Apple and Facebook

Facebook, iOS 14’ün Reklam İzleme Gizlilik Değişikliği Üzerine Apple’ı Eleştiren Tam Sayfa Gazete Reklamları Yayınladı

Apple ve Facebook

Facebook, bir uygulamanın kullanıcı hakkında topladığı tüm ayrıntıları vurgulayan App Store Gizlilik Etiketleri için Apple’a açıkça saldırdı. Ayrıca, Apple’ı iOS 14’te gizlilikle ilgili başka bir tartışmalı reklam izleme değişikliği için eleştirdi ve bunun reklam gelirinde büyük bir düşüşe yol açacağını ve küçük işletmeleri büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi. Apple, bu haftanın başlarında iOS 14.3’ün piyasaya sürülmesiyle App Store Gizlilik Etiketlerini yaymaya başladığına göre, Facebook ABD’nin önde gelen bazı gazetelerinde tam sayfa bir reklam yayınladı. Apple’a sesleniyor.

Tam sayfa reklamlar Apple’ı kötü bir şekilde tasvir ediyor ve değişikliklerin küçük işletmeleri büyük ölçüde etkileyeceğini söylüyor. Hatta Facebook, “her yerde küçük işletmeler için Apple’a karşı durduğunu” söylüyor.

Apple, WWDC 2020’de iOS 14’teki tartışmalı bir değişikliği duyurdu ve uygulamaların, uygulamalarda kullanıcıları takip edebilmeleri ve onlara kişiselleştirilmiş reklamlar gösterebilmeleri için kullanıcıların açık izinlerini istemelerini gerektirecek. Değişiklik, Apple’ın reklamverenlerden çok fazla eleştiri almasına ve sonunda şirketin bu değişikliği 2021’e kadar ertelemesine yol açtı.

Facebook’tan tam sayfa yayınlanacak New York Times, Wall Street Journal, ve Washington Post “Her yerdeki küçük işletmeler için Apple’a karşı çıkıyoruz.” Reklamda Facebook, “bu değişikliklerin küçük işletmeleri mahvedeceğini” bile söylüyor. Küçük işletmelerin endişelerini Facebook ile paylaştığını ve işletmelerin yüzde 44’e varan oranının pandemi sırasında işlerine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş reklam kullanımlarını artırdığını belirtiyor.

Facebook, Apple’ı App Store politikaları nedeniyle düzenli olarak eleştirdi. Ayrıca, teknoloji devlerini kontrol altında tutmayı amaçlayan Avrupa Komisyonu’nun yeni yasa taslağı – Dijital Piyasalar Yasası (DMA) – memnuniyetle karşıladı.

Bir Facebook sözcüsü CNBC ile yaptığı açıklamada, “DMA’nın Apple için de sınırlar belirleyeceğini umuyoruz” dedi. “Apple, cihazdan uygulama mağazasına ve uygulamalara kadar tüm bir ekosistemi kontrol ediyor ve bu gücü geliştiricilere, tüketicilere ve Facebook gibi büyük platformlara zarar vermek için kullanıyor.”

Senden duymak istiyoruz

Apple’dan gelen yeni reklam izleme değişikliği, 2021’den itibaren App Store’daki tüm uygulamalar için geçerli olacak. Şirket, geliştiricilerin App Store kurallarına uymaları gerektiğini, aksi takdirde uygulamalarının App Store’dan kaldırılacağını zaten açıkça belirtti. Apple’dan gelen bu yeni değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın doğru şeyi yaptığını düşünüyor musunuz?

[Via Bloomberg]