Fırın işaretleri anlamları

Yakın zamana kadar fırının sadece iki işlevini kullandığımı itiraf ediyorum: işaretleri anlamları geleneksel pişirme ve ızgara; sadece gerisinin ne için olduğunu bilmiyordu.

Fırın işaretleri anlamları, simgeleri sembolleri

İşte bu kadar, işte tariflerinizi biraz daha hassaslaştırmanıza yardımcı olacak en yaygın fırın sembollerine hızlı bir rehber. Fırınınızın az ya da çok sembol içermesi, hatta bazı ilginç kombinasyonların olması mümkündür, ancak temelleri bunlar.

Şüphe durumunda, el kitabına bakın (elinizde varsa).

GELENEKSEL PİŞİRME

Geleneksel pişirme işlevi, fırının üst ve alt ısıtma elemanlarını etkinleştirir. Isı, orta kısımda yoğunlaşmıştır.

Üstte ve altta düz bir çizgi ile temsil edilir. Hat sadece üst kısımda veya sadece alt kısımda ise, ısı kaynaklarından sadece birinin aktif olduğu anlamına gelir.

En sık kullanılan pişirme yöntemidir ve her türlü tarife, ayrıca kek ve turtalara, özellikle üzerinde meyve varsa uyum sağlar.

Aşağıdaki ısı seçeneği benmari tarifleri için idealdir.

YELPAZE PİŞİRME

Bu işlev, fırın fanını ve etrafındaki dairesel bir ısı kaynağını etkinleştirir. Fan, havayı o ısı kaynağına çeker ve tekrar fırının içine dağıtır. Bu şekilde fırın daha hızlı ve daha eşit ısınır.

Bu pişirme, fırında her iki tepsiyi de doldurarak büyük miktarlarda yemek pişirmek için idealdir. Ayrıca pandispanya pişirmek ve daha düzgün bir yüzey elde etmek için çok iyidir.

IZGARA

Izgara fonksiyonu, fırının üst kısmındaki ızgarayı çalıştırır. Üstte bir veya iki dalgalı çizgi veya daha kısa ve daha uzun bir çizgi ile temsil edilir.

Tek bir çizgi veya kısa bir çizgi, ısının üst fırın rafının ortasında yoğunlaştığı ve küçük bir tava için ideal olduğu anlamına gelir. İki çizgi veya daha uzun bir çizgi, ısının üst ızgaranın tüm yüzeyini kapladığı anlamına gelir.

Izgara, yiyeceklerin üstünü rendelemek veya kızartmak ve önceden pişirilmiş bir yemeği ısıtmak için mükemmeldir.

ISITMALI VE FANLI IZGARA

Bu işlev, bazı fırınlarda fanı çalıştırmasa da, eşit ısı dağıtımı için alt ısı kaynağını, üst ızgarayı ve fanı etkinleştirir.

Pizzalar, lezzetler, empanadalar ve gevrek olması gereken hamurlu diğer tarifler için mükemmeldir. Fan işlevini de dahil ederseniz, ızgaranın ısısı o kadar yoğun olmayacak, böylece yiyeceğin aşırı kızartma tehlikesi olmayacaktır.

HIZLI ÖN ISITMA

Bu fonksiyon sayesinde fırın ön ısıtma sıcaklığına daha hızlı ulaşır, böylece yemeği fırına daha erken yerleştirebilirsiniz.

BUZ ÇÖZME

Bu işlev bir fırından diğerine değişebilir, ancak genel olarak tek yaptığı fanı çalıştırmaktır. Kendi başına ısı kaynağı yoktur, ancak havanın hareketi buz çözme sürecini hızlandırır.

İdeal olan, yiyecekleri her zaman buzdolabında çözmektir, ancak zamanınız kısaysa bu iyi bir yöntemdir. Sıcak su musluğunun altına yiyecek koymaktan kesinlikle daha iyidir.

IŞIK

Bu işlevin bir sırrı yoktur: fırının ışığını yakar. Fırını kapattıktan sonra yiyecekleri görmek pratiktir, örneğin artık ısı ile pişirmeyi uzatmak için açmazsanız veya yiyeceğin ani sıcaklık değişimine uğramazsanız. Ayrıca fırını ev yapımı yoğurt yapmak için fermantasyon kabini olarak kullanırsanız.

SICAK TUT

Bu özellik, yemek yeme zamanı geldiğinde yiyecekleri sıcak tutmanıza olanak tanır.

YEMEKLERİ ÖNCEDEN ISITIN

Fırınınız bu işleve sahipse, yemekleri masaya koymadan ve servis yapmadan hemen önce önceden ısıtarak birinci sınıf bir ev sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde, özellikle kışın yiyecekler çok çabuk soğumayacaktır.

Örneğin, bir Noel arifesi yemeği düzenlemek zorunda kaldınız ve 17 misafiriniz var. Son kuzu parçasını tabağınızda servis ettiğinizde, edep en son kendinize servis etmenizi gerektirdiği için, servis ettiğiniz ilk lokantada yiyecekler zaten soğuk olacaktır. Pekala, fırının bu olmayacak seçeneğini kullanırsanız ve yoksa, ısıtma fonksiyonunu her zaman yaklaşık 40 dereceye kadar kullanabilirsiniz.

KENDİ KENDİNİ TEMİZLEME

Pirolitik bir fırınınız varsa, sembol genellikle bir markadan diğerine değişse de, bunun kendi kendini temizleme işlevi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Fırının içindeki sıcaklığı o kadar yükseltir ki yemek kalıntıları küle dönüşür ki bu da sirke ve biraz kabartma tozu ile ıslatılmış bir bez yardımıyla temizlenmesi çok daha kolaydır.

bosch fırın üzerindeki işaretlerin anlamları , siemens fırın işaretleri anlamları , bosch fırın sembolleri ve anlamları , beko fırın sembolleri ve anlamları , arcelik fırın işaretleri anlamları , beko fırın işaretleri anlamları , profilo fırın işaretleri anlamları , bosch fırın işaretleri anlamları , fırın işaretleri anlamları siemens , teka fırın işaretleri anlamları , vestel fırın işaretleri anlamları , bosch fırın gösterge anlamları , siemens fırın sembol anlamları , fırın sembolleri ve anlamları bosch , bosch ankastre fırın işaretleri anlamı ,bosch ankastre fırın üzerindeki işaretlerin anlamları,