Google TV ile Chromecast’te Ekran Koruyucusu Nasıl Değiştirilir

ekran koruyuculu google tv logosu

Google TV ile Chromecast, Chromecast dongle’ları ve Android TV cihazlarının kavramlarını harmanlıyor. Bu, hem “Ambient Mode” hem de ekran koruyuculara sahip oldukları anlamına gelir. Her ikisini de nasıl kullanacağınızı göstereceğiz, bu da biraz kazma gerektirir.

Chromecast ile Android TV’yi birleştirmek için Google, birçok şeyi değiştirdi. Ancak Google TV, Android TV üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle tüm Android TV ayarları hala mevcuttur. Buna bir örnek ekran koruyucudur.

İLİŞKİLİ: Google TV ile Android TV arasındaki fark nedir?

Google TV’nin ekran koruyucusuna sahip Chromecast’e “Ambient Mode” adı verilir ve Google Home uygulamasında gerçekleşen kurulum süreciyle bağlantılıdır. Ambiyans Modu, bir Google Fotoğraflar slayt gösterisi veya bir Sanat Galerisi olabilir.

Google TV, temelde hala Android TV’dir, bu nedenle Google Play Store’dan üçüncü taraf ekran koruyucuları yükleyebilirsiniz. Ancak Google, Chromecast’teki ekran koruyucuyu Google TV ile değiştirme özelliğini gizledi. Hala yapabiliriz, ancak yöntem dolaylı.

Üçüncü taraf ekran koruyuculara dalmadan önce, daha kolay Ambient Mode ayarlarını özelleştirelim. Ana ekranın sağ üst köşesindeki profil simgenizi seçin.

profil simgesini seç

Ardından, açılır menüden “Ayarlar” ı seçin.

ayarları şeç

Aşağı kaydırın ve “Sistem” i seçin.

sistemi seç

Son olarak, “Ambiyans Modu” nu seçin.

ortam modunu seçin

Burada üç seçenek göreceksiniz: Google Fotoğraflar, Sanat Galerisi ve Deneysel. Kullanmak için birini seçin.

  • Google Fotoğraflar: Bu, Google Home uygulaması üzerinden ayarlanmalıdır. Bunun nasıl yapılacağına dair kılavuzumuzu okuyun.
  • Sanat Galerisi: Farklı fotoğrafçılık türlerine sahip çeşitli kategoriler.
  • Deneysel: Verileri kaydetmek için “Düşük Bant Genişliği Modu” nu açın.

ortam modu seçenekleri

Ambiyans Modunu değiştirmek için gereken tek şey bu, ancak işte işler biraz karmaşıklaşıyor. “Ambient Mode” aslında kullanabileceğiniz olası ekran koruyuculardan sadece biridir.

Üçüncü taraf bir ekran koruyucuyu indirme yeteneği Google TV’de hâlâ mevcuttur; bunu Ayarlar menüsünden yapamazsınız. Kullanmak istediğiniz ekran koruyucu uygulamasından ekran koruyucu ayarlarını açmanız gerekir.

İLİŞKİLİ: Google TV’ye Uygulamalar ve Oyunlar Nasıl Yüklenir

Öncelikle, bir ekran koruyucu uygulaması yüklememiz gerekecek. Bir Google TV cihazına bir uygulama yüklemek Play Store’u açmak kadar basit değildir. Uygulama yükleme kılavuzumuzu okuyun ve arama teriminiz olarak “ekran koruyucuyu” kullanın.

oyun mağazasında ekran koruyucu araması

Ardından uygulamayı açın. Bu, kullanmak istediğiniz ekran koruyucu uygulamasına bağlı olarak işlemin farklı olacağı yerdir. Aradığımız şey, uygulamayı ekran koruyucu olarak ayarlamak için bir seçenek. İşte bazı ekran koruyucu uygulamalarından birkaç örnek.

Hava Rüyası
Hava Rüyası

Ve bazı uygulamaların, ekran koruyucunun eski terimi olan “Daydream” terimini kullandığını fark edeceksiniz. Buna da bir göz atın.

YoWindow
YoWindow

Ayar ne olursa olsun etiketlendiğinde, onu seçmek sizi Ambient Mode ekranına götürmelidir.

ortam modu ekran koruyucu ayarları

Artık “Ambient Mode” un varsayılan olarak etkinleştirilen bir ekran koruyucu olduğunu görebiliyoruz. Devam etmek için “Ekran Koruyucusu” nu seçin.

ekran koruyucuyu seç

Şimdi istediğiniz ekran koruyucu uygulamasını seçebilirsiniz. Seçim yapmak, o uygulama için ekran koruyucu ayarlarını açabilir.

bir ekran koruyucu uygulaması seçin

Son olarak, ekran koruyucunun açılmasından önce kaç dakika hareketsiz kalacağınıza karar verebilirsiniz. “Ne Zaman Başlamalı” yı seçin.

ne zaman başlayacağınızı seçin

Zaman artışlarından birini seçin.

bir zaman artışı seçin

Google’ın ekran koruyucu seçeneklerini gizlemesi garip, ancak en azından bunları kullanmak hala mümkün.

İLİŞKİLİ: Google Fotoğraflar’ı Google TV’de Ekran Koruyucu Olarak Kullanma