Eski Personel, Apple’ın Çin’deki Tedarikçilerinin İş Kanunu İhlallerini Görmezden Gelmeyi Seçtiğini Söyledi


Apple Tedarikçi Sorumluluğu ekibinin eski üyeleri, şirketin Çin’deki iş kanunu ihlallerine karıştığını iddia ediyor. Bir Apple üst düzey yöneticisi de dahil olmak üzere üç eski üye, Çin’de iş kanunu ihlallerini doğruladı.

En kötü yanı, Apple’ın ihlallerin farkında olması, ancak tedarikçilerin tepkisinden korkmadan hiçbir işlem yapmamasıdır. Başka bir deyişle, Apple harekete geçmiş olsaydı, bir ürün lansman gecikmesiyle karşı karşıya kalacaklardı. Bildirdiği gibi BilgiÇin, 2014 yılında yeni bir çalışma yasası çıkardı. Yasa, fabrika iş gücünün yalnızca% 10’unun geçici olmasına izin verdi. Bu yasa, geçici işçiler hiçbir fayda elde edemedikleri ve istikrarları olmadığı için işçilerin çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır.

Apple’ın tedarikçisi, iş kanununu bariz bir şekilde hiçe sayarak geçici işçilere bağımlılığını artırdı. Apple’ın tedarik zincirinde yer alan seksen fabrika, gereksinimlerini karşılamak için geçici işçilerin yarısından fazlasını kullandı. Bu arada Apple, şirketlerden geçici işgücüne güvenmeyi bırakmalarını istedi. Kanunun 2014 yılında yürürlüğe girmesinden hemen sonra, şirketlere geçici iş gücünü azaltmak için iki yıllık bir ödemesiz süre verildi.

Apple, o yıl Çin’deki tedarikçi fabrikalarının 362’sini araştırdı ve neredeyse yarısının geçici işçi kotasının üzerinde olduğunu keşfetti. The Information tarafından incelenen dahili Apple sunumuna göre seksen fabrika, işgücünün yarısından fazlası için geçici işçi kullandı. Apple, tedarikçilerinden, geçici işçi kullanımlarını, yasanın iki yıllık ödemesiz süresinin sona erdiği Mart 2016 tarihine kadar azaltma planları yapmalarını istedi. Ancak, yasa yürürlüğe girdiğinde çok az ilerleme kaydedildi. “

2015’te Apple’ın şirket içi sunumuna göre, ‘sürpriz ve zevkli’ iş modelimiz, ürünleri rampalarken yalnızca kısa bir süre için çok büyük bir iş gücü gerektiriyor ”.“ Tedarikçilerimizin bu yasaya uymasını zorlaştırıyoruz. rampalarımızda ihtiyaç duyduğumuz iş gücü talebindeki artışlarla başa çıkmak için% 10 sevkıyat yeterli değil. “

Bizim Almamız

Son teslim tarihine rağmen, tedarikçiler geçici işgücünü azaltmak için çok az şey yapıyor. Bunun yerine, Apple sorunu görmezden gelmeye devam ettiği için çoğu yasaları çiğniyor. Apple’ın bunu neden yaptığına dair bir açıklama olabilir. Şirket, sızıntıları azaltmak için üretimi mümkün olduğu kadar uzun süre erteliyor. Bu nedenle, tedarikçilerin neredeyse imkansız bir son teslim tarihini karşılaması ve öncelikle geçici bir işgücüne güvenmesi gerekiyor.

[via TheInformation]