Hangi iPad’ler iPadOS’a Sahiptir? – Macworld İngiltere

Apple, 2019 sonbaharında iPad için yeni, özel bir işletim sisteminin piyasaya sürüleceğini duyurduğu Haziran 2019’daki WWDC etkinliğinde birçoğumuzu şaşırttı. İPadOS, iOS’un işlevselliğini alıp genişletilmiş ekran alanı için özel olarak geliştirmeyi vaat ediyor ve tablet serisinin gücü.

Peki, cihazınız bu yeni yazılım için uygun olacak mı? Bu yazıda hangi iPad’lerin iPadOS ile uyumlu olduğuna ve bunu bugün nasıl edinebileceğinize bir göz atacağız.

iPadOS alacak iPad’ler

Apple, kullanıcıları iPhone’larını ve iPad’lerini işletim sisteminin en son sürümüne yükseltmeye teşvik etmek için her zaman çok çalıştı ve genellikle uyumluluğu çok sayıda eski cihaza genişletmeye çalışıyor. Söylentiler, iPadOS için uyumlu iPad’lerin çoğunun Pro çeşidinde olacağı, ancak listede Pro olmayan birkaç model olduğu için bunun yanlış olduğu kanıtlandı.

İşte 2019 sonbaharından itibaren iPadOS alacağı onaylanan iPad’ler:

 • 12.9 inç iPad Pro üçüncü nesil (2018)
 • 12.9 inç iPad Pro ikinci nesil (2017)
 • 12.9 inç iPad Pro birinci nesil (2015)
 • 11 inç iPad Pro (2018)
 • İPad Pro (2017) 10.5 inç
 • İPad Pro (2016) 9.7
 • iPad 10.2in (yedinci nesil, 2019)
 • iPad 9.7in (altıncı nesil, 2018)
 • iPad 9.7in (beşinci nesil, 2017)
 • iPad Air (üçüncü nesil, 2019)
 • iPad Air 2 (2014)
 • iPad mini (beşinci nesil, 2019)
 • iPad mini 4 (2015)

İPadOS’a yükseltmeli miyim?

Cihazınız uyumluysa, yükseltmek çok iyi bir fikir gibi görünüyor. Bunu yapmadan önce ilk sürümden birkaç ay sonra vermek isteyebilirsiniz, sadece kıvrımların giderilmesine izin vermek için, ancak ondan sonra önemli bir hamle olmalıdır.

iPad'im iPadOS alabilir mi?

iPadOS, yalnızca iOS’un yeniden adlandırılmış bir sürümü değildir. Bunun yerine, Bölünmüş Görünüm ve Kaydırma gibi iPad’e özgü özellikleri geliştirirken, aynı zamanda size widget’ları Giriş ekranınıza ve diğer birçok şeye sabitleme yeteneği sağlar. Yeni özelliklere tam bir genel bakış için iPadOS kılavuzumuzu okuyun.

İPadOS’i nasıl edinebilirim?

İPad’iniz yukarıdaki listeye dahilse, güncelleme mevcut olduğunda bir bildirim almalısınız. Yüklemek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin ve ardından İndir ve Kur seçeneklerini seçin.

Apple ayrıca iPadOS, macOS, iOS ve tvOS’un gelecek sürümlerini genel sürüme geçmeden önce deneyebileceğiniz bir Beta Yazılım test programı sunar. Programa katılmak istiyorsanız, iPadOS için de aynı şekilde geçerli olan iOS 13 beta nasıl edinilir kılavuzumuza bir göz atın.

Ya iPad’im iPadOS’i alamazsa?

Eski bir iPad’i, belki bir iPad mini 3’ü iPadOS’a veya hatta iOS 13’e güncelleyebileceğinizi umuyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız: sizin için iOS güncellemesi yok.

İPadOS ile gelen bazı heyecan verici yeni özellikleri kaçırmak üzücü olsa da, doğrudan Apple mağazasına gitmek için hiçbir neden yok. İPad’inizin şu anda nasıl çalıştığından memnunsanız, hiçbir şey değişmeyecek. Şu anda yaptığınız her şeyi yapmaya devam edebileceksiniz ve Apple, aygıtınızın korunmaya devam etmesi için güvenlik güncellemelerini yayınlamaya devam edecek.

Elbette, cihazınızı yükseltmek için bir bahane arıyorsanız, o zaman daha iyi bir zaman olamaz. Apple geçtiğimiz günlerde mevcut iPad (2018) ve iPad Pro 11in (2018) ve iPad Pro 12.9in (2018) modellerini tamamlamak için iPad Air (2019) ve iPad mini’yi (2019) tanıttı, böylece çok fazla seçeneğiniz var.

Buna önümüzdeki aylarda potansiyel yeni iPad’lerin söylentilerini ekleyin ve seçiminizi daraltmak zor olacak. Biraz yardıma ihtiyacınız varsa, iPad satın alma kılavuzumuzu ve En iyi iPad fırsatlarını okuyun.

.