraları aynı şekilde çarpıcıdır; 10 günlük yürüyüşe ek olarak, ana veya alternatif parkurun herhangi bir kısmı daha kısa günlerde veya birkaç günde yapılabilir.

Yürüyüş eksenleri

Bölgesel departmanlar

Kızıldeniz Dağ Patikasında altı ayrı yürüyüş merkezi vardır ve bunlar:

 • Jabal al-Shayeb Ekseni: İlk sıralar, Mısır anakarasının en yüksek zirvesi olan Jabal Al-Shayeb’de.
 • Eksen Umm Annab: Umm Annab Dağı’nın üç tepeli kuleleri, geniş ovaların ve çökmekte olan Roma kenti Mons Claudianus’un üzerinde bulunur.
 • Abu Hassan Dağı’nın ekseni: Yağmurlardan sonra su havuzlarının ve yeşil çayırların oluştuğu yüksek tepelerin ve derin vadilerin bulunduğu engebeli bir vahşi alanda yoğunlaşmıştır.
 • Jeter Dağı’nın ekseni: Tarih öncesi kaya sanatı, leopar tuzakları ve antik kiliselerin bulunduğu devasa tepeler ve derin vadilerden oluşan bir labirent.
 • Ebu Dukhan Dağı’nın ekseni: Roma kasabası Mons Porphyrate’de bir merkezdir ve Vallege Vadisi’nin geniş tepelerinin etrafındaki son ekseni açar.
 • Vallej Vadisi’nin geniş tepeleri etrafındaki eksen.

Her biri 4-5 günde tamamlanabilen, her yürüyüş merkezinin en iyisini sergilemek için Bölgesel Bölgeler oluşturuldu.

diğer yollar

Her bölgenin en iyilerini sergileyen bir çok günlük yürüyüş pistinin yanı sıra, her yürüyüş merkezinde ikincil parkurlar ağı vardır; Bu yollar, her merkezde geniş ve karmaşık bir yol ağı oluşturur ve yürüyüşçülerin parkurları istedikleri gibi birleştirmelerine ve kendi güzergahlarını tasarlamalarına olanak tanır.

Yürüyüş eksenleri de üst üste biner, bu da yol ağını bir eksende birbirine bağlayan yürüyüş operasyonlarının bitişik merkezlerdeki ağlarla tasarlanabileceği anlamına gelir; Yürüyüşçüler sadece tek bir eksen içinde yürümek zorunda değiller: İstedikleri kadar eksen arasında hareket eden programlar tasarlayabilirler; Bu, 10 gün sonra yürüyüş için bolca yer sağlar.

Ayrıca izleyin: And Dağları nerede bulunur ve ne kadar büyüktür?

Bir makalenin sonunda Haritada Kızıldeniz dağlarıMısır’ın Bedevi vahşi doğasında yürümek, dünyanın diğer bölgelerindeki her şeyin daha bağımsız çalıştığı yürüyüş parkurlarına benzemez: buradaki yürüyüşçüler – ziyaretçilerin yüzyıllar önce yaptığı gibi – önce yerel kabilenin desteğini almalıdır; Bu karmaşık görünse de basittir. Kızıldeniz Dağları rotası, Şeyh Khushman başkanlığındaki küçük bir aşiret örgütü tarafından yönetiliyor: Şeyh Mari Abu Müslim; Bir piknik düzenlemek için, hem Arapça hem de İngilizce olarak hizmet veren kabile teşkilatıyla iletişime geçin ve onlara ne istediğinizi söyleyin, her şey sizin için organize edilecektir.